Ogłoszenia

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

 II Niedziela Adwentu 04 12 2022

 1. Zgodnie z zapowiedzią w dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy w naszym kościele rekolekcje adwentowe. Rekolekcje będzie głosił o. Marek Kiedrowicz z Domu Pojednania i Spotkań Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku. Nauki rekolekcyjne w dniu dzisiejszym na wszystkich Mszach św. W poniedziałek, wtorek i środę na Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00.
 2. Zapraszamy na Msze święte Roratnie w dni powszednie codziennie o godz. 7.00.
 3. Po wyjściu z kościoła, na dziedzińcu, można nabyć poświęcone opłatki na stół wigilijny oraz świece wigilijne Caritasu.
 4. W przyszłą niedzielę po Mszach św. będzie można złożyć do puszki osobistą ofiarę na potrzeby i utrzymanie kontemplacyjnego zakonu sióstr klarysek w Polsce.
 5. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w środę wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła; we czwartek Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, głównej Patronki i Królowej Zakonu Franciszkańskiego.

I Niedziela Adwentu 27 11 2022

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy okres Adwentu – czas oczekiwania na przyjście Pana. Mszę św. Roratnią sprawować będziemy w dni powszednie o godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym pięknym polskim zwyczaju oczekiwania z Maryją o brzasku dnia na Jezusa – z wysoka Wschodzące Słońce.
 2. Jutro swoje święto patronalne obchodzi zakrystian br. Zdzisław Cieślukowski. W tym dniu zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji brata Zdzisława na Mszę św. o godz. 18.00. Również w tym tygodniu swoje święto patronalne obchodzi Wikariusz naszej zakonnej prowincji o. Andrzej Lengenfeld. W intencji dostojnego solenizanta modlić się będziemy razem z braćmi z naszej zakonnej prowincji podczas Mszy św. w najbliższą środę o godz. 12.00.
 3. W sobotę 3 grudnia w parafii św. Piotra i Pawła przypada dzień Adoracji Najświętszego Sakramentu w ramach całorocznej Adoracji w naszej Archidiecezji. Adoracja, którą rozpocznie ks. Proboszcz Cezary Annusewicz, dla parafian oraz wszystkich wspólnot z naszych kościołów – św. Piotra i Pawła i Św. Trójcy – odbędzie się tu, w naszej kaplicy św. Anny od godz. 9.00 i zakończy się Mszą św. o godz. 18.00. Szczegółowy plan adoracji dla wiernych z poszczególnych ulic parafii jest wywieszony w gablocie.
 4. Po wyjściu z kościoła, na dziedzińcu, można już nabyć poświęcone opłatki na stół wigilijny oraz świece wigilijne Caritasu.
 5. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy w naszym kościele rekolekcje adwentowe. Rekolekcje będzie głosił o. Marek Kiedrowicz z Domu Pojednania i Spotkań Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku.
 6. W minionym tygodniu inspektor Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonał odbioru prac konserwatorskich, prowadzonych w ostatnich miesiącach przy emporze organowej, łącznie z obrazami biblijnymi, w kaplicy św. Anny. Prace zostały wysoko ocenione. Całość kosztowała ponad 44 tys. zł., z tego 20 tys. otrzymaliśmy w formie dotacji z Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. Zakończyliśmy też I etap prac przy instrumencie organowym, za które zapłaciliśmy 140 tys. zł. Prace zakończymy w listopadzie przyszłego roku. Na ten cel musimy zebrać jeszcze ok. 180 tys. złotych. Kończymy też prace renowacyjne przy posadzce, ścianach i sklepieniu kaplicy. Do spłaty należności pozostało nam jeszcze ok. 20 tys. zł. Stąd z serca dziękujemy Wiernym i Przyjaciołom naszego kościoła i klasztoru za ogromne, otrzymane już i wciąż składane wsparcie na wszystkie wyżej wspomniane cele.

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA  20 XI 2022

 1. Nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni, podobnie jak w roku ubiegłym, odprawiane są w dni powszednie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45
  i 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 2. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent, czas oczekiwania na przyjście Pana.
 3. Msze św. w tygodniu celebrujemy w odrestaurowanej kaplicy św. Anny. Raz jeszcze z serca dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam, pomagają lub zechcą pomóc w spłacie należności za niezwykle rzetelnie i pieczołowicie wykonane prace. Zachęcamy wiernych do wejścia, choć na krótką modlitwę, do odnowionego kościoła.
 4. Od przyszłej niedzieli celebracje Mszy św. niedzielnych, na czas zimowy, przenosimy do kaplicy św. Anny.
 5. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w poniedziałek wspomnienie Ofiarowania NMP; we wtorek wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy; w sobotę – wspomnienie św. Leonarda z Porto Maurizio.

33 NIEDZIELA ZWYKŁA  13 listopada 2022

 1. Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniej niedzieli dziś na Mszach św. gościmy alumna WSD w Gdańsku Oliwie Grzegorza Zakrzewskiego, który w ramach homilii wystąpi w imieniu władz seminaryjnych. Taca z dzisiejszej niedzieli w całości będzie przeznaczona na utrzymanie Gdańskiego Seminarium Metropolitalnego.
 2. Zapraszamy na ostatnie dni nowenny przed Uroczystością Matki Bożej MiłosierdziaOstrobramskiej. Msze św. z modlitwami nowennowymi w poniedziałek i wtorek o 12.00 i 18.00.
 3. W środę 16 listopada – Uroczystość MB Miłosierdzia. O 11.30 – zaśpiewamy Godzinki ku czci NMP. O 12.00 uroczysta Eucharystia. Wieczorem o 17.15 zaśpiewamy starożytny hymn ku czci NMP – Akatyst, a po nim o 18.00 – uroczysta Eucharystia Odpustowa w odnowionej po remoncie kaplicy św. Anny przed koronowanym wizerunkiem MB Miłosierdzia.
 4. Nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni, podobnie jak w roku ubiegłym, odprawiane są w dni powszednie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45
  i 17.45 (poza środą – z racji programu z Uroczystości MB Miłosierdzia). Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.

W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w czwartek święto św. Elżbiety Węgierskiej, zakonnicy, patronki III Zakonu; w piątek – wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy; w sobotę – wspomnienie bł. Salomei, zakonnicy; w przyszłą niedzielę Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata..

32 NIEDZIELA ZWYKŁA  06 XI 2022

 1. Jutro rozpoczynamy uroczystą nowennę przed Uroczystością Matki Bożej MiłosierdziaOstrobramskiej przypadającą 16 listopada.
 2. Nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni, podobnie jak w roku ubiegłym, odprawiamy codziennie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 3. Od najbliższej środy Msze św. w dni powszednie będą odprawiane w kościele św. Anny. Jednocześnie pragniemy poinformować, że dobiegają końca prowadzone od miesięcy żmudne i wymagające prace remontowo-renowacyjne naszej kaplicy. Do pełnej zapłaty za same tylko prace przy zdejmowaniu ze ścian szpachli cekolowej, naprawie tynków, czyszczeniu sklepień i malowaniu kaplicy brakuje nam ok. 50 tys. Tym bardziej dziękujemy z serca za wszelkie złożone dotąd i wciąż składane ofiary na uregulowanie należności za przeprowadzone prace renowacyjne. Dary serca na ten cel można składać u rektora kościoła, w zakrystii, przesłać na wydzielone konto remontowe lub złożyć do skrzyni, przy wyjściu z kościoła.
 4. W piątek 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Serdecznie zachęcamy do szczególnej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny. Msze św. o godz. 12.00 i 18.00. Przed Mszą św. o godz. 12.00 odśpiewamy wspólnie w naszym kościele hymn narodowy. Tego dnia o godz. 19.00 odbędzie się w naszym kościele Świętej Trójcy koncert Niepodległości organizowany przez Wojewodę Pomorskiego, który transmitowany będzie w TVP3.
 5. W przyszłą niedzielę na Mszach św. będziemy gościli przedstawiciela Gdańskiego Seminarium Metropolitalnego. Taca tego dnia w całości będzie przeznaczona na utrzymanie gdańskich kleryków.
 6. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w środę święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej; we czwartek wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża; w piątek wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa; w sobotę wspomnienie św. Jozafata, biskupa i męczennika.

01 11 2022

 1. Nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni, podobnie jak w roku ubiegłym, odprawiane będą codziennie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy sprawowali Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 2. Wierni, którzy w dniu dzisiejszym lub jutro nawiedzą kościół, albo kaplicę publiczną mogą dostąpić odpustu zupełnego, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. W czasie nawiedzenia świątyni trzeba odmówić Ojcze nasz…, Wierzę… oraz należy wypełnić inne warunki: być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Św. i odmówić modlitwę w intencji Ojca Świętego.
 3. Jutro w Kościele przeżywamy Dzień Zaduszny – dzień modlitw za naszych bliskich zmarłych. Msze św. o 12.00 i 18.00. Ponadto serdecznie zapraszamy na godz. 30 na procesję żałobną po naszym kościele Świętej Trójcy. Modlić się będziemy za naszych bliskich zmarłych oraz zmarłych pochowanych na przestrzeni wieków w naszym kościele i w jego pobliżu.
 4. W tym tygodniu przypada święto patronalne naszego współbrata o. Karola Wesołowskiego duszpasterza przy kościele Świętej Trójcy, a jednocześnie Prowincjalnego Moderatora Ruchu Światło-Życie. Zapraszamy do serdecznej modlitwy za ojca Karola w piątek podczas Mszy św. o godz. 18.00.

W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca.

29 Niedziela Zwykła  16 X 2022

 1. Dzisiejsza niedziela to XXII już Dzień Papieski. Tradycyjnie w całej Polsce organizowana jest zbiórka na program stypendialny prowadzony przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Papieskie dzieło stypendialne można wesprzeć m.in. składając ofiarę do puszki przy wyjściu z kościoła.
 2. Październikowe Nabożeństwo Różańcowe codziennie o 17.30.
 3. Od ubiegłego roku prowadzimy intensywne prace remontowo-renowacyjne kaplicy Świętej Anny. Nadchodzi okres rozliczeniowy z firmami i osobami prowadzącymi poszczególne prace. Stąd jesteśmy wdzięczni za każdy złożony i składany na ten cel dar serca.
 4. Zbliża się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać w zakrystii. W intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy dodatkowo sprawowali Mszę św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 5. Dziś o godz. 15.30 w naszym kościele ostatni z koncertów w ramach jesiennej edycji Festiwalu Organy Plus. Szczegółowe informacje znajdziemy na plakatach. Darmowe „wejściówki” na koncert dla naszych wiernych do odebrania w zakrystii.
 6. Jutro spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz wszystkich, którym jest bliska duchowość franciszkańska. O godz. 18.00 Msza św. oraz przyjęcie kolejnych kandydatów do postulatu w tej wspólnocie. Po Mszy katecheza z duchowości franciszkańskiej i poczęstunek w salce duszpasterskiej.
 7. Przyszła niedziela to w Kościele Niedziela Misyjna. Tego dnia na Mszach św. będziemy gościli braci z sekretariatu misyjnego naszej zakonnej prowincji.
 8. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w poniedziałek wspomnienie św. Ignacego z Antiochii; we wtorek święto św. Łukasza Ewangelisty; w czwartek wspomnienie św. Jana Kantego; w piątek wspomnienie bł. Jakuba Strzemię; w sobotę wspomnienie obowiązkowe św. Jana Pawła II.

28 Niedziela Zwykła  09 X 2022

 1. Październikowe Nabożeństwo Różańcowe codziennie o godz. 17.30.
 2. Z racji 13 dnia miesiąca w czwartek odmawiamy Różaniec Fatimski. Do wspólnej modlitwy zapraszamy na godz. 16.45.
 3. W miniony piątek rozpoczęła się w naszym kościele kolejna edycja Festiwalu Organy Plus. Szczegółowe informacje znajdziemy na plakatach. Jak zwykle od organizatorów otrzymaliśmy pakiet darmowych wejściówek dla wiernych z naszego kościoła. Karnety na wybrane koncerty można odebrać w zakrystii.
 4. Od ubiegłego roku prowadzimy intensywne prace remontowo-renowacyjne kaplicy Świętej Anny. Nadchodzi okres rozliczeniowy z firmami i osobami prowadzącymi poszczególne prace. Przy prowadzeniu tych prac nie korzystamy z funduszy publicznych. Przez ostatnie lata gromadziliśmy środki od naszych Wiernych i Darczyńców. Korzystamy też z funduszy przekazywanych przez naszą zakonną Prowincję. Jednakże przy szeroko zakrojonych pracach i dynamicznym wzroście cen będzie nam brakowało środków do pełnego rozliczenia. Same tylko prace przy zdejmowaniu ze ścian szpachli cekolowej, naprawie tynków i malowaniu kaplicy to ponad 120 tys. zł. Ośmielamy się zatem prosić o pomoc. Dary serca na ten cel można składać u rektora kościoła, w zakrystii, przesłać na wydzielone konto remontowe lub złożyć do skrzyni, przy wyjściu z kościoła. Z serca dziękujemy za każdy nawet najdrobniejszy dar.
 5. Wciąż rozwijamy z powodzeniem scholę – chór działający przy naszym kościele. Wszystkich zainteresowanych śpiewem prosimy o kontakt z panem organistą Maciejem lub z rektorem kościoła.

W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w czwartek wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego; w sobotę wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła.

27 Niedziela Zwykła  02 X 2022

 1. W dniu dzisiejszym, Eucharystią o godzinie 18.00, nowy rok formacyjny rozpocznie wspólnota oazowa z duszpasterstwem akademickim. Zapraszamy do wspólnej modlitwy oraz dołączenia do wspólnoty młodzieży szkół średnich i studentów.
 2. Serdecznie zapraszamy w dniu jutrzejszym (3 października) na uroczysty TRANSITUS – Pamiątkę chwalebnej śmierci Ojca naszego Franciszka. Rozpoczęcie nabożeństwa o godz. 18.45 (po Mszy św. o godz. 18.00).
 3. Październikowe Nabożeństwo Różańcowe codziennie o godz. 17.30.
 4. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej – I Czwartek i I Piątek miesiąca.
 5. W najbliższy piątek w naszym kościele rozpoczyna się kolejna edycja Festiwalu Organy Plus. Szczegółowe informacje znajdziemy na plakatach. Jak zwykle od organizatorów otrzymaliśmy pakiet darmowych wejściówek dla wiernych z naszego kościoła. Karnety na wybrane koncerty do odebrania w zakrystii.

W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: we wtorek Uroczystość Św. Ojca Franciszka z Asyżu, założyciela trzech zakonów, Msze św. o godz. 12.00 i 18.00, na Mszy św. o godz. 12.00 będziemy tradycyjnie gościli ojców dominikanów; w środę wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej; w piątek wspomnienie NMP Różańcowej.

26 Niedziela Zwykła  25 IX 2022

 1. Już dziś zapraszamy na uroczysty TRANSITUS (Pamiątkę chwalebnej śmierci Ojca naszego Franciszka) w następny poniedziałek – 3 października na godz. 19.00.
 2. W tym tygodniu przypada I Sobota miesiąca. Z tej racji Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na czuwanie modlitewne w sobotę, począwszy od Mszy św. o godz. 12.00.
 3. Od soboty zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe – codziennie o godz. 17.30.
 4. W przyszłą niedzielę 2 października, Eucharystią o godzinie 18.00, nowy rok formacyjny rozpocznie wspólnota oazowa z duszpasterstwem akademickim. Zapraszamy do wspólnej modlitwy oraz dołączenia do wspólnoty młodzieży szkół średnich oraz studentów.
 5. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: – we wtorek wspomnienie św. Wincentego a Paulo; w środę wspomnienie św. Wacława, męczennika; we czwartek święto śś. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała; w piątek wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła – w sobotę wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła.

24 NIEDZIELA ZWYKŁA 11 IX 2022 r.

 1. Ksiądz Proboszcz Cezary zaprasza do wzięcia udziału w wyjeździe organizowanym przez parafię św. Piotra i Pawła, który odbędzie się w dniu 20 września. Plan wyjazdu: Nowy Dwór Gdański, Obóz zagłady Stutthoff, Zwiedzanie Przekopu Mierzei Wiślanej, Krynica Morska. Koszt wyjazdu wynosi 50 zł. Zgłoszenia po Mszach św. w Kościele Parafialnym.
 2. We wtorek 13 dzień miesiąca, a zatem zapraszamy serdecznie na „Różaniec Fatimski”. O godz. 16.45 wystawienie Najświętszego Sakramentu i odmawiamy różaniec.
 3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– we wtorek wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła; w środę święto Podwyższenia Krzyża Świętego; w czwartek wspomnie NMP Bolesnej; w piątek wspomnienie śś. Korneliusza papieża i Cypriana biskupa, męczenników; w sobotę święto Stygmatów Świętego Franciszka z Asyżu;

 1. Przy wyjściu z kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy nr Gościa Niedzielnego.

23 Niedziela Zwykła 04 IX 2022

 1. Serdecznie witamy w kościele Świętej Trójcy o. Radosława Dębca, który decyzją wyższego przełożonego z dniem 1 września został skierowany do naszego klasztoru i do posługi w naszym kościele. Ojcu Radosławowi, na nowej placówce życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Miłosierdzia.
 2. Niezwykle miło nam poinformować, że pozostający we współpracy z nami i kościołem Świętej Trójcy profesor Andrzej Szadejko, otrzymał wraz z prowadzonym przez siebie zespołem Goldberg Baroque Ensemble jedną z dwóch najważniejszych nagród europejskich w dziedzinie muzyki klasycznej – OPUS KLASSIK. To niezwykłe wyróżnienie otrzymał za płytę z serii MUSCA BALTICA, na której premierowo nagrano jedno z najważniejszych dzieł muzycznych powstałych na terenach Pierwszej Rzeczypospolitej, ORATORIO SECONDO gdańskiego kompozytora Johanna Daniela Pucklitza (1705-1774). Dodatkowo miło nam, że nagrania dokonano tu, w naszym franciszkańskim kościele Świętej Trójcy. Zespół Goldberg Baroque Ensemble tworzą polscy i zagraniczni muzycy, absolwenci renomowanych europejskich ośrodków muzyki dawnej (Schola Cantorum Basiliensis, Królewska Akademia Muzyczna w Londynie, Królewskie Konserwatorium w Hadze). Pan profesor Andrzej Szadejko jest od lat prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy „Dziedziniec”, jest pomysłodawcą i organizatorem szeregu wydarzeń muzycznych we wnętrzu naszej świątyni, pomagał nam odbudowywać wielkie organy, a obecnie nadzoruje konserwację i remont organów z kaplicy św. Anny. Nagrodzona płyta do nabycia w zakrystii.
 3. Odnawiamy wspólnotę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich działającą przy naszym kościele i klasztorze. Jutro o 18.00 spotkanie formacyjne. Zapraszamy wszystkich, którym bliska jest duchowość franciszkańska.
 4. Zgodnie z zapowiedzą z poprzedniej niedzieli dziś po wszystkich Mszach św. odbędzie się zbiórka do puszek na wileńskie Hospicjum bł. księdza Michała Sopoćki, które prowadzi s. Michaela Rak.
 5. W nadchodzącym tygodniu w liturgii obchodzimy: w czwartek święto Narodzenia NMP; w piątek – wspomnienie bł. Anieli Salawy, patronki III Zakonu w Polsce.

22 Niedziela Zwykła 28 VIII 2022

 1. W środę, 31 sierpnia br. o godz. 17.00, w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku sprawowana będzie Msza święta z okazji 42. rocznicy Sierpnia 1980, podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. Przed Eucharystią, o godz. 16.00 nastąpi złożenie kwiatów pod historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.
 2. Obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej rozpoczną się u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w czwartek, 1 września br. o godz. 04.45, uroczystym apelem, modlitwą i złożeniem wieńców. Serdecznie zapraszamy wiernych naszej archidiecezji, a szczególnie mieszkańców Gdańska na godz. 13.30 na Mszę św. w intencji bohaterów Kampanii Wrześniowej, która będzie sprawowana przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Nasza obecność i modlitwa niech będą wołaniem do Boga o pokój na świecie i życie wieczne dla bohaterskich obrońców Ojczyzny.
 3. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej –
  I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca. W sobotę Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00.
 4. W przyszłą niedzielę, w szczególny sposób na Mszę św.
  o godz. 9.00, zapraszamy wszystkich, którym drogie jest Wilno
  i wileńszczyzna, wszystkich wilnian oraz gdańszczan o wileńskich korzeniach. W ramach Dni Wilna w Gdańsku będziemy modlili się z członkami Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi wileńskiej. Po wszystkich Mszach św., podobnie jak przed rokiem, odbędzie się zbiórka do puszek na wileńskie Hospicjum bł. księdza Michała Sopoćki, które prowadzi s. Michaela Rak.
 5. W nadchodzącym tygodniu w liturgii obchodzimy: w poniedziałek – wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela; w sobotę – wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła.

20 NIEDZIELA ZWYKŁA 14 sierpnia 2022

 1. Przypominamy, o zbliżających się święceniach biskupich ks. Piotra Przyborka, które odbędą się w najblizszą sobotę 20 sierpnia o godz. 10.00 w archikatedrze oliwskiej.
 2. W dniu dzisiejszym w klasztorach naszej zakonnej prowincji obchodzimy uroczystość patronalną św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika. Prosimy o serdeczną modlitwę w intencji naszych braci posługujących w Polsce, za granicą i w krajach misyjnych. To również dobra okazja, aby podziękować za wszelkie dobro duchowe i materialne, jakiego doświadczamy od Przyjaciół zakonu i Wiernych, którym posługujemy.
 3. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła Świętej Trójcy na prezentacje organowe. Koncerty, poprzedzone krótkim wprowadzeniem historycznym o kościele Świętej Trójcy i organach, odbywają się w każdy czwartek i w każdą sobotę lipca i sierpnia o 19.00 i trwają około pół godziny.
 4. Jutro obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia NMP Matki Bożej Zielnej. Tego dnia porządek Mszy
  św. niedzielny. Na zakończenie każdej Mszy św. poświęcimy, zgodnie ze staropolską tradycją, kwiaty i zioła.
 5. Ponadto w tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w środę wspomnienie św. Jacka Odrowąża; w sobotę św. Bernarda, opata i doktora Kościoła.
 6. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

19 NIEDZIELA ZWYKŁA 07 sierpnia 2022

 1. Przypominamy, o zbliżających się święceniach biskupich ks. Piotra Przyborka, które odbędą się w sobotę 20 sierpnia o godz. 10.00 w archikatedrze oliwskiej. Ks. Arcybiskup prosi o modlitwę w intencji nowego biskupa pomocniczego, aby jego posługa pasterska przyniosła obfite owoce dla dobra archidiecezji gdańskiej.
 2. W minionym tygodniu zakończyliśmy prace konserwatorskie części wschodniej południowej elewacji naszego kościoła. Tym samym zakończyliśmy trwające od wielu lat żmudne, wymagające i kosztowne prace przy całości elewacji, łącznie z imponującymi szczytami, kościoła Świętej Trójcy, św. Anny i Prezbiterium. Przy wykonywanych w tym roku pracach korzystaliśmy ze wsparcia finansowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu: Ochrona Zabytków oraz ze wsparcia naszej zakonnej prowincji. Jednocześnie przypominamy, że prowadzimy intensywne prace renowacyjne w naszej kaplicy św. Anny. Prace te prowadzimy wyłącznie w oparciu o wsparcie finansowe wiernych, przyjaciół, klasztoru i naszej zakonnej prowincji. Stąd z serca dziękujemy za każdą pomoc. Prace pragniemy zakończyć w połowie listopada.
 3. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła Świętej Trójcy na prezentacje organowe. Koncerty, poprzedzone krótkim wprowadzeniem historycznym o kościele Świętej Trójcy i organach, odbywają się w każdy czwartek i w każdą sobotę sierpnia o 19.00 i trwają około pół godziny.
 4. W miesiącach letnich zapraszamy też na cykl tematycznych konferencji oraz spotkań z historią i zabytkami naszego kościoła. W tym tygodniu: we wtorek o 16.00 – historia, najcenniejsze zabytki i zwiedzanie kościoła – opowiada i oprowadza po kościele Świętej Trójcy rektor kościoła o. Tomasz Jank. Szczegółowy program spotkań na lipiec jest wyłożony na stoliku przy wyjściu z kościoła.
 5. We wtorek o 18.00 spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
 6. W sobotę z racji 13 dnia miesiąca zapraszamy na Różaniec Fatimski na 16.45.
 7. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w poniedziałek święto św. Ojca Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego; we wtorek święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy; w środę święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika; we czwartek święto św. Klary z Asyżu; w następną niedzielę Uroczystość św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika, patrona naszej zakonnej prowincji.
 8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

18 NIEDZIELA ZWYKŁA 31 lipca 2022

 1. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła Świętej Trójcy na prezentacje organowe. Koncerty, poprzedzone krótkim wprowadzeniem historycznym o kościele Świętej Trójcy i organach, odbywają się w każdy czwartek i w każdą sobotę lipca i sierpnia o 19.00 i trwają około pół godziny.
 2. W miesiącach letnich zapraszamy też na cykl tematycznych konferencji oraz spotkań z historią i zabytkami naszego kościoła. W tym tygodniu: w piątek o 16.00 – historia, najcenniejsze zabytki i zwiedzanie kościoła – opowiada i oprowadza po kościele Świętej Trójcy rektor kościoła o. Tomasz Jank. Szczegółowy program spotkań na lipiec jest wyłożony na stoliku przy wyjściu z kościoła.
 3. Dziś na Mszy św. o godz. 12.00 pożegnamy o. Bartłomieja Ewertowskiego, który decyzją o. prowincjała z dniem 1 sierpnia został skierowany do posługi w naszym franciszkańskim klasztorze i parafii w Koszalinie. Ojcu Bartłomiejowi z serca dziękujemy za posługę w naszym klasztorze i kościele życząc błogosławieństwa na nowej placówce duszpasterskiej. Jednocześnie informujemy, że od 1 września do naszej wspólnoty klasztornej przybędzie o. Radosław Dębiec z Kołobrzegu.
 4. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:
  w poniedziałek wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła; we wtorek święto Najśw. Maryi Panny Anielskiej z Porcjunkuli – we franciszkańskich kościołach możliwość uzyskania odpustu zupełnego; we czwartek św. Jana Marii Wianneya, prezbitera;
  w sobotę – święto Przemienienia Pańskiego.
 5. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

 

17 NIEDZIELA ZWYKŁA 24 lipca 2022

 1. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła Świętej Trójcy na prezentacje organowe. Koncerty, poprzedzone krótkim wprowadzeniem historycznym o kościele Świętej Trójcy i organach, odbywają się w każdy czwartek i w każdą sobotę lipca i sierpnia o 19.00 i trwają około pół godziny.
 2. W miesiącach letnich zapraszamy też na cykl tematycznych konferencji oraz spotkań z historią i zabytkami naszego kościoła.
  I tak: w najbliższy poniedziałek, czyli jutro o 19.00 – katecheza – Święty Maksymilian Kolbe, jakiego nie znacie – głosi o. Bartłomiej Ewertowski; we wtorek – Odpust Świętej Anny – „Do kaplicy Świętej Anny zapraszamy wszystkie Anny” – po Mszy św. o 12.00 i 18.00 wspólne zdjęcie pań o imieniu Anna i Hanna; poczęstunek odpustowy na dziedzińcu; tego dnia ofiary złożone na tacę zostaną przeznaczone na renowację naszej kaplicy; w środę od 15.00 Adoracja Najśw. Sakramentu; 18.00 Msza św. i nowenna do MB Miłosierdzia; zakończenie adoracji o 21.00. W piątek o 19.00 – katecheza – Wenanty Katarzyniec – zachwycająca historia cichego bohatera – głosi o. Bartłomiej Ewertowski. Szczegółowy program spotkań na lipiec jest wyłożony na stoliku przy wyjściu z kościoła.
 3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w poniedziałek święto św. Jakuba Apostoła; we wtorek wspomnienie świętych Joachima i Anny, rodziców Najśw. Marii Panny – w naszym kościele Uroczystość św. Anny; we czwartek św. Wawrzyńca z Brindisi, prezbitera i doktora Kościoła; w piątek wspomnienie św. Marty.
 4. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 12.00 pożegnamy o. Bartłomieja Ewertowskiego, który decyzją o. prowincjała z dniem 1 sierpnia został skierowany do posługi w naszym franciszkańskim klasztorze i parafii w Koszalinie.
 5. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

16 NIEDZIELA ZWYKŁA 17 lipca 2022

 1. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła Świętej Trójcy na prezentacje organowe. Koncerty, poprzedzone krótkim wprowadzeniem historycznym o kościele Świętej Trójcy i organach, odbywają się w każdy czwartek i w każdą sobotę lipca i sierpnia o 19.00 i trwają około pół godziny.
 2. W miesiącach letnich zapraszamy też na cykl tematycznych konferencji oraz spotkań z historią i zabytkami naszego kościoła. I tak: w najbliższy poniedziałek, czyli jutro o 16.00 – Rodzinna gra terenowa (niezwykłe odkrywanie zabytków kościoła Świętej Trójcy) – prowadzi Barbara Matwiejczyk; również jutro o 19.00 – katecheza – Wenanty Katarzyniec – zachwycająca historia cichego bohatera – głosi o. Bartłomiej Ewertowski; we wtorek o 16.00 – historia, najcenniejsze zabytki i zwiedzanie kościoła – opowiada i prowadza po kościele Świętej Trójcy rektor kościoła o. Tomasz Jank; w środę od 15.00 Adoracja Najśw. Sakramentu; 18.00 Msza św. i nowenna do MB Miłosierdzia; zakończenie adoracji o 21.00. We czwartek o 16.00 – Rodzinna gra terenowa – prowadzi Barbara Matwiejczyk. W czwartek oraz w sobotę o 19.00 – koncert organowy z krótkim wprowadzeniem historycznym. Na organach gra – Maciej Jachimowicz. Szczegółowy program spotkań na lipiec jest wyłożony na stoliku przy wyjściu z kościoła.
 3. W imieniu organizatorów zapraszamy na kolejną Franciszkańską Pieszą Pielgrzymkę Z Elbląga do Częstochowy. Istnieje kilka wariatów uczestnictwa w pielgrzymce: 15 dni pieszego pielgrzymowania; 7 dni pieszego pielgrzymowania; jeden lub kilka dni pieszego pielgrzymowania wraz z grupą Franciszek. Osoby, które z różnych względów nie mogą wziąć udziału w pieszej pielgrzymce, a chcą duchowo łączyć się z nami, zapraszamy do tworzenia Grupy Franciszek – Pielgrzymka Duchowa. Wszelkie informacje i zapisy na stronie franciszek.elblag.pl
 4. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w poniedziałek wspomnienie św. Szymona z Lipnicy; we czwartek św. Wawrzyńca z Brindisi, prezbitera i doktora Kościoła; w piątek święto św. Marii Magdaleny; w sobotę święto św. Brygidy Szwedzkiej, zakonnicy, patronki Europy.
 5. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

15 NIEDZIELA ZWYKŁA 10 lipca 2022

 1. Czcigodni Bracia w Kapłaństwie, Drodzy Diecezjanie! Nasza wspólnota archidiecezjalna otrzymała dar nowego biskupa pomocniczego. Papież Franciszek w dniu 6 lipca mianował na ten urząd księdza Piotra Przyborka, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej. Przyjmujemy z radością nowego pasterza i wyrażamy Bogu za niego wdzięczność. Dzieląc się tą radością, bardzo proszę wszystkich: kapłanów, osoby konsekrowane, członków wspólnot i ruchów religijnych oraz wiernych świeckich, aby otoczyć biskupa nominata modlitwą. Polecajmy go dobremu Bogu i wypraszajmy dla niego Bożą moc, aby jego posługa pasterska przynosiła obfite owoce dla dobra naszej archidiecezji.
  + Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Gdański.
 2. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła Świętej Trójcy na prezentacje organowe. Koncerty, poprzedzone krótkim wprowadzeniem historycznym o kościele Świętej Trójcy i organach, odbywają się w każdy czwartek i w każdą sobotę lipca i sierpnia o 19.00 i trwają około pół godziny.
 3. W miesiącach letnich zapraszamy też na cykl tematycznych konferencji oraz spotkań z historią i zabytkami naszego kościoła. I tak: w najbliższy poniedziałek, czyli jutro o 19.00 – katecheza – Święty Maksymilian Kolbe, jakiego nie znacie. Głosi o. Bartłomiej Ewertowski. W środę od godz. 15.00 Adoracja Najśw. Sakramentu; o 16.45 odmawiamy Różaniec Fatimski; 18.00 Msza św. i nowenna do MB Miłosierdzia; zakończenie adoracji o 21.00. We czwartek o 19.00 koncert organowy. W piątek o 19.00 – historia i zwiedzanie kościoła – opowiada i oprowadza po kościele Świętej Trójcy rektor kościoła o. Tomasz Jank, dr historii sztuki i absolwent ASP w Gdańsku. W sobotę o 19.00 koncert organowy. Szczegółowy program spotkań na lipiec jest wyłożony na stoliku przy wyjściu z kościoła.
 4. Wychodząc naprzeciw osobom, które przyjmują Komunię św. na klęcząco, a także osobom starszym, które chcą się czegoś przytrzymać, kapłani będą udzielali Komunii św. stojąc przy skraju klęcznika. Podchodzimy jak dotąd: procesyjnie, jeden za drugim.
 5. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w poniedziałek – święto św. Benedykta, opata, patrona Europy; we wtorek wspomnienie św. Brunona z Kwerfurtu, biskupa i męczennika; w środę wspomnienie śś. Andrzeja Świerada i Benedykta, pustelników; w piątek święto św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła; w sobotę NMP z Góry Karmel (Szkaplerznej).

14 NIEDZIELA ZWYKŁA 03 lipca 2022

 1. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła św. Trójcy na prezentacje organowe. Prezentacje będą się odbywały w każdy czwartek i w każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 19.00 i będą trwały pół godziny.
 2. W minionym tygodniu swoje święto patronalne obchodzili o. Piotr Kurek sekretarz naszej zakonnej prowincji oraz o. Piotr Pliszka dyrektor Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana Kolbe. Do wspólnej modlitwy w intencji solenizantów zapraszamy we czwartek podczas Mszy św. o godz. 12.00.
 3. Wychodząc naprzeciw osobom, które przyjmują Komunię św. na klęcząco, a także osobom starszym, które chcą się przytrzymać, kapłani będą udzielali Komunii św. stojąc przy skraju klęcznika. Podchodzimy jak dotąd procesyjnie, jeden za drugim. Można przyjmować Najświętsze Postacie klęcząc lub stojąc oraz bezpośrednio do ust, jak i na rękę spożywając w obecności kapłana. Najważniejsze, aby czynić to starannie i z należytą godnością.

W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w środę wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej; w piątek wspomnienie św. Jana z Dukli; w sobotę śś. Mikołaja Picka, Willada i Towarzyszy.

13 NIEDZIELA ZWYKŁA 26 czerwca 2022

 1. Zapraszamy na ostatnie nabożeństwa czerwcowe do NSPJ, które celebrujemy – w dzisiejszą niedzielę o godz. 17.30, w dni powszednie do czwartku włącznie po Mszy św. o godz. 12.00 i tradycyjnie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem oraz z czytanką o godz. 17.30.
 2. Organizujemy z naszymi wspólnotami duszpasterskimi wyjście do kina na specjalny, dodatkowy seans filmu „Nędzarz i Madame” (o bracie Albercie Chmielowskim). Projekcja filmu dziś wieczorem o godz. 20.00 w kinie Alfa na Przymorzu. Koszt biletu 13 zł. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii. Serdecznie zapraszamy.
 3. Proboszcz Cezary Annusewicz serdecznie zaprasza na uroczystości odpustowe ku czci św. Apostołów Piotra i Pawła w najbliższą środę 29 czerwca. Msze św. odpustowe o godz. 9.00 i 17.30. Z racji odpustu już dziś za kościołem św. Piotra i Pawła odbędzie się Rodzinny festyn parafialny od godz. 14.00 do 17.00. W programie przewidziane są wystąpienia artystyczno-muzyczne z grillem i degustacją ciast.
 4. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła św. Trójcy na prezentacje organowe. Prezentacje będą się odbywały w każdy czwartek i w każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 19.00 i będą trwały pół godziny. Pierwszy z koncertów już w najbliższą sobotę.
 5. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: we wtorek – wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika; w środę Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła.

12 NIEDZIELA ZWYKŁA 19 czerwca 2022

 1. Nabożeństwa czerwcowe do NSPJ celebrujemy – w niedziele o godz. 17.30, w dni powszednie po Mszy św. o godz. 12.00 i tradycyjnie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem oraz z czytanką o godz. 17.30.
 2. W przyszłą niedzielę 26.06 organizujemy z naszymi wspólnotami duszpasterskimi wyjście do kina na specjalny, dodatkowy seans filmu Nędzarz i Madame (o bracie Albercie Chmielowskim). Projekcja filmu o godz. 20.00 w kinie Alfa na Przymorzu. Koszt biletu 13 zł. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii. Serdecznie zapraszamy.
 3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w piątek – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa; w sobotę wspomnienie Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny.

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ TRÓJCY 12 VI 2022

 1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy Uroczystość Świętej Trójcy, a zatem główną, odpustową uroczystość naszego kościoła i klasztoru. Obchodzona uroczystość jest dla nas miłą okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim zaangażowanym na rzecz renowacji kościoła Świętej Trójcy, a zatem wszystkim Dobrodziejom
  i Darczyńcom, Wykonawcom, Konserwatorom i Nadzorującym. Główna, uroczysta Msza Św. Dziękczynna sprawowana będzie o godz. 12.00. Po Mszy św. poczęstunek i festyn na naszym dziedzińcu.
 2. Zapraszamy na nabożeństwo do NSPJ na godz. 17.30.
 3. Jutro przypada święto św. Antoniego z Padwy. Ponieważ po Mszy św. odbędzie się nabożeństwo do św. Antoniego na Różaniec Fatimski, który odmawiamy przed Najświętszym Sakramentem, zapraszamy już na godz. 16.45.
 4. We czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało). W tym roku procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, wyruszy z kościoła parafialnego św. Piotra i Pawła po Mszy św. o godz. 10.30, tam celebrowanej. W naszym kościele Msze św. o godz. 7.30, 9.00, po zakończonej procesji, a zatem ok. godz. 12.30 oraz o 18.00.
 5. Arcybiskup Tadeusz Wojda udzielił osobom przebywającym w granicach archidiecezji gdańskiej 17 czerwca dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
 6. Arcybiskup serdecznie zaprasza duchownych i wiernych archidiecezji na spotkanie podsumowujące Synod o synodalności, który odbywa się w naszej archidiecezji. Spotkanie presynodalne odbędzie się we wtorek, 14 czerwca o godz. 19.00 w auli Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie.
 7. W dniach 27 czerwca do 30 czerwca zapraszamy chętnych na rekolekcje z rozeznaniem drogi życia  dla maturzystów, studentów i młodzieży pracującej. Odbędą się w Gnieźnie na Postulacie (pierwszym etapie formacji zakonnej). Uczestnicy rekolekcji na chwilę wejdą w rytm życia klasztornego, aby się mu przyjrzeć i samemu przez chwilę go doświadczyć. Informacje w zakrystii.

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO 05.06.2022

 1. Nabożeństwa czerwcowe celebrujemy – w niedziele o godz. 17.30, w dni powszednie po Mszy św. o godz. 12.00 i tradycyjnie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem oraz z czytanką o godz. 17.30.
 2. We wtorek ostatni dzień nowenny dziewięciu wtorków przed świętem Św. Antoniego z Padwy, które obchodzimy 13 czerwca.
 3. W przyszłą niedzielę, 12 czerwca przypada Uroczystość Świętej Trójcy – a zatem główna uroczystość naszego kościoła. Serdecznie zapraszamy na uroczystą Sumę Odpustową na godz. 12.00. W czasie Eucharystii będziemy dziękowali Bogu za wszystkich Przyjaciół, Dobrodziejów, nasze wspólnoty duszpasterskie i Wiernych spotykających się na modlitwie w naszym kościele oraz w intencji wszystkich wspierających renowację kościoła Świętej Trójcy. Po Mszy odpustowej tradycyjnie na dziedzińcu poczęstunek ciastem (zachęcamy też do przyniesienia własnych wypieków do wspólnego poczęstunku). Będzie też kawa, chleb ze smalcem, książki za złotówkę, pierniki „świętotrójcowe”, zabawy dla dzieci i inne atrakcje…
 4. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: – w poniedziałek święto NMP Matki Kościoła; w środę wspomnienie św. Jadwigi Królowej; w czwartek święto Jezusa Chrystusa Najwyższego
  i Wiecznego Kapłana; w sobotę wspomnienie św. Barnaby, Apostoła.

CZUWANIE MODLITEWNE PRZED ZESŁANIEM DUCHA ŚWIĘTEGO

Gdańsk, 4 czerwca 2022 r.

 Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku (franciszkanie)

– początek: godz. 20:00

 (Przed godziną 20:00 możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu
po zakończeniu Mszy świętej o godz. 18:00)

 1. Wprowadzenie i przedstawienie planu spotkania
 2. Pieśń do Ducha Świętego i modlitwa wstępna
 3. Konferencja: „Ożywiający nasze pragnienia” – o. dr Robert Leżohupski z Rzymu
  – oficjał Penitencjarii Apostolskiej, sędzia Państwa Watykańskiego
 4. Pieśń do Ducha Świętego
 5. Litania do Ducha Świętego
 6. Adoracja Najświętszego Sakramentu w schemacie:
  1. rozważanie lub fragment Pisma Świętego
  2. chwila ciszy
  3. pieśń

(schemat punktu 6. będzie powtórzony kilka razy)

 1. Część chwalebna Różańca świętego z rozważaniami
 2. Modlitwa o dary Ducha Świętego:
  1. odczytanie fragmentu Dz 2, 1-4
  2. komentarz
  3. rozdanie świec zapalonych od paschału
  4. chwila osobistej modlitwy
  5. pieśń
 3. Modlitwa powszechna z modlitwą spontaniczną
  (każde wezwanie zakończone słowami: Prosimy Cię, Duchu Święty)
 4. Pieśń przed błogosławieństwem
 5. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem
 6. Apel Jasnogórski

       23.00 – Msza św. w Bazylice Mariackiej dla wszystkich grup czuwających
w kościołach stacyjnych

NIEDZIELA – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 29 maja 2022

 1. Nabożeństwa majowe, a następnie czerwcowe celebrujemy – w niedziele o godz. 17.30, w dni powszednie po Mszy św. o godz. 12.00 i tradycyjnie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem oraz z czytanką o godz. 17.30.
 2. Serdecznie zapraszamy na tegoroczne rekolekcje Oazowe dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w dniach 15-31 lipca na Kaszubach. Koszt rekolekcji wynosi: 700 na Oazę Nowej Drogi i Oazę Nowego Życia oraz  800 zł na Oazę Dzieci Bożych. Wszelkie informacje dotyczące rekolekcji zawarte są w elektronicznej karcie zgłoszeniowej umieszczonej na Facebooku na profilu Oaza Wielka Sychem – franciszkanie oraz na plakatach. Zgłoszenia przyjmujemy do 10 czerwca. Informujemy również, że nie trzeba należeć do wspólnoty oazowej by pojechać na rekolekcje.
 3. Jutro w naszym kościele rozpoczyna się kapituła prowincjalna naszej franciszkańskiej prowincji pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Obrady będą trwały do soboty włącznie. Na czas kapituły kościół Świętej Trójcy będzie zamknięty ze względu na modlitwy liturgiczne i obrady ojców kapitulnych. W tym czasie na chwilę powrócimy z naszymi modlitwami do remontowanej kaplicy Świętej Anny. Obrady kapitulne polecamy życzliwej modlitwie wiernych.
 4. Arcybiskup Tadeusz Wojda zaprasza w wigilię Zesłania Ducha Świętego na modlitewne czuwanie w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Czuwanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 4 czerwca w kościołach stacyjnych w Gdańsku. W naszym kościele spotykają się tradycyjnie Żywy Różaniec, Rycerstwo Niepokalanej i Ruchy Misyjne. Jednakże zapraszamy każdego, kto pragnie z nami tego wieczoru wołać o namaszczenie Duchem Świętym. Początek czuwania o godz. 20.00. Najświętszy Sakrament do indywidualnej adoracji będzie wystawiony już po Mszy św. o godz. 18.00. Na zakończenie czuwania spotkamy się na uroczystej Eucharystii w bazylice Mariackiej w Gdańsku o godzinie 23.00. Szczegóły na plakatach.
 5. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: we wtorek święto Nawiedzenia NMP; w środę wspomnienie św. Justyna, męczennika; w sobotę wigilia Zesłania Ducha Świętego.

 

6 NIEDZIELA WIELKANOCNA 21 maja 2022

 1. Nabożeństwa majowe celebrujemy – w niedziele o godz. 17.30, w dni powszednie po Mszy św. o godz. 12.00 i tradycyjnie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem oraz z czytanką majową o godz. 17.30.
 2. Serdecznie zapraszamy na tegoroczne rekolekcje Oazowe dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w dniach 15-31 lipca na Kaszubach. Koszt rekolekcji wynosi: 700 na Oazę Nowej Drogi i Oazę Nowego Życia oraz  800 zł na Oazę Dzieci Bożych. Wszelkie informacje dotyczące rekolekcji zawarte są w elektronicznej karcie zgłoszeniowej umieszczonej na Facebooku na profilu Oaza Wielka Sychem – franciszkanie oraz na plakatach. Zgłoszenia przyjmujemy do 10 czerwca. Informujemy również, że nie trzeba należeć do wspólnoty oazowej by pojechać na rekolekcje.
 3. W tym tygodniu w naszym kościele rozpoczyna się festiwal ORGANy PLUS+. W najbliższy piątek 27 maja o godz. 19.00 odbędzie się koncert inauguracyjny, na którym wystąpią chóry Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem Beaty Śnieg i Michała Kozorysa z towarzyszeniem naszych wspaniałych organów. W programie msze wileńskie, hymny i pieśni kościelne Stanisława Moniuszki w 150. rocznicę śmierci kompozytora. Wstęp na koncert jest wolny, rozdawane będą wejściówki. Będzie możliwość wsparcia remontu organów w kościele Św. Anny, a nowi Patroni otrzymają certyfikaty. Zapraszamy wraz ze Stowarzyszeniem „Dziedziniec”.
 4. Arcybiskup Tadeusz Wojda zaprasza w wigilię Zesłania Ducha Świętego na modlitewne czuwanie w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Czuwanie odbędzie się w sobotę, 4 czerwca w kościołach stacyjnych w Gdańsku. Okazja do czuwania i modlitwy przed Najświętszym Sakramentem będzie również we wszystkich kościołach naszej archidiecezji. Na zakończenie czuwania spotkamy się na uroczystej Eucharystii w bazylice Mariackiej w Gdańsku o godzinie 23.00. Szczegóły na plakatach.
 5. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w poniedziałek święto Rocznicy Poświęcenia Bazyliki św. Ojca Franciszka z Asyżu; we wtorek wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych; w czwartek wspomnienie św. Filipa Neri, prezbitera.

5 NIEDZIELA WIELKANOCNA 15 maja 2022

 1. Nabożeństwa majowe celebrujemy – w niedziele o godz. 17.30, w dni powszednie po Mszy św. o godz. 12.00 i tradycyjnie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem oraz z czytanką majową o godz. 17.30.
 2. Informujemy, że ze względu na trwające, intensywne prace renowacyjne w kaplicy św. Anny, kościółek został wyłączony z użytku liturgicznego do listopada. Wszystkie Msze św.
  i nabożeństwa, również w dni zwykłe celebrujemy w kościele Świętej Trójcy.
 3. Jutro o godz. 18.00 spotkanie formacyjne dla Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
 4. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:
  w poniedziałek święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski; we wtorek wspomnienie św. Paschalisa, zakonnika; w środę wspomnienie św. Feliksa z Cantalice, zakonnika i w piątek wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny.
 5. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy nr „Gościa Niedzielnego”.

3 NIEDZIELA WIELKANOCNA  01 maja 2022

 1. Nabożeństwa majowe celebrujemy w dni powszednie po Mszy św. o godz. 12.00 i tradycyjnie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem oraz z czytanką majową o godz. 17.30. W niedziele o godz. 17.30.
 2. Informujemy, że ze względu na trwające, intensywne prace renowacyjne w kaplicy św. Anny, kościółek został wyłączony z użytku liturgicznego do listopada. Wszystkie Msze św. i nabożeństwa, również w dni zwykłe celebrujemy w kościele Świętej Trójcy.
 3. We wtorek obchodzimy Uroczystość NMP, Królowej Polski. Tego dnia Msze św. według porządku niedzielnego, a zatem o 7.30, 9.00, 10.30. 12.00 i 18.00.
 4. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w poniedziałek wspomnienie św. Atanazego biskupa i doktora Kościoła; w środę wspomnienie św. Floriana męczennika; w piątek święto świętych Filipa i Jakuba, Apostołów.
 5. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy nr „Gościa Niedzielnego”.

2 NIEDZIELA WIELKANOCNA – MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 24 kwietnia 2022

 1. Dzisiejsza niedziela to dzień szczególnej czci Miłosierdzia Bożego. Zachęcamy do indywidualnego, nabożnego odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego.
 2. Kończy się okres rozliczeń podatkowych. Stąd dziękujemy raz jeszcze z serca wszystkim, którzy zdecydowali się lub jeszcze się zdecydują przeznaczyć swój 1% od podatku na rzecz renowacji i kapitalnego remontu organów z kaplicy Świętej Anny. Remont organów pragniemy zakończyć jesienią przyszłego roku. Z tyłu na stoliku są wyłożone druki z danymi potrzebnymi do odpisu.
 3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w poniedziałek – święto św. Marka Ewangelisty; we wtorek – uroczystość św. Wojciecha biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i archidiecezji gdańskiej; w piątek święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła;
 4. Uroczystości patronalne archidiecezji gdańskiej ku czci świętego Wojciecha będą obchodzone w niedzielę, 15 maja. O godz. 9.00 wyruszy piesza pielgrzymka gdańszczan z relikwiami Świętego. Natomiast o 12.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta na wzgórzu świętego Wojciecha w Gdańsku-Św. Wojciechu.
 5. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA – 17 04 2022

Jako Wspólnota Braci Franciszkanów życzymy Wam, abyście stali się świadkami tej Wielkiej Tajemnicy, którą przeżywamy w tych dniach. Niech Pokój, który ożywił zatrwożonych Apostołów, będzie Waszym udziałem, tak byście stali się nosicielami Pokoju i Dobra. Niech Chrystus Zmartwychwstały obdarzy Was swą mocą i radością. Pan Zmartwychwstał! Alleluja!

 1. Z serca dziękujemy za pomoc w przygotowaniach naszych kościołów na Święte Triduum Paschalne. Wszystkim, którzy sprzątali i przyozdabiali kościoły, składali swoje ofiary na kwiaty i dekoracje w kościele. Wszystkim zaangażowanym w posługę muzyczną i liturgiczną oraz wszystkim, którzy swoją modlitewną obecnością przeżywali razem z nami Misterium Wielkich Dni.
 2. Porządek pozostałych mszy św. w dniu dzisiejszym: 9.00; 10.30; 12.00; 18.00. Wszystkie Msze św. celebrujemy w kościele Świętej Trójcy.
 3. Uroczyste Nieszpory, które zakończą obchody Triduum Paschalnego, odśpiewamy dziś o godz. 17.30. Serdecznie zapraszamy.
 4. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. odprawimy według porządku niedzielnego.

  2022 LITURGIA ŚWIĘTEGO TRIDUUM PASCHALNEGO  – tu otworzysz program

NIEDZIELA PALMOWA – MĘKI PAŃSKIEJ 10 kwietnia 2022

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Wielki Tydzień, który zanurza nas w tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Zapraszamy do udziału w liturgii Świętych Dni, a w sposób szczególny do wspólnej celebracji Świętego Triduum Paschalnego, które stanowi szczyt całego roku liturgicznego.

Liturgię Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku sprawować będziemy o godz. 18.00. Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy w sobotę o godz. 21.00. W poranek wielkanocny na Mszę Św. z procesją wewnątrz kościoła zapraszamy na godz. 6.00. Wszystkie celebracje liturgiczne sprawować będziemy w dużym kościele. Prosimy, aby się cieplej ubrać! Szczegółowy program Triduum w tym godziny spowiedzi oraz święcenia pokarmów znajdziemy na wyłożonych drukach z tyłu kościoła.

 1. W czasie liturgii Wielkiego Czwartku będzie można składać w specjalnej procesji ofiarniczej jałmużnę wielkopostną, jako ofiarę swoich wyrzeczeń dla ludzi ubogich i potrzebujących, którą podjęliśmy na początku Wielkiego Postu. Z ofiar tych każdego roku są fundowane stypendia dla uczniów szkoły podstawowej.
 2. Z tyłu kościoła na specjalnej platformie można wciąż składać dary na rzecz Uchodźców wojennych z Ukrainy.

4. Ostatnie już Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym dzisiaj o godz. 17.15.

———————————————————————————————————————-

INFORMACJA PUBLICZNA – w roku 2021 od FUNDACJI LOTOS otrzymaliśmy darowiznę na odbudowę zabytkowego zegara w kościele Świętej Trójcy w Gdańsku w wysokości 80 tys. zł. Koszt całości projektu wyniósł 105 343,04 zł.

4 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 27 marca 2022

 1. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy: – Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30, 17.30  oraz o 19.15 (dla studentów i młodzieży pracującej)                                                                                                               – Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.15
 2. W dniu dzisiejszym w katedrze oliwskiej o godz. 18.00 nastąpi pożegnanie ks. bpa Zbigniewa Zielińskiego, który decyzją Stolicy Apostolskiej został mianowany koadiutorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Natomiast jutro, również w katedrze oliwskiej o godz. 18.00, odbędzie się uroczysta Msza św. w rocznicę objęcia urzędu Metropolity Gdańskiego przez ks. abpa Tadeusza Wojdę.
 3. We wtorek na Mszy św. o godz. 12.00 serdeczną modlitwą otoczymy dostojnego solenizanta o. Bogdana Wrońskiego – ekonoma naszej zakonnej prowincji. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 4. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej I Piątek i I Sobota Miesiąca. W sobotę w naszym ośrodku duszpasterskim odbędzie się Regionalny Dzień Skupienia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich: – 11.00 Adoracja, 11.30 Droga Krzyżowa, 12.00 Eucharystia i poczęstunek.
 5. Dziś po Mszy św. usłyszymy: Schmucke dich, o liebe Seele, BWV 654 Jana Sebastiana Bacha.
 6. Ogłoszenia dotyczące sytuacji na Ukrainie:

– Dziękujemy za składane dary na rzecz Uchodźców wojennych. Do ośrodków naszej prowincji, w którym przyjmujemy Uchodźców przewieźliśmy w tym tygodniu kolejny transport żywności i innych rzeczy złożonych na przygotowanej platformie z tyłu naszego kościoła. Można też składać ofiary do koszyka, które zostaną przekazane na pomoc Ukrainie. Na prośbę pani Swietłany zamieszkującej w Domu św. Maksymiliana część składanych ofiar oraz ofiary z Mszy św. o godz. 18.00 ze Zwiastowania Pańskiego została przeznaczona na kamizelki kuloodporne dla jej synów Maxima i Sergiusza 19 i 23 lata. Dzisiaj po Mszach św. o godz. 9.00, 10.30 i 12.00 (podobnie w przyszłą niedzielę) na naszym dziedzińcu zapraszamy na poczęstunek wdzięczności Uchodźców z Ukrainy z DMK, którzy w ramach podziękowania za okazywaną miłość i serce Polaków pragną podzielić się specjałami kuchni ukraińskiej. Poczęstunek jest darmowy. Będzie możliwość złożenia ofiary na dalszą pomoc uchodźcom wojennym.

 • NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 20 marca 2022
 1. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy: – Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30, 17.30  oraz o 19.15 (dla studentów i młodzieży pracującej)                                                                                                 – -Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.15
 2. W najbliższy piątek 25 marca zapraszamy na godzinę 17.00 do wspólnego zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi – dokładnie w godzinie, kiedy akt zawierzenia będzie odmawiał Ojciec św. w bazylice św. Piotra i miliony chrześcijan na całym świecie. O 17.00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu, suplikacje, Akt Zawierzenia i Różaniec. Tego samego dnia zapraszamy na Franciszkańską Nocną Drogę Krzyżową z naszego kościoła Świętej Trójcy do franciszkańskiej parafii pw. Św. Antoniego w Gdyni. Plan wydarzenia: o 21.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i spowiedź, o 22.00 Eucharystia. W Drodze mogą wziąć udział osoby pełnoletnie oraz niepełnoletnie wyłącznie za zgodą opiekuna prawnego. Zapisy przyjmowane będą przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie wydarzenia Franciszkańska Nocna Droga Krzyżowa na facebooku oraz u o. Karola.
 3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: w piątek Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia na Mszach św. będzie można podjąć duchową adopcję dziecka poczętego zagrożonego w swoim istnieniu.
 4. Ogłoszenia dotyczące sytuacji na Ukrainie:

– Dziękujemy za składane dary na rzecz Uchodźców. Do ośrodków naszej prowincji, w którym przyjmujemy Uchodźców przewieźliśmy
w tym tygodniu transport żywności i innych rzeczy złożonych na przygotowanej platformie z tyłu naszego kościoła. Również Caritas archidiecezji usilnie prosi o dalszą pomoc. Potrzebne są produkty żywnościowe i środki czystości. Przy naszym kościele Świętej Trójcy powołaliśmy też specjalną grupę Miłosierdzia do pomocy Uchodźcom. Po każdej Mszy św. z tyłu kościoła oczekują wolontariusze, którzy będą informowali szczegółowo o potrzebnej pomocy. Można też składać ofiary do koszyka, które zostaną przekazane na pomoc Ukrainie.

 

  • NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 13 marca 2022

   

  1. W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy w naszym kościele Rekolekcje Wielkopostne z naukami ogólnymi. Będzie je głosił nasz współbrat o. Bartłomiej Ewertowski. Nauki dzisiaj na wszystkich Mszach św. W pozostałe dni, aż do środy włącznie na Mszach św. o 12.00 i 18.00. Serdecznie zapraszamy.
  2. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy: – Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30, 17.30  oraz o 19.15 (dla studentów i młodzieży pracującej)                                                                                                                     – Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.15
  3. W najbliższy piątek, 18 marca odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami Gdańska. Procesja wyruszy z bazyliki pw. św. Brygidy po Mszy Świętej o godzinie 17.00 w kierunku góry Gradowej. Do udziału w drodze krzyżowej zaproszone są wspólnoty, szczególnie Żywy Różaniec oraz wszyscy wierni.
  4. W piątek 25 marca zapraszamy na Franciszkańską Nocną Drogę Krzyżową z naszego kościoła Świętej Trójcy do franciszkańskiej parafii pw. Św. Antoniego w Gdyni. Plan wydarzenia: o godzinie 21.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i spowiedź, o godzinie 22.00 Eucharystia, podczas której będzie zbierana taca na pokrycie kosztów organizacji. W Drodze będą mogły wziąć udział osoby pełnoletnie oraz niepełnoletnie wyłącznie za zgodą opiekuna prawnego. Zapisy przyjmowane będą przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie wydarzenia Franciszkańska Nocna Droga Krzyżowa na facebooku oraz u o. Karola.
  5. Ogłoszenia dotyczące sytuacji na Ukrainie:

  – Dziękujemy za składane dary na rzecz uchodźców. Do ośrodka rekolekcyjnego naszej prowincji, w którym przyjmujemy Uchodźców przewieźliśmy w tym tygodniu transport żywności i innych rzeczy złożonych na przygotowanej platformie z tyłu naszego kościoła. Caritas archidiecezji usilnie prosi o dalszą pomoc. Potrzebne są produkty żywnościowe i środki czystości.

 • 1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 06 marca 2022
 1. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy: – Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30, 17.30  oraz o 19.15 (dla studentów i młodzieży pracującej)                                                                                                                     – Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.15
 2. Rekolekcje wielkopostne z naukami ogólnymi w naszej świątyni odbędą się od II, czyli od przyszłej niedzieli Wielkiego Postu. Będzie je głosił nasz współbrat o. Bartłomiej Ewertowski.
 3. W piątek 25 marca zapraszamy na Franciszkańską Nocną Drogę Krzyżową z naszego kościoła Świętej Trójcy do franciszkańskiej parafii pw. Św. Antoniego w Gdyni. Plan wydarzenia: o godzinie 21.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i spowiedź, o godzinie 22.00 Eucharystia, podczas której będzie zbierana taca na pokrycie kosztów organizacji. W Drodze będą mogły wziąć udział osoby pełnoletnie oraz niepełnoletnie wyłącznie za zgodą opiekuna prawnego. Zapisy przyjmowane będą przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie wydarzenia Franciszkańska Nocna Droga Krzyżowa na facebooku oraz u o. Karola.
 4. Ogłoszenia dotyczące sytuacji na Ukrainie:

– w minioną niedzielę i Środę Popielcową do puszek na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy zebraliśmy 6260 zł. Ofiary zostały przekazane na konto Caritas Archidiecezji Gdańskiej; Do Caritasu przewieźliśmy już także w sobotę pierwszy transport żywności i innych rzeczy złożonych na przygotowanej platformie z tyłu naszego kościoła. Kolejne zbierane rzeczy będziemy w większości przekazywali już bezpośrednio Uchodźcom, którzy zamieszkają w jednym z naszch franciszkańskich ośrodków rekolekcyjno-wypoczynkowym – w sumie 30 osób, w większości dzieci. Przekazano nam listę zapotrzebowania na tę chwilę. Potrzebne są: cukier, olej, mąka, makaron, kasze, ryż, dżemy, sosy do makaronów, masło, margaryna, ser, konserwy. Gotowe dania: pulpety, gołąbki, leczo, fasolka po bretońsku, mleko UHT, ręczniki, papier toaletowy, proszek do prania, płyny. 

8 NIEDZIELA ZWYKŁA 27 lutego 2022

 1. Najbliższa środa – to środa popielcowa, którą rozpoczynamy w Kościele okres Wielkiego Postu. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły. Podczas mszy świętych, które tego dnia sprawujemy o godz. 7.00, 12.00 i 18.00, nastąpi obrzęd posypania głów popiołem na znak rozpoczęcia pokuty. W środę zapraszamy również na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00 do godz. 21.00 oraz do spowiedzi świętej od godz. 17.30.
 2. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy: – Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30 i 17.30  – – Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.15
 3. Rekolekcje wielkopostne z naukami ogólnymi w naszej świątyni odbędą się od II niedzieli Wielkiego Postu.
 4. Zgodnie z Prawem Liturgicznym „W okresie Wielkiego Postu gra na organach i innych instrumentach jest dozwolona tylko w celu podtrzymania śpiewu. Wyjątek od tej zasady stanowią: Niedziela Laetare (4. niedziela Wielkiego Postu), uroczystości i święta.” Zawieszamy więc wykonywanie utworów po mszach, za wyjątkiem 4 Niedzieli Wielkiego Postu – Niedzieli Radości, aż do Wielkanocy, od której nasza muzyczna tradycja będzie kontynuowana. Niech wszystkie aspekty naszej liturgii przemawiają za wezwaniami do postu, pokuty i duchowego rozwoju.
 5. W przyszłą niedzielę z racji przypadającego w tym tygodniu święta św. Kazimierza Królewicza zapraszamy, wraz z Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, do wspólnej modlitwy na Mszę św. o godz. 12.00 wszystkich, którym w szczególny sposób bliskie jest Wilno i Wileńszczyzna.
 6. Ogłoszenia dotyczące sytuacji na Ukrainie: (proszę odczytać list Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski)

– W naszej archidiecezji, podobnie jak i całej Polsce trwa nieustanna modlitwa w intencji pokoju na Ukrainie. Jako Kościół gdański chcemy zgromadzić się na Eucharystii, która będzie sprawowana w niedzielę, 6 marca o godzinie 12.00 w bazylice Mariackiej w Gdańsku pod przewodnictwem Arcybiskupa Tadeusza Wojdy. Zapraszamy na tę Mszę Świętą w czasie której będziemy modlić się z Pasterzem Archidiecezji za naród ukraiński oraz o Boże miłosierdzie nad światem;                                                                                             –
– Zgodnie z apelem Przewodniczącego KEP w dzisiejszą niedzielę i Środę Popielcową po każdej Mszy Świętej zbieramy ofiary do puszek na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Zebrane ofiary zostaną przekazane na konto Caritas Archidiecezji Gdańskiej z dopiskiem UKRAINA;                                                                                                   –
– Caritas prosi o zbiórki żywności z długim terminem przydatności do spożycia oraz o wstępne i niezobowiązujące wskazania możliwych miejsc zakwaterowania, które mogłyby zostać udostępnione uchodźcom z Ukrainy – możliwość taką należy zgłosić bezpośrednio do Caritas archidiecezji lub przez rektora kościoła o. Tomasza. Żywność długoterminową dobrze zapakowaną oraz środki chemiczne i higieny osobistej również należy przekazywać do Caritas Archidiecezji lub można zostawiać przy wejściu z tyłu naszego dużego kościoła (środki te przetransportujemy do siedziby Caritasu).                                                   –
– Zapraszamy do wspólnej modlitwy o pokój w naszym kościele – m.in. Wspólnota Kana zaprasza do modlitwy Różańcowej w środę po Mszy św. o 12.00 i we czwartek po Mszy św. o 18.00.

7 Niedziela Zwykła – 20 lutego 2022

 1. Przypominamy, że w każdą niedzielę w naszym kościele o godz. 10.10, czyli przed Mszą św. o godz. 10.30, śpiewamy Godzinki ku czci Najświętszej Marii Panny. Natomiast w każdą środę zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu, którą rozpoczynamy Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00, a kończymy Apelem Maryjnym o godz. 21.00.
 2. Jutro o godz. 18.00 kolejne spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
 3. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: we wtorek, święto Katedry św. Piotra Apostoła; w środę, wspomnienie św. Polikarpa, biskupa i męczennika;
 4. Przy wyjściu z kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy nr Gościa Niedzielnego.

6 Niedziela Zwykła – 13 lutego 2022

 1. Decyzją Ministra Prowincjalnego z klasztoru w Lęborku do naszego klasztoru w Gdańsku i posługi w kościele Świętej Trójcy został skierowany o. Bartłomiej Ewertowski. O. Bartłomieja serdecznie witamy i życzymy mu błogosławieństwa Bożego oraz wstawiennictwa Matki Miłosierdzia. Posługę duszpasterską nowego ojca polecamy serdecznej modlitwie wiernych.
 2. Najbliższy wtorek w naszych franciszkańskich klasztorach został ogłoszony dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie. Zapraszamy tego dnia wiernych do wspólnego odmówienia z nami modlitwy Różańcowej przed Najświętszym Sakramentem o godz. 17.30. Zachęcamy też wszystkich wiernych do modlitwy, postu
  i pokuty w celu wyproszenia nawrócenia i daru pokoju na świecie.
 3. Przypominamy, że w każdą niedzielę w naszym kościele o godz. 10.10, czyli przed Mszą św. o godz. 10.30, śpiewamy Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny.
 4. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w poniedziałek
  – Święto świętych Cyryla i Metodego, patronów Europy;

Dziś po Mszy św. usłyszymy Fantazje g-mol BWV 542 Jana Sebastiana Bacha.

5 Niedziela Zwykła – 6 lutego 2022

 1. Komunikat z Kurii Metropolitalnej: Informujemy, że w archidiecezji gdańskiej rozpoczął działalność Ośrodek Pomocy Ofiarom Nadużyć w Kościele, w którym poszkodowani będą mogli znaleźć odpowiednią pomoc. Zadaniem ośrodka pomocy jest zapewnienie pokrzywdzonym wsparcia psychologicznego, terapeutycznego oraz konsultacji z kompetentnymi osobami, m. in. z psychiatrą, psychologiem i prawnikiem. Ponadto, osoby pokrzywdzone będą mogły liczyć na pomoc duchową. Siedziba Ośrodka Pomocy Ofiarom Nadużyć znajduje się w Gdańsku, przy ulicy Dolnej 4/1. Przyjmujemy zgłoszenia telefoniczne i mailowe. Numery kontaktowe oraz pozostałe szczegóły można znaleźć na tablicy ogłoszeń. Więcej informacji dotyczących Ośrodka Pomocy Ofiarom znajduje się na stronie diecezja.gda.pl.
 2. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w poniedziałek
  – wspomnienie św. Kolety, dziewicy; we czwartek – św. Scholastyki, dziewicy; w piątek NMP z Lourdes – jest to także Światowy Dzień Chorego, z ustanowienia św. Jana Pawła II. Tego dnia na zakończenie Mszy św. będziemy udzielali namaszczenia osobom w podeszłym wieku oraz cierpiącym z powodu przeżywanej choroby;
 3. Dziś po Mszy św. usłyszymy ostatnią, trzecią część organowej sonaty F-dur Carla Philippa Emmanuela Bacha.

4 Niedziela Zwykła – 30 stycznia 2022

 1. Dziś po Mszy św. o godz. 12.00 serdecznie zapraszamy na koncert klasy altówki – Viva Viola Festivity 2022. Podczas koncertu w wykonaniu studentów Gdańskiej Akademii Muzycznej, w prezbiterium naszego kościoła, usłyszymy kompozycje m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, York Bowen’a i innych. Opiekę merytoryczną nad studentami sprawuje dr Krzysztof Komendarek-Tymendorf.
 2. W najbliższą środę 2 lutego w Archikatedrze Oliwskiej o godz. 18.00 Metropolita Gdański ks. Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC będzie celebrował uroczystą Eucharystię modląc się z osobami konsekrowanymi z terenu Archidiecezji Gdańskiej. Święto Ofiarowania Pańskiego, decyzją św. Jana Pawła II, jest obchodzone każdego roku jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, a tym samym jako dzień modlitw w intencji osób życia konsekrowanego – braci i sióstr zakonnych różnych zgromadzeń, wdów i dziewic konsekrowanych oraz członków instytutów świeckich życia konsekrowanego. Zapraszamy wiernych w swoich parafiach, wspólnotach, rodzinach do modlitwy dziękczynnej za dar życia zakonnego i konsekrowanego. Ofiary zebrane tego dnia w kościołach są przeznaczane na pomoc i utrzymanie zakonów kontemplacyjnych.
 3. Ponadto w tym tygodniu w liturgii obchodzimy: – w poniedziałek – wspomnienie św. Jana Bosko; we czwartek św. Błażeja, biskupa i męczennika – tego dnia po Mszach św. udzielamy specjalnego błogosławieństwa świecami osobom cierpiącym na choroby gardła; w sobotę św. Agaty, dziewicy i męczennicy – tego dnia święcimy na zakończenie Mszy św. chleb, sól i wodę;
 4. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej – I Czwartek; I Piątek i I Sobota miesiąca. W sobotę Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na czuwanie modlitewne na godz. 12.00.
 5. Podobnie, jak w poprzednich latach prosimy i zachęcamy do odpisywania 1% od podatku dochodowego – na rzecz renowacji organów z kościoła Świętej Anny. Z serca dziękujemy wszystkim, którzy na nasz apel odpowiedzieli w poprzednich latach. Prosimy jednocześnie wszystkich, którzy pragną otrzymać stosowne podziękowanie, aby w zeznaniu podatkowym zaznaczyli, że adres ofiarodawcy może być podany do wiadomości Stowarzyszenia Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy, poprzez które prowadzimy akcję. Na całość projektu potrzeba nam jeszcze ok 270 tys. zł. Druki z koniecznymi danymi do odpisu są wyłożone na stoliku przy wyjściu z kościoła.
 6. Dziś po Mszy św. usłyszymy kolejną, drugą część organowej Sonaty F-dur Carla Philippa Emmanuela Bacha.

3 Niedziela Zwykła – 23 stycznia 2022

 1. We wtorek kończy się trwający od 18 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Hasło tego tygodnia: Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2,2). Zachęcamy do udziału i do wspólnej modlitwy.
 2. W dniach 28-30 stycznia oraz 11-13 lutego zapraszamy młodzież męską na Rekolekcjez rozeznaniem drogi życia „Zakonnik, ksiądz, ojciec, mąż czy poeta?”  Powiemy sobie na czym polega natura powołania i wyruszmy drogą powołania wybranych pustaci biblijnych. Spotkania odbędą się w Lęborku, w naszym franciszkańskim klasztorze. Uczestnicy rekolekcji na chwilę wejdą w rytm życia klasztornego, aby się mu przyjrzeć i samemu przez chwilę go doświadczyć. Dodatkowe informacje otrzymamy w zakrystii. Zapisy oraz szczegółowe informacje na stronie internetowej www.powolanie.com.pl lub numerem telefonu 667061906.
 3. W przyszłą niedzielę 30 stycznia serdecznie zapraszamy po Mszy św. o godz. 12.00 na koncert klasy altówki – Viva Viola Festivity 2022. Podczas koncertu w wykonaniu studentów Gdańskiej Akademii Muzycznej, w prezbiterium naszego kościoła, usłyszymy kompozycje m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, York Bowen’a i innych. Opiekę merytoryczną nad studentami sprawuje dr Krzysztof Komendarek-Tymendorf.
 4. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: – w poniedziałek – wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła; we wtorek święto nawrócenia św. Pawła, Apostoła; – w środę – wspomnienie śś. Tymoteusza i Tytusa, biskupów; – w piątek – wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, doktora Kościoła;
 5. Dziś po Mszy św. usłyszymy utwór jednego ze słynnych synów Bacha – Carla Philippa Emmanuela Bacha. Zabrzmi pierwsza część Organowej Sonaty F-dur.

2 Niedziela Zwykła – 16 stycznia 2022

 1. Ogłoszenie ks. Proboszcza do wiernych z parafii św. Piotra i Pawła: w ramach kolędy są indywidualne zgłoszenia odwiedzin duszpasterskich. Formularze zgłoszeniowe znajdują się na stoliku przy wyjściu z kościoła. Wypełnione karty należy dostarczyć do kościoła parafialnego. Dodatkowe informacje w gablocie ogłoszeniowej.
 2. Dziś w kościele parafialnym św. Piotra i Pawła o godz. 12.00 odbędzie się uroczystość poświęcenia Krzyża Pamięci z miejsc męczeństwa narodu polskiego 1939-1945. Szczegóły w gablocie ogłoszeniowej.
 3. We wtorek rozpoczyna się trwający do 25 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Hasło tego tygodnia: Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2,2). Zachęcamy do udziału i do wspólnej modlitwy.
 4. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: – w poniedziałek – wspomnienie św. Antoniego, opata; – w środę – wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa; – w piątek – wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy;
 5. Przy wyjściu z kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy nr Gościa Niedzielnego. Zachęcamy do nabycia. Przypominając, że od ubiegłej niedzieli koszt jednego egzemplarza wynosi 8 zł.
 6. Dziś po Mszy św. będziemy mieli okazję wysłuchać Małe Preludium i Fugę BWV 556 Jana Sebastiana Bacha.

Niedziela Chrztu Pańskiego – 9 stycznia 2022

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy okres zwykły w liturgii Kościoła. Zwyczajowo można jednak np. śpiewać w kościołach kolędy do 2 lutego.
 2. Ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna w tym tygodniu codziennie od godz. 9.00 do godz. 18.00.
 3. Przed tygodniem ze sprzedaży kalendarzy i do zbiórki do puszki uzbieraliśmy dla chorej na mukowiscydozę Marty 3064 zł. Marta napisała do nas: Pragnę serdecznie podziękować za piękną niedzielną akcję i życzliwe przyjęcie kalendarzy. Przesyłam w załączniku zliczoną kwotę… Jest całkiem spora, to cały dzień leków przyczynowych które postawiły mnie na nogi! Ja ze swojej strony, obiecuję modlitwę za wszystkie osoby w których domach jest mój kalendarz. Kalendarz można jeszcze nabyć przy wyjściu z kościoła i w zakrystii w cenie 100 zł, można też na wsparcie Marty złożyć do puszki przy kalendarzach dowolną ofiarę.
 4. Ogłoszenie ks. Proboszcza do wiernych z parafii św. Piotra i Pawła: w ramach kolędy są indywidualne zgłoszenia odwiedzin duszpasterskich. Formularze zgłoszeniowe znajdują się na stoliku przy wyjściu z kościoła. Wypełnione karty należy dostarczyć do kościoła parafialnego. Dodatkowe informacje w gablocie ogłoszeniowej.
 5. Proboszcz parafii św. Piotra i Pawła serdecznie zaprasza w przyszłą niedzielę na godz. 12.00 na uroczystość poświęcenia Krzyża Pamięci z miejsc męczeństwa narodu polskiego 1939-1945. Szczegóły w gablocie ogłoszeniowej.

2 Niedziela po Narodzeniu Pańskim 2 stycznia 2022

 1. Dziś w archidiecezji gdańskiej rozpoczyna się Nowenna w intencji rodzin. Zachęcamy wszystkie małżeństwa i rodziny do skorzystania z daru modlitwy i zaproponowanych rodzinnych ćwiczeń. Szczegóły nowenny znajdziemy na stronie internetowej archidiecezji gdańskiej.
 2. Ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna w tym tygodniu codziennie od godz. 9.00 do godz. 18.00.
 3. We czwartek przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Tego dnia Msze św. celebrujemy jak w niedzielę, a zatem o 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00.
 4. Dzieląc się nadal radością Bożego Narodzenia w przyszłą niedzielę na Mszę św. o godz. 12.00 pragniemy zaprosić wszystkich zaangażowanych w renowację organów z kaplicy św. Anny – wpłacających 1% od podatku dochodowego, Darczyńców, Patronów piszczałek, koordynatorów odbudowy organów, konserwatorów, Wiernych z naszego kościoła… Po Mszy św. krótkie wspólne kolędowanie, podziękowania, sprawozdanie z prowadzonych prac i wręczenie certyfikatów nowym Patronom piszczałek. Ze względu na pandemię nie organizujemy wspólnego poczęstunku, ale w kościele symbolicznie przełamiemy się opłatkiem (prosimy, aby się ciepło ubrać…)
 5. Można dziś uczynić coś naprawdę dobrego! Przy wyjściu z kościoła można nabyć kalendarze na nowy 2022 rok z ikonami pisanymi przez gdańską artystkę Martę Chrzan. Marta pilnie potrzebuje środków na leczenie mukowiscydozy. Miesięcznie na same lekarstwa podtrzymujące życie musi uzbierać ok. 3 tys. zł. Można nabyć piękny, duży kalendarz (100 zł), ale można też na wsparcie Marty złożyć do puszki przy kalendarzach dowolną ofiarę.

Na Nowy 2022 Rok życzymy pełni Bożego Błogosławieństwa i opieki Matki Najświętszej oraz franciszkańskiego Pokoju i Dobra na każdy nadchodzący dzień.

Niedziela Świętej Rodziny 26 grudnia 2021

 1. W piątek o godz. 18.00 będziemy sprawować Mszę Św. na zakończenie 2021 r. Po Mszy Św. odbędzie się stosowne nabożeństwo dziękczynno-błagalne przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
 2. W sobotę 1 stycznia przypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Tego dnia Msze Św. sprawujemy o 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00.
 3. Ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna przez najbliższe dni od godz. 9.00 do 19.00 (poza czasem celebracji liturgicznych). W piątek do godz. 18.00.
 4. Informujemy, że arcybiskup Tadeusz Wojda udzielił wiernym z archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i innych form pokuty w sylwestra, 31 grudnia.

NARODZENIE PAŃSKIE 25 grudnia 2021

 1. W Uroczystość Narodzenia Pańskiego (pierwszy dzień świąt) nie będzie Mszy św. o godz. 7.30.
 2. Jutro przypada liturgiczne Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa.
 3. Ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna przez najbliższe dni od godz. 9.00 do 19.00 (poza czasem celebracji liturgicznych).
 4. Informujemy, że arcybiskup Tadeusz Wojda udzielił wiernym z archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i innych form pokuty w sylwestra, 31 grudnia.

Wiernym uczęszczającym do naszego kościoła, Członkom naszych wspólnot duszpasterskich, Wszystkim, którzy troszczą się razem z nami o dziedzictwo ludzkiego ducha, historii i kultury, jakim jest zespół franciszkańskich zabytków Świętej Trójcy w Gdańsku, Dobrodziejom, Darczyńcom, Przyjaciołom kościoła i klasztoru, my franciszkanie życzymy Ciepła płynącego z Betlejem, Radości prostej, Pokoju serca, Szlachetnego dobra, Ożywiającej wiary, Błogosławionego Czasu Nowego – 2022 Roku Prowadzonego Bożą Ręką.

 

 

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *