Oaza

Ruch Światło-Życie, znany powszechnie jako Oaza, jest jednym z ruchów odnowy Kościoła. Jego początki sięgają połowy lat 50 XX wieku, kiedy ks. Franciszek Blachnicki rozpoczął organizowanie pierwszych rekolekcji dla Służby Liturgicznej, prowadzonych tzw. metodą „oaz”.  Współcześnie Oaza jest podzielona na mniejsze wspólnoty. Kilka lub kilkanaście wspólnot istniejących w diecezji lub prowincji zakonnej tworzy tak zwaną Oazę Wielką, która przybiera z reguły biblijną nazwę. Oazy istniejące przy klasztorach franciszkańskich prowincji św. Maksymiliana przyjęły nazwę Sychem.

Gdańską wspólnotę tworzy grupa kilkunastu studentów, którzy wyrośli przy klasztorach Franciszkanów, lub związali się z nimi przez udział w wakacyjnych rekolekcjach.

Spotkania

W ich trakcie uczestnicy przez wspólną modlitwę, rozważanie Słowa Bożego dążą do pogłębienia swojej relacji z Chrystusem. Spotkania w małej grupie to także okazja, aby we wspólnocie być darem dla drugiego człowieka, bezinteresownie ofiarować to, co mamy najlepszego.

Moderatorem wspólnoty, będącym jej pasterzem, opiekunem i  przewodnikiem, jest o. Karol Wesołowski

Kochani oazowicze po doświadczeniu tegorocznej KODy mam nadzieje że uda nam się wspólnie zgłębić trochę bardziej tę tajemnicę naszej drogi za Jezusem.

W jaki sposób czytać słowo Boże?

Paradoksalnie do zwyczajowych metod warto zacząć od przeczytania przygotowanego słowa przed snem, a nie dopiero rano po przebudzeniu. W myśl słów czy śpicie czy czuwacie ziarno rośnie. Następnego dnia rano warto zabrać się do głębszej lektury. W tym czasie warto wypisać sobie kluczowe dla fragmentu czasowniki czy rzeczowniki, wyobrazić sobie czytaną scenę, wczuć się w postawy bohaterów, ich emocje. Nie można zapomnieć o tym, aby odkryć biblijny sens słów, a nie nadawać słowom sensu innego niż mają w kontekście historycznym i kulturowym Izraela. Można też formułować swoje pytania do tekstu czy krótkie formy modlitewne. Warto też skorzystać z posiadanych komentarzy czy wprowadzeń. Kolejną bardzo ważną czynnością, którą można odłożyć na popołudnie lub wieczór w zależności od możliwości, jest zestawienie swojej historii z czytanym słowem. Tak jak by słowo czytało treść mojego życia to, kim jestem. Słowo prześwietla życie, ciemności napełnia blaskiem, daje nowe życie. Z takiego zestawienia bardzo często wypływają spontaniczne wezwania, prośby, dziękczynienia czy wielbienie, które są zwieńczeniem modlitwy.

 

oficjalna strona Oazy Wielkiej Sychem

 

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *