OgłoszeniaOGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

3 NIEDZIELA 21 STYCZNIA 2018

 1. 21 stycznia, czyli dzisiaj mija 27. rocznica nominacji biskupiej Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia, którą otrzymał z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II – 21 stycznia 1991 r. Pamiętajmy w modlitwie w intencji pasterza naszej archidiecezji.
 2. Zapraszamy na rekolekcje: „Śladami Św. Franciszka szukamy dróg do Pana – Asyż–Rzym 2018”. Wyjazd na rekolekcje autokarem 28 kwietnia. Powrót do Gdańska 6 maja. Szczegółowe informacje o wyjeździe u o. Tomasza – rektora kościoła.
 3. Na stolikach przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego i nasza „Gazeta Franciszkańska”.

2 NIEDZIELA ZWYKŁA 14 STYCZNIA 2018

 1. Z serca dziękujemy wszystkim, którzy w minioną środę i w miniony czwartek wzięli udział w uroczystościach żałobnych i pogrzebowych naszego współbrata o. Dariusza Dembkowskiego. Budujący i wzruszający był dla nas franciszkanów tak liczny udział wiernych przychodzących do naszego kościoła, tym bardziej, że o. Dariusz nie był związany z naszym ośrodkiem duszpasterskim.
 2. W najbliższą sobotę, 20 stycznia, serdecznie zapraszamy na jasełka przygotowane przez dzieci i pedagogów z przedszkola „Wesoła Wyspa”. Występ dzieci odbędzie się o godz. 11.00 w kaplicy Św. Anny. Stąd też w sobotę Msza św. o godz. 12.00 odbędzie się w dużym kościele.
 3. Młodzież męską szukającą własnej drogi życia zapraszamy na kolejny „Franciszkański Weekend Powołaniowy”. Głównym celem tych rekolekcji jest zbliżenie człowieka do Boga i pomoc w rozeznaniu drogi życiowej. Odbędą się one w najbliższy weekend tj. od 19 do 21 stycznia przy naszym klasztorze w Koszalinie. Szczegółowe informacje w zakrystii lub klasztorze.
 4. Zapraszamy na rekolekcje: „Śladami Św. Franciszka szukamy dróg do Pana – Asyż–Rzym 2018”. Wyjazd na rekolekcje autokarem 28 kwietnia. Powrót do Gdańska 6 maja. Szczegółowe informacje o wyjeździe u o. Tomasza – rektora kościoła.

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO 07 STYCZNIA 2018

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy okres zwykły w liturgii Kościoła. Zwyczajowo można jednak np. śpiewać w kościołach kolędy do 2 lutego.
 2. Dzieląc się radością Bożego Narodzenia pragniemy zaprosić wszystkich zaangażowanych w odbudowę Wielkich Organów – Wpłacających 1%, Darczyńców, Patronów piszczałek, koordynatorów odbudowy organów, konserwatorów… na spotkanie opłatkowe w dniu 13 stycznia (sobota). W programie m.in.: o godz. 00 KRÓTKI KONCERT ORGANOWY NA ODBUDOWANYM RÜCKPOSITVIE i CZĘŚCI PEDAŁOWEJ – WSPÓLNE KOLĘDOWANIE; uroczyste wręczenie Certyfikatów PATRONOM, którzy nie mieli dotąd okazji ich odebrania; plany bliższe i dalsze związane z odbudową organów; PREZENTACJA prac przeprowadzonych przez Firmę Kristiana Wegscheidera z Drezna przy organach w roku 2017; w salce – życzenia, dzielenie się opłatkiem, poczęstunek, radość bycia ze sobą… Przyjdźcie z Rodzinami, Przyjaciółmi, Znajomymi i z Tymi, którzy być może włączą się jeszcze do wspólnoty odbudowujących organy w kościele Świętej Trójcy. Zakończenie projektu – poświęcenie organów i ich uroczystą inaugurację planujemy na dzień 3 czerwca tego roku. Wówczas będziemy obchodzili 400lecie budowy naszego instrumentu.
 3. Przypominamy informację z dnia wczorajszego: Z braterskim bólem, a jednocześnie z nadzieją zmartwychwstania pragniemy poinformować, że w piątek po długiej i wyniszczającej chorobie w Domu Świętego Maksymiliana Kolbe w wieku 50 lat zmarł nasz współbrat o. Dariusz Dembkowski długoletni misjonarz w Kenii. Zapraszamy do wspólnej z nami modlitwy za śp. o. Dariusza. Trumna z ciałem naszego współbrata zostanie wystawiona w kaplicy Św. Anny w najbliższą środę o godz. 19.30. Tego samego wieczoru odśpiewamy żałobne Nieszpory, a po nich o godz. 21.00 odprawimy Mszę Św. Natomiast Mszę św. pogrzebową będziemy sprawowali we czwartek o godz. 11.00. Następnie przewieziemy ciało naszego współbrata na cmentarz Łostowicki. Tam o. Dariusz spocznie obok zmarłych braci w naszym franciszkańskim grobowcu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie….

Uroczystość Objawienia Pańskiego 06 stycznia 2018

 1. Z braterskim bólem, a jednocześnie z nadzieją zmartwychwstania pragniemy poinformować, że w dniu wczorajszym po długiej i wyniszczającej chorobie w Domu Świętego Maksymiliana Kolbe w godzinach wieczornych w wieku 50 lat zmarł nasz współbrat Dariusz Dembkowski długoletni misjonarz w Kenii. Już dziś zapraszamy do wspólnej z nami modlitwy za śp. o. Dariusza. Trumna z ciałem naszego współbrata zostanie wystawiona w kaplicy Św. Anny w najbliższą środę o godz. 19.30. Tego samego wieczoru odśpiewamy żałobne Nieszpory, a po nich o godz. 21.00 odprawimy Mszę Św. Mszę św. pogrzebową będziemy sprawowali we czwartek o godz. 11.00. Następnie przewieziemy ciało naszego współbrata na cmentarz Łostowicki. Tam o. Dariusz spocznie obok zmarłych braci w naszym franciszkańskim grobowcu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie
 2. Dziś Msze Św. sprawujemy według porządku niedzielnego, poza Mszą Św. akademicką o 19.15. Zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski, składka na tacę zebrana w Uroczystość Objawienia Pańskiego w kościołach całej Polski przeznaczona jest na Krajowy Fundusz Misyjny, któremu patronuje Komisja Episkopatu Polski ds. Misji. Jednym z głównych jej zadań jest opieka nad naszymi polskimi misjonarzami
  i misjonarkami, którzy w liczbie ponad 2000 osób pracują w 97 krajach na wszystkich kontynentach świata.

Niedziela Świętej Rodziny, 31 grudnia 2017

 1. Dziś wieczorem o godz. 00 będziemy sprawować Mszę Św. na zakończenie 2017 r. Po Mszy Św. odbędzie się stosowne nabożeństwo dziękczynno-błagalne przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
 2. Jutro 1 stycznia przypada Uroczystość Św. Bożej Rodzicielki. Tego dnia Msze Św. sprawujemy jak w niedzielę, poza Mszą Św. o godz. 30 i 19.15, a zatem będą Msze Św. o 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00.
 3. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej: I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca.
 4. W sobotę przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, tzw. Trzech Króli. Tego dnia Msze Św. sprawujemy według porządku niedzielnego, poza Mszą Św. akademicką o 19.15. Zgodnie
  z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski, składka na tacę zebrana w Uroczystość Objawienia Pańskiego w kościołach całej Polski przeznaczona jest na Krajowy Fundusz Misyjny, któremu patronuje Komisja Episkopatu Polski ds. Misji. Jednym z głównych jej zadań jest opieka nad naszymi polskimi misjonarzami
  i misjonarkami, którzy w liczbie ponad 2 tys. osób pracują w 97 krajach na wszystkich kontynentach świata.
 5. Ruchoma szopka w dużym kościele w dniu dzisiejszym będzie czynna w tym tygodniu codziennie do godz. 19.00.

 

NARODZENIE PAŃSKIE 25 grudnia 2017

 1. W Uroczystość Narodzenia Pańskiego (pierwszy dzień świąt) nie będzie Mszy św. o godz. 7.30. Do 1 stycznia nie będzie też Mszy św. akademickich o godz. 19.15 z racji przerwy świątecznej. W pierwszy i drugi dzień świąt Msze Św. o godz. 12.00 odprawiamy w dużym kościele.
 2. Ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna przez cały nadchodzący tydzień od godz. 9.00 do 19.00 (poza celebrowanymi liturgiami o godz. 12.00). Dodatkowo do piątku włącznie na dziedzińcu będzie otwarta szopka ze zwierzętami.
 3. Przy wyjściu z kaplicy na stolikach jest wyłożony najnowszy numer Gazety Franciszkańskiej – biuletynu informacyjnego z naszego kościoła i klasztoru. Zachęcamy do zabrania ze sobą do domu.

IV NIEDZIELA ADWENTU – 24 grudnia 2017

 1. Opłatki i świece na stół wigilijny można jeszcze nabyć w zakrystii.
 2. Z racji obchodzonej w naszej Ojczyźnie wieczerzy wigilijnej nie będzie dziś Mszy św. o godz. 18.00. Zapraszamy natomiast na Pasterkę, którą odprawimy w naszym dużym kościele tradycyjnie o godz. 24.00. Prosimy, aby się ciepło ubrać. Po zakończonej Mszy św. „Pasterskiej” zapraszamy serdecznie do wspólnego kolędowania przy szopce ze zwierzętami na naszym dziedzińcu. Przypominamy, że podczas Pasterki nie spowiadamy.
 3. Dziś przypada Wigilia Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zachęcamy do chrześcijańskiego przeżywania wieczoru wigilijnego (lektura fragmentu Ewangelii opisującego narodzenie Jezusa, wspólna modlitwa, łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd).
 4. W Uroczystość Narodzenia Pańskiego (pierwszy dzień świąt) nie będzie Mszy św. o godz. 7.30. Do 1 stycznia nie będzie też Mszy św. akademickich o godz. 19.15 z racji przerwy świątecznej. W pierwszy i drugi dzień świąt Msze Św. o godz. 12.00 odprawiamy w dużym kościele.
 5. Ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna przez cały nadchodzący tydzień od godz. 9.00 do 19.00 (poza celebrowanymi liturgiami o godz. 12.00). Dodatkowo do piątku włącznie na dziedzińcu będzie otwarta szopka ze zwierzętami.
 6. Przy wyjściu z kaplicy na stolikach jest wyłożony najnowszy numer Gazety Franciszkańskiej – biuletynu informacyjnego z naszego kościoła i klasztoru. Zachęcamy do zabrania ze sobą do domu.

III NIEDZIELA ADWENTU – 17 grudnia 2017

 1. W przedświątecznym zabieganiu starajmy się pamiętać o tych, którzy mają mniej od nas, o ubogich… Przy figurze św. Antoniego można składać dary serca: przybory szkolne i trwałe artykuły spożywcze. Dary zostaną przekazane do szkoły podstawowej przy ul. Żabi Kruk w Gdańsku oraz ubogim pukającym do naszej klasztornej furty.
 2. W sobotę, po Mszy św. o godz. 00, pragniemy połamać się tradycyjnie opłatkiem z wiernymi przychodzącymi do naszej świątyni. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którym bliska jest nasza świątynia i nasze franciszkańskie posługiwanie.
 3. Opłatki i świece na stół wigilijny można nabyć w zakrystii lub na dziedzińcu przy wyjściu z kościoła.
 4. Do soboty włącznie zapraszamy na Roraty na godz. 00 rano.
  W przyszłą niedzielę z racji tradycyjnie obchodzonej w naszej Ojczyźnie wieczerzy wigilijnej nie będzie Mszy św. o godz. 18.00. Zapraszamy serdecznie na Pasterkę, którą odprawimy w naszym dużym kościele tradycyjnie o godz. 24.00. Po zakończonej Mszy św. „Pasterskiej” zapraszamy do wspólnego kolędowania przy szopce ze zwierzętami na naszym dziedzińcu.
 5. W ramach pomocy Kościołowi na Wschodzie Mszy św. w ubiegłym tygodniu zebraliśmy do puszki 690 zł.
 6. Ostatnia możliwość spowiedzi przedświątecznej w naszym kościele w środę, czwartek, piątek i sobotę od godz. 00 do 18.00. Przypominamy, że podczas Pasterki nie spowiadamy.

II Niedziela Adwentu

10 12 2017

 1. Zapraszamy na Msze św. Roratnie, które sprawujemy w dni powszednie o godz. 00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym pięknym polskim zwyczaju oczekiwania z Maryją o brzasku dnia na Jezusa – z wysoka Wschodzące Słońce.
 2. W zakrystii i przy wyjściu z kościoła można już nabywać opłatki na stół wigilijny oraz świece wigilijne Caritasu.
 3. W przedświątecznym zabieganiu starajmy się pamiętać o tych, którzy mają mniej od nas, o ubogich… Przy figurze św. Antoniego można składać dary serca: przybory szkolne i trwałe artykuły spożywcze. Dary zostaną przekazane do szkoły podstawowej przy ulicy Żabi Kruk oraz ubogim pukającym do naszej klasztornej furty.
 4. Po Mszy św. można też do puszki złożyć swoją adwentową ofiarę w ramach pomocy Kościołowi na Wschodzie.

I Niedziela Adwentu 03 12 2017

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy okres Adwentu – czas oczekiwania na przyjście Pana. Mszę św. Roratnią sprawować będziemy w dni powszednie o godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym pięknym polskim zwyczaju oczekiwania z Maryją o brzasku dnia na Jezusa –
  z wysoka Wschodzące Słońce.
 2. W zakrystii i przy wyjściu z kościoła można już nabywać opłatki na stół wigilijny oraz świece wigilijne Caritasu.
 3. W piątek serdecznie zapraszamy dzieci na spotkanie ze Świętym Mikołajem przy organach do naszego dużego kościoła na godz. 12.00 w ramach corocznej imprezy „Popiszczmy razem”. Spotkanie przygotowujemy dla dzieci z gdańskich szkół i przedszkoli z naszym Stowarzyszeniem Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy „Dziedziniec”. Każdego roku w spotkaniu z Mikołajem bierze udział kilkaset dzieci.
 4. Z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy nr. Gościa Niedzielnego.
 5. W tym tygodniu w Liturgii Kościoła obchodzimy:

– we czwartek – wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła;

– w piątek – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP;

34 NIEDZIELA ZWYKŁA – UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA 26 11 2017

 1. Zapraszamy na nabożeństwo wypominkowe codziennie, do czwartku włącznie, na 17.30. Ponadto w naszym kościele przez cały listopad, w intencji poleconych zmarłych, sprawujemy Msze Święte na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 2. Młodzież w wieku od 17 do 35 lat zapraszamy na franciszkański wyjazd na Europejskie Spotkanie Młodzieży Taize w Bazylei. Wyjazd z Gdańska 26 grudnia wieczorem, powrót 2 stycznia.
  W drodze przewidziany jest pobyt w Bambergu, u naszych barci w Walldurn i w drodze powrotnej w Zurychu i w Gnieźnie. Zgłoszenia do przyszłej niedzieli 3 grudnia. Szczegółowe informacje w zakrystii Szczegółowe informacje w zakrystii lub bezpośrednio na stronie internetowej powolanie.com.pl – Zaproszenia.
 3. Schola Gregoriana Gedanensis zaprasza na koncert pt. „Chorał czasów zarazy”, przygotowany w ramach obchodów Roku Hansa Memlinga. Chorałowe responsoria pochodzące z ksiąg liturgicznych kościoła Mariackiego zostaną wykonanew naszym kościele Świętej Trójcy w Gdańsku 30 listopada (czwartek) o godzinie 17.00.
 4. Wspólnoty działające przy naszym klasztorze zapraszają na całodobową adorację – czuwanie w intencji Ojczyzny. Początek w najbliższy piątek 1 grudnia po Mszy św. o godz. 18.00 – zakończenie w sobotę 2 grudnia Mszą św. o godz. 18.00. Przyjdź choć na chwilę!
 5. Miło nam poinformować, że w ubiegłym tygodniu został zakończony montaż wszystkich piszczałek prospektowych w naszych wielkich organach w kościele Świętej Trójcy. Stąd zachęcamy do wejścia do dużego kościoła, aby zobaczyć efekt prowadzonych w ostatnim czasie prac. Poświecenie odbudowanego w całości instrumentu planujemy na 3 czerwca przyszłego roku. Do zamknięcia budżetu brakuje nam jeszcze ok. 150 tys. zł. Stąd tym bardziej dziękujemy wszystkim zaangażowanym w renowację i odbudowę organów.
 6. Z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”.

32 NIEDZIELA ZWYKŁA 12 11 2017

 1. Zgodnie z zapowiedzią z ubiegłej niedzieli na Mszach św. gościmy przedstawiciela Gdańskiego Wyższego Seminarium Duchownego, który wygłosi do nas stosowne Słowo Boże. Ofiary złożone dziś na tacę, będą w całości przeznaczone na Wyższe Seminarium w Gdańsku Oliwie.
 2. Zapraszamy na nabożeństwo wypominkowe codziennie przez cały listopad na 17.30. Ponadto w naszym kościele przez cały listopad, w intencji poleconych zmarłych, sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00. Kartki wypominkowe można jeszcze składać w zakrystii.
 3. Odkąd 71 lat temu o. Gerard Domka przywiózł z Wilna do Gdańska obraz Matki Bożej Miłosierdzia – kopię obrazu MB Ostrobramskiej – przed Jej uroczystością przypadającą 16 listopada, nieprzerwanie obchodzono w naszym kościele uroczystą nowennę – tzw. Opieki. Zapraszamy zatem na Msze św. z homiliami nowennowymi do wtorku włącznie na godz. 12.00 i 18.00. Kazania nowennowe głosi rektor kościoła o. Tomasz Jank. Główna Msza św. odpustowa zostanie odprawiona w wigilię uroczystości Matki Bożej Miłosierdzia we środę 15 XI o godz. 18.00. Uroczystej Liturgii będzie przewodniczył Metropolita Gdański ks. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Poinformujmy o uroczystości i zaprośmy wszystkich związanych teraz i w przeszłości z naszą Matką Bożą. Przed Mszą św. o godz. 17.30 odśpiewamy przy świecach starożytny hymn ku czci NMP „Akatyst”.

 

 

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *