OgłoszeniaOGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

II Niedziela Adwentu 05 12 2021

 1. Mszę św. Roratnią sprawujemy w dni powszednie o godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym pięknym polskim zwyczaju oczekiwania z Maryją o brzasku dnia na Jezusa – z wysoka Wschodzące Słońce.
 2. Na stole przed zakrystią są już wyłożone poświęcone opłatki na stół wigilijny oraz świece wigilijne Caritasu.
 3. Jak już informowaliśmy, w przyszłą niedzielę dokładnie o godz. 12.00 uruchamiamy odbudowany zegar na wieży naszego kościoła. Wszystkich pragnących wziąć udział w uroczystym odsłonięciu tarcz i wysłuchaniu dwunastu uderzeń zegarowego gągu zapraszamy na ulicę Rzeźnicką ok. 11.45. Ze względu na te uroczystości Msza św. o godz. 12.00 rozpocznie się z kilku minutowym opóźnieniem.
 4. W środę w liturgii Kościoła obchodzimy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.
 5. Po Mszy św. usłyszymy: jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów Jana Sebastiana Bacha. Utwór został napisany w oparciu o tę samą melodię, co utwór, który mieliśmy okazję wysłuchać w ubiegłą niedzielę:
  Zbawco pogan, przybądź już,
  Synu Panny, Zbawco dusz,
  Cały świat w podziwie ma,
  Że Bóg takie przyjście da
  .

I Niedziela Adwentu 28 11 2021

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy okres Adwentu – czas oczekiwania na przyjście Pana. Mszę św. Roratnią sprawować będziemy w dni powszednie o godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym pięknym polskim zwyczaju oczekiwania z Maryją o brzasku dnia na Jezusa – z wysoka Wschodzące Słońce.
 2. W ubiegłą niedzielę do puszek, na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych zebraliśmy 770 zł. Dar został przekazany do Caritas Polska.
 3. W dniu dzisiejszym swoje święto patronalne obchodzi zakrystian br. Zdzisław Cieślukowski. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji brata Zdzisława na Mszę św. jutro o godz. 18.00. Również w tym tygodniu swoje święto patronalne obchodzi Wikariusz naszej zakonnej prowincji o. Andrzej Lengenfeld. W intencji dostojnego solenizanta modlić się będziemy razem z braćmi z naszej zakonnej prowincji podczas Mszy św. o godz. 12.00 w najbliższy wtorek.
 4. W sobotę 4 grudnia w parafii św. Piotra i Pawła przypada dzień Adoracji Najświętszego Sakramentu w ramach całorocznej Adoracji w naszej Archidiecezji. Adoracja, którą rozpocznie ks. Proboszcz Cezary Annusewicz, dla parafian oraz wszystkich wspólnot z naszych kościołów – św. Piotra i Pawła i Św. Trójcy – odbędzie się w naszej kaplicy św. Anny od godz. 9.00 i zakończy się Mszą św. o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 5. Na stole przed zakrystią są już wyłożone poświęcone opłatki na stół wigilijny oraz świece wigilijne Caritasu.
 6. Jak już informowaliśmy, został zamontowany mechanizm oraz tarcze zegarowe na wieży naszego kościoła. Uruchomienie zegara odbędzie się w niedzielę 12 grudnia o godz. 12.00, czyli za dwa tygodnie.
 7. W minionym tygodniu inspektor Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonał odbioru prac konserwatorskich, prowadzonych w ostatnich miesiącach przy prospekcie organowym w kaplicy św. Anny. Prace zostały wysoko ocenione. Całość prac kosztowała ponad 100 tys. zł., z tego ponad 40 tys. otrzymaliśmy w formie dotacji z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Rozpoczęły się też prace przy samym instrumencie organowym, które potrwają dwa lata. Na ten cel musimy zebrać jeszcze ok. 280 tys. złotych. Dziękując Wiernym i Przyjaciołom naszego kościoła za wsparcie tych działań zachęcamy do wejścia po Mszy św. do kaplicy, aby zobaczyć efekt prowadzonych prac.
 8. Przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy nr Gościa Niedzielnego, a w nim relacja z uroczystości 75 rocznicy obecności obrazu MB Miłosierdzia w kaplicy św. Anny.
 9. Po Mszy św. usłyszymy: Chorał koloryzowany Jana Sebastiana Bacha – o numerze katalogowym 599. Tekst adwentowego chorału: Zbawco pogan, przybądź już, Synu Panny, Zbawco dusz, Cały świat w podziwie ma, że Bóg takie przyjście da.

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA  14 XI 2021

 1. Nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni, podobnie jak w roku ubiegłym, odprawiane będą w dni powszednie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45. W niedziele o 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 2. Miło nam poinformować, że w minionym tygodniu został zamontowany mechanizm oraz tarcze zegarowe na wieży naszego kościoła. Uruchomienie zegara wstępnie planujemy na dzień 12 grudnia, czyli za trzy tygodnie.
 3. Jutro po Mszy św. o godz. 18.00 kolejne spotkanie formacyjne dla Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Przed miesiącem postulat rozpoczęło 20 osób. Wciąż można jednak przystąpić do wstępnej formacji. Szczegóły dotyczące ewentualnego przystąpienia do tej franciszkańskiej wspólnoty można uzyskać u rektora kościoła – o. Tomasza.
 4. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent, czas oczekiwania na przyjście Pana.
 5. Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniej niedzieli, w odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji gdańskiej odbędzie się zbiórka do puszek, które zostaną przeznaczone – za pośrednictwem Caritas Polska – na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce.

33 NIEDZIELA ZWYKŁA  14 XI 2021

 1. Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniej niedzieli dziś na Mszach św. gościmy ks. Jana Uchwata, który w gdańskim seminarium duchownym pełni funkcję ojca duchownego. Taca z dzisiejszej niedzieli w całości będzie przeznaczona na utrzymanie Gdańskiego Seminarium Metropolitalnego.
 2. Zapraszamy na ostatnie dni nowenny przed Uroczystością Matki Bożej MiłosierdziaOstrobramskiej. Dziś z tej okazji po każdej Mszy św. krótki koncert organowy z utworami skomponowanymi ku czci Najświętszej Marii Panny. Jutro o 11.40 – śpiewamy pieśni ku czci NMP, o 12.00 Eucharystia. Wieczorem po Mszy św. ok. 18.45 – wykład prof. Andrzeja Mikołaja Szadejki „Organy w kaplicy św. Anny w Gdańsku – historia i założenia renowacyjne”. Następnie wręczenie certyfikatów kolejnym Patronom piszczałek remontowanych organów i koncert organowy w kaplicy – grają: Andrzej Mikołaj Szadejko i Maciej Jachimowicz. Zapraszamy wszystkich, a zwłaszcza Darczyńców i osoby zainteresowane remontem organów w kaplicy św. Anny.
 3. We wtorek 16 listopada – Uroczystość MB Miłosierdzia.
  O 11.30 – śpiewamy Godzinki ku czci NMP. O 12.00 uroczysta Eucharystia i podobnie wieczorem: o 17.30 śpiewamy Godzinki ku czci NMP i o 18.00 – uroczysta Eucharystia.
 4. Nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni, podobnie jak w roku ubiegłym, odprawiane będą codziennie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45
  i 17.45 (poza poniedziałkiem i wtorkiem, kiedy przed Mszami św. trwa program nowennowy). Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 5. W przyszłą niedzielę, w odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, we wszystkich kościołachi kaplicach archidiecezji gdańskiej odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej.

11 LISTOPADA 2021

 1. Zachęcamy do udziału w trwającej od niedzieli uroczystej nowennie przed Uroczystością Matki Bożej MiłosierdziaOstrobramskiej. W dniu jutrzejszym zapraszamy do odmawiania różańca przed wystawionym Najświętszym Sakramentem od godziny 13.00. Szczegółowy plan Nowenny jest wyłożony na ławkach oraz na stolikach przy wyjściu z kościoła.
 2. Zbliża się 75 rocznica przywiezienia z Wilna do Gdańska kopii obrazu MB Miłosierdzia i umieszczenia Jej w kaplicy św. Anny oraz 10 rocznica koronacji Wizerunku. Główne uroczystości jubileuszowe w naszym kościele odbędą się już w najbliższą sobotę 13 listopada o godz. 18.00 pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego ks. Arcybiskupa Tadeusza Wojdy. Przed Mszą św. o godz. 17.15 będziemy śpiewali AKATYST – starożytny hymn ku czci NMP. Akatyst i Msza św. odbędą się w naszym dużym kościele.
 3. Nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni, podobnie jak w roku ubiegłym, odprawiane będą codziennie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45 (o ile w bieżącym tygodniu nie będzie to kolidowało z programem nowenny do Matki Bożej Miłosierdzia). Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy sprawowali Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 4. W niedzielę na Mszach św. będziemy gościli ks. Jana Uchwata, który w gdańskim seminarium duchownym pełni funkcję ojca duchownego. Taca tego dnia w całości będzie przeznaczona na utrzymanie Gdańskiego Seminarium Metropolitalnego.

32 NIEDZIELA ZWYKŁA  07 XI 2021

 1. W dniu dzisiejszym rozpoczynamy uroczystą nowennę przed Uroczystością Matki Bożej MiłosierdziaOstrobramskiej. Pierwsze cztery dni nowenny w formie rekolekcji poprowadzi o. dr Michał Nowak Prowincjalny Asystent Rycerstwa Niepokalanej. Serdecznie witamy o. Michała w naszym kościele, życząc tchnienia Ducha św. oraz opieki Niepokalanej. Dzisiaj nauki na wszystkich Mszach św. Od jutra na Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00. Serdecznie zapraszamy. Szczegółowy plan Nowenny jest wyłożony na ławkach oraz na stolikach przy wyjściu z kościoła.
 2. Nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni, podobnie jak w roku ubiegłym, odprawiane będą codziennie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45 (o ile w nadchodzącym tygodniu nie będzie to kolidowało z programem nowenny do Matki Bożej). Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy sprawowali Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 3. Zbliża się 75 rocznica przywiezienia z Wilna do Gdańska kopii obrazu MB Miłosierdzia i umieszczenia Jej w kaplicy św. Anny oraz 10 rocznica koronacji Wizerunku. Z tej okazji serdecznie zapraszamy na uroczystą nowennę przed Uroczystością MB Miłosierdzia, którą właśnie rozpoczynamy. Główne uroczystości jubileuszowe w naszym kościele odbędą się w najbliższą sobotę 13 listopada o godz. 18.00 pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego ks. Arcybiskupa Tadeusza Wojdy. Przed Mszą św. o godz. 17.15 będziemy śpiewali AKATYST – starożytny hymn ku czci NMP.
 4. We czwartek 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Serdecznie zachęcamy do szczególnej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny. Msze św. o godz. 12.00 i 18.00. Przed Mszą św. o godz. 12.00 odśpiewamy wspólnie w naszym kościele hymn narodowy.
 5. Prawdopodobnie pod koniec tego tygodnia rozpocznie się montaż zrekonstruowanego zegara na wieży naszego kościoła. Zegar jest budowany w Przeworsku w warsztacie Wojciecha Łani. Przykro nam, że z powodów technicznych tarcze nie mogły dotrzeć do nas na dzisiejszą niedzielę. Możliwe, że będziemy je mogli jednak zaprezentować wiernym w kościele przed ostatecznym montażem w najbliższy czwartek.
 6. W przyszłą niedzielę na Mszach św. będziemy gościli przedstawiciela Gdańskiego Seminarium Metropolitalnego. Taca tego dnia w całości będzie przeznaczona na utrzymanie gdańskich kleryków.
 7. Dziś po Mszy św. usłyszymy Adagio e dolce – drugą część z Sonaty Triowej d-moll, Jana Sebastiana Bacha.

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA WŁASNEGO KOŚCIOŁA  31 X 2021

 1. Zapraszamy na ostatnie październikowe Nabożeństwo Różańcowe dziś wieczorem przy wystawionym Najświętszym Sakramencie o godz. 17.30.
 2. W dniu jutrzejszym przeżywać będziemy Uroczystość Wszystkich Świętych, czyli uczcimy tych wszystkich, którzy doświadczają już chwały zbawionych w niebie. Porządek Mszy św. niedzielny.
 3. We wtorek przeżywamy tzw. Dzień Zaduszny – dzień modlitw za naszych bliskich zmarłych. Tego dnia zapraszamy na Msze św. na godz. 12.00 i 18.00, a także na godz. 17.30 na procesję żałobną po kościele Świętej Trójcy. Modlić się będziemy za naszych bliskich zmarłych oraz zmarłych pochowanych na przestrzeni wieków w naszych kościołach – Świętej Trójcy i Świętej Anny oraz w ich pobliżu.
 4. W środę w naszych franciszkańskich kościołach modlimy się za zmarłych Braci, Siostry, Rodziców, Krewnych i Dobrodziejów Zakonu Serafickiego.
 5. Rozpoczyna się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać w zakrystii. W intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy dodatkowo sprawowali Mszę św. na sposób gregoriański o godz. 18.00. Składamy serdeczne „Bóg zapłać!” za składane przy okazji ofiary.
 6. W tym tygodniu przypada święto patronalne naszego współbrata Karola Wesołowskiego duszpasterza przy kościele Świętej Trójcy, a jednocześnie Prowincjalnego Moderatora Ruchu Światło-Życie. Zapraszamy do serdecznej modlitwy za ojca Karola we czwartek podczas Mszy św. o godz. 18.00.
 7. Zbliża się 75 rocznica przywiezienia z Wilna do Gdańska kopii obrazu MB Miłosierdzia i umieszczenia Jej w kaplicy św. Anny oraz 10 rocznica koronacji Wizerunku. Z tej okazji serdecznie zapraszamy na uroczystą nowennę przed Uroczystością MB Miłosierdzia, którą rozpoczniemy w przyszłą niedzielę rekolekcjami maryjnymi. Rekolekcje poprowadzi o. dr Michał Nowak Prowincjalny Asystent ds. Rycerstwa Niepokalanej. Główne uroczystości jubileuszowe w naszym kościele odbędą się w sobotę 13 listopada o godz. 18.00 pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego ks. Arcybiskupa Tadeusza Wojdy.
 8. Dziś po Mszy św. usłyszymy słynną Arię z 3 Suity Orkiestrowej Jana Sebastiana Bacha – Arie na strunie G.

30 NIEDZIELA ZWYKŁA  24 X 2021

 1. Zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe przez cały październik codziennie wieczorem przy wystawionym Najświętszym Sakramencie na godz. 17.30.
 2. Zbliża się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać w zakrystii. W intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy dodatkowo sprawowali Mszę św. na sposób gregoriański o godz. 18.00. Składamy serdeczne „Bóg zapłać!” za składane przy okazji ofiary.
 3. Czcicieli NMP zapraszamy na Godzinki ku Jej czci, które śpiewamy w każdą niedzielę o 10.10.
 4. 28 października, we czwartek, o godz. 18.00 w oliwskiej katedrze odbędzie się Eucharystia z okazji imienin ks. Arcybiskupa Tadeusza Wojdy. Dostojnego solenizanta polecamy życzliwej pamięci modlitewnej wiernych.
 5. Zbliża się 75 rocznica przywiezienia z Wilna do Gdańska kopii obrazu MB Miłosierdzia i umieszczenia Jej w kaplicy św. Anny oraz 10 rocznica koronacji Wizerunku. Z tej okazji już dziś serdecznie zapraszamy na uroczystą nowennę przed Uroczystością MB Miłosierdzia, którą rozpoczniemy rekolekcjami maryjnymi w niedzielę 7 listopada. Główne uroczystości jubileuszowe w naszym kościele odbędą się 13 listopada o godz. 18.00 pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego ks. Arcybiskupa Tadeusza Wojdy.
 6. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: – we czwartek – święto śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

Dziś po Mszy św. usłyszymy utwór Ciaconna in f Johanna Pachelbela.

29 NIEDZIELA ZWYKŁA  17 X 2021

 1. Serdecznie witamy w naszym kościele długoletniego franciszkańskiego misjonarza z Ugandy o. Bogusława Dąbrowskiego. Ojciec Bogusław w dzisiejszą niedzielę na wszystkich Mszach św. będzie głosił kazania, zaś po mszach św. na dziedzińcu będzie można nabyć jego najnowszą książkę o doświadczeniach posługi  misyjnej pt. Oddech Słońca.
 2. Zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe przez cały październik codziennie wieczorem przy wystawionym Najświętszym Sakramencie na godz. 17.30.
 3. Zbliża się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać w zakrystii. W intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy dodatkowo sprawowali Mszę św. na sposób gregoriański o godz. 18.00. Składamy serdeczne „Bóg zapłać!” za składane przy okazji ofiary.
 4. Czcicieli NMP zapraszamy na Godzinki ku Jej czci, które śpiewamy w każdą niedzielę o 10.10.
 5. Pragniemy stworzyć przy naszym kościele chór. Wszystkich zainteresowanych śpiewem prosimy o kontakt z naszym organistą p. Maciejem lub z rektorem kościoła o. Tomaszem. Powstał już zalążek chóru – zgłosiło się 6 osób. Odbyło się też pierwsze spotkanie.
 6. Jutro spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz wszystkich, którym jest bliska duchowość franciszkańska. O godz. 18.00 Msza św. oraz przyjęcie kolejnych kandydatów do postulatu w tej wspólnocie. Po Mszy katecheza o duchowości franciszkańskiej i modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie spotkania agapa w salce duszpasterskiej.
 7. 23 października, w sobotę, o godz. 18.00 w oliwskiej katedrze odbędzie się Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem Arcybiskupa Tadeusza Wojdy. Otworzy ona diecezjalny etap Synodu o synodalności. Zaproszeni są wszyscy: kapłani, siostry zakonne, wspólnoty, grupy duszpasterskie a także katolicy, którzy rzadko lub nigdy nie praktykują swojej wiary.
 8. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: – w poniedziałek – święto św. Łukasza Ewangelisty; w piątek – wspomnienie obowiązkowe św. Jana Pawła II.
 9. Dziś po Mszy św. usłyszymy krótki chorał BWV 642 Jana Sebastiana Bacha. Tekst chorału protestanckiego na temat którego napisany został utwór:
  Kto los swój złożył w ręce Boga
  I w Nim nadzieję swoją ma,
  Nie dotknie tego żadna trwoga,
  Choćby nań spadła dola zła.
  Kto z taką się ufnością zrósł,
  Ten nie na piasku dom swój wzniósł.

28 NIEDZIELA ZWYKŁA  10 X 2021

 1. Dzisiejsza niedziela to XXI już Dzień Papieski. Tradycyjnie w całej Polsce organizowana jest zbiórka na program stypendialny prowadzony przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Papieskie dzieło stypendialne można wesprzeć m.in. składając ofiarę do puszki przy wyjściu z kościoła.
 2. Zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe przez cały październik codziennie wieczorem przy wystawionym Najświętszym Sakramencie na godz. 17.30.
 3. We środę 13 dzień miesiąca. Zapraszamy zatem na ostatni w tym roku Różaniec Fatimski. Początek o godz. 17.00. Dokończenie różańca po Mszy Św. o godz. 18.00.
 4. Zbliża się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać w zakrystii. W intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy dodatkowo sprawowali Mszę św. na sposób gregoriański o godz. 18.00. Składamy serdeczne „Bóg zapłać!” za składane przy okazji ofiary.
 5. Czcicieli NMP zapraszamy na Godzinki ku Jej czci, które śpiewamy w każdą niedzielę o 10.10.
 6. Studentów i młodzież pracującą zapraszamy na rozpoczęcie roku formacyjnego w naszym duszpasterstwie akademickim dziś podczas na Mszy św. o godz. 18.00.
 7. Pragniemy stworzyć przy naszym kościele chór. Wszystkich zainteresowanych śpiewem prosimy o kontakt z naszym organistą p. Maciejem lub z rektorem kościoła o. Tomaszem.
 8. W dniu dzisiejszym zapraszamy do naszego kościoła na godz. 15.00 na ostatni z koncertów w ramach Festiwalu ORGANy PLUS+. Szczegóły dotyczące festiwalu znajdziemy na plakatach.
 9. Pragniemy odnowić Róże Różańcowe istniejące przy naszym kościele. Na dzień dzisiejszy w czterech istniejących już Różach brakuje 10 osób. Przy wyjściu z kościoła przy stoliku siedzi p. Halinka, u której można się zgłosić do konkretnej Róży, aby z 19 innymi osobami, odmawiając swój dziesiątek różańca łącznie odmówić codziennie cały Różaniec.
 10. W minionym tygodniu zostały zdemontowane i przewiezione do warsztatu organmistrzowskiego organy z kaplicy św. Anny. Ich remont i konserwacja potrwają dwa lata. Łączny koszt renowacji prospektu organowego i samego instrumentu to ok. 450 tys. zł. Będziemy wdzięczni za każdy złożony na ten cel dar w postaci ofiary lub podjęcia patronatu, tak jak to miało miejsce w przypadku organów z kościoła św. Trójcy. Szczegóły patronatu znajdziemy w książeczkach znajdujących się przy wyjściu z kościoła.
 11. Dziś po Mszy św. usłyszymy utwór Nicolausa Brunhsa – Preludium e-moll ‚wielkie’.

27 Niedziela Zwykła  03 X 2021

 1. Serdecznie zapraszamy dziś o godz. 19.00 na uroczysty TRANSITUS (Pamiątkę chwalebnej śmierci Ojca naszego Franciszka) oraz jutro na Msze św. w Uroczystość św. Franciszka o 12.00 i 18.00. Liturgii o godz. 18.00 tradycyjnie będą przewodniczyli oo. Dominikanie.
 2. Również jutro serdecznie zapraszamy na spotkanie z dr. Zygmuntem Ostrowskim z Paryża do naszej Sali duszpasterskiej na godz. 17.00. Pan Zygmunt jest synem Polaka, który 1 września 1939 r. jako pierwszy z naszych rodaków został aresztowany i następnie zamęczony w niemieckim obozie koncentracyjnym w Sztutowie. Dr. Ostrowski przeżył śmierć kliniczną, był emisariuszem rządu francuskiego do negocjacji z terrorystami w Sudanie. Zajmował się też ratowaniem dzieci w Afryce. Będzie to z pewnością niezwykłe spotkanie z osobą głębokiej wiary i zaangażowanym w pomoc drugiemu człowiekowi, zwłaszcza tym najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym ludzkiej miłości.
 3. Nabożeństwo Różańcowe – codziennie o godz. 17.30.
 4. Od dzisiejszej niedzieli zapraszamy wszystkich czcicieli NMP na Godzinki ku Jej czci, które będziemy śpiewali w każdą niedzielę o 10.10.
 5. Przypominamy, że od tego roku akademickiego Msze św. dla studentów
  i młodzieży pracującej
  przenosimy na godz. 18.00. Tym samym nie będzie Mszy św. o godz. 19.15. Rozpoczęcie roku formacyjnego w naszym duszpasterstwie akademickim w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 18.00.
 6. Trwa kolejna edycja Festiwalu ORGANY PLUS. W naszym kościele najbliższe koncerty w sobotę i niedzielę. Szczegółowy program festiwalu oraz informacje dotyczące koncertów na plakatach.
 7. Michaela Rak z wileńskiego hospicjum raz jeszcze dziękuje za możliwość kwestowania przy naszym kościele informując, że zebrała od naszych wiernych na prowadzenie działalności 1842 Euro.
 8. Pragniemy stworzyć przy naszym kościele chór. Wszystkich zainteresowanych śpiewem prosimy o kontakt z naszym organistą p. Maciejem lub z rektorem kościoła o. Tomaszem.
 9. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: jutro – Uroczystość św. Ojca naszego Franciszka; – we wtorek wspomnienie św. S. Faustyny Kowalskiej, dziewicy; – we czwartek wspomnienie NMP Różańcowej.
 10. Dziś po Mszy św. usłyszymy utwór Georga Böhma – Ach, jak marny, jak nietrwały żywot człowieka! Tak jak mgła, co wstaje z rana i przez wiatr jest wnet rozwiana, taki los też czeka na nas.

TRIDUUM ZE ŚW. FRANCISZKIEM Z ASYŻU 2021

DOBRY PANIE UCZYŃ Z NAS NARZĘDZIA TWOJEGO POKOJU

 2 października (sobota)

12.00 – Eucharystia

13.00 – obiad

14.00 – I Katecheza:                                                                                                                                                                                                    Franciszkański Zakon Świeckich jako droga osobistej formacji w duchu św. Franciszka z Asyżu realizowana we wspólnocie franciszkańskiej – głosi o. dr Tomasz Jank OFMConv.

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

15.15 – II Katecheza:                                                                                                                                                                        …Idź i odbuduj Mój Kościół – głosi o. dr Tomasz Jank OFMConv.

16.30 – Wprowadzenie do spotkania w grupach dzielenia i dzielenie w grupach:                                                                   – Po co mi wspólnota? – „Pan dał mi braci” – św. Franciszek

18.00 – Echo słowa (ze spotkania w grupach)

18.30 – kolacja

19.30 – Adoracja

W trakcie spotkania można będzie złożyć swoje podanie o rozpoczęcie formacji postulatu we FZŚ (formularze zgłoszeniowe w trakcie spotkania przekaże zainteresowanym Piotr – lider FZŚ)

3 października (niedziela)

19.00 – Uroczysty TRANSITUS – Nabożeństwo upamiętniające chwalebną śmierci św. Ojca Franciszka

4 października (poniedziałek) UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEGO OJCA FRANCISZKA

12.00 – Msza św.

(wręczenie tzw. Stypendiów św. Franciszka uzdolnionej i potrzebującej wsparcia młodzieży)

18.00 – Msza św. pod przewodnictwem oo. Dominikanów

– przystąpienie kandydatów do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich – zawiązanie wspólnoty

                                                                          zapraszają gdańscy franciszkanie

(kontakt o. Tomasz 606231933; tjank@franciszkanie.pl)

26 Niedziela Zwykła  26 IX 2021

 1. Dziś w katedrze oliwskiej metropolita gdański ks. Arcybiskup Tadeusz Wojda odbierze z rąk nuncjusza apostolskiego paliusz – symbol władzy arcypasterskiej w kościele. Zachęcamy wiernych do serdecznej modlitwy za naszego arcypasterza.
 2. Pragniemy odnowić wspólnotę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich działającą przy naszym kościele i klasztorze. Na trzecie już spotkanie modlitewne i informacyjne zapraszamy wszystkich, którym bliska jest duchowość franciszkańska w najbliższą sobotę na Mszę św. o godz. 12.00 i specjalny program formacyjny, który potrwa aż do wieczora. Szczegółowy program spotkania jest wyłożony stoliku przy wyjściu z kościoła.
 3. Zapraszamy na Triduum Franciszkowe 2, 3 i 4 października. – W sobotę na program formacyjny od godz. 12.00 (programy wyłożone na stoliku przy wyjściu
  z kościoła). – W niedzielę na uroczysty TRANSITUS (Pamiątkę chwalebnej śmierci Ojca naszego Franciszka) na godz. 19.00 i w następny poniedziałek na Msze św. w Uroczystość św. Franciszka o 12.00 i 18.00.
 4. W minionym tygodniu swoje imieniny obchodził gwardian naszego klasztoru
  i rektor kościoła o. Tomasz Jank
  . Do wspólnej modlitwy w intencji dostojnego solenizanta zapraszamy jutro na Mszę św. o godz. 18.00.
 5. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej I Piątek i I Sobota miesiąca. Z tej racji Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na czuwanie modlitewne
  w sobotę, począwszy od Mszy św. o godz. 12.00.
 6. Od piątku Nabożeństwo Różańcowe – codziennie o godz. 17.30.
 7. Od przyszłej niedzieli zapraszamy wszystkich czcicieli NMP na Godzinki ku Jej czci, które będziemy śpiewali od godz. 10.10. Czyli przed Mszą św.
  o godz. 10.30.
 8. Przypominamy, że od tego roku akademickiego Msze św. dla studentów
  i młodzieży pracującej
  przenosimy na godz. 18.00. Tym samym nie będzie Mszy św. o godz. 19.15.
 9. W najbliższy czwartek rozpoczyna się kolejna edycja Festiwalu ORGANY PLUS. W naszym kościele tego dnia koncert o godz. 19.00 +Hanza – Muzyka uroczysta miast Hanzy. Szczegółowy program festiwalu oraz informacje dotyczące koncertów na plakatach.
 10. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: – we czwartek święto śś. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała; – w sobotę wspomnienie
  śś. Aniołów Stróżów.
 11. Dziś po Mszy św. usłyszymy Fantazje d-moll kompozytora piszącego
  w czasach, kiedy powstawały nasze organy – Matthiasa Weckmanna. Prawdopodobnie utwór powstał w czasie zarazy – jako hołd dla przyjaciela, który zmarł na szalejącą w tamtym czasie dżumę.

23 Niedziela Zwykła 05 IX 2021

 1. Pragniemy odnowić wspólnotę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich działającą przy naszym kościele i klasztorze. Na drugie już spotkanie modlitewne i informacyjne zapraszamy wszystkich, którym bliska jest duchowość franciszkańska, jutro po Mszy św. o godz. 18.00.
 2. W odpowiedzi na wezwanie Papieża Franciszka podjęte przez Biskupów Diecezjalnych 25 sierpnia na Jasnej Górze Niedziela 5 września została ogłoszona „Dniem Solidarności z Afgańczykami”. W naszym kościele wsparcie materialne dla potrzebujących z Afganistanu, w postaci ofiar, będziemy mogli złożyć do puszek w przyszłą niedzielę po Mszach św.
 3. Zgodnie z zapowiedzą z poprzedniej niedzieli dziś po wszystkich Mszach św. odbędzie się zbiórka do puszek na wileńskie Hospicjum bł. księdza Michała Sopoćki, które prowadzi s. Michaela Rak.

22 Niedziela Zwykła 29 VIII 2021

 1. We wtorek, 31 sierpnia br. o godz. 17.00, w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku sprawowana będzie Msza święta z okazji 41. rocznicy Sierpnia 1980, podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, której przewodniczyć będzie ks. arcybiskup Tadeusz Wojda. Przed Eucharystią, o godz. 16.00 nastąpi złożenie kwiatów pod historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.
 2. Obchody 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej rozpoczną się u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w środę, 1 września br. o godz. 04.45, uroczystym apelem, modlitwą i złożeniem wieńców. Serdecznie zapraszamy wiernych naszej archidiecezji, a szczególnie mieszkańców Gdańska na godz. 12.00 na Mszę św. w intencji bohaterów Kampanii Wrześniowej, która będzie sprawowana przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Nasza obecność
  i modlitwa niech będą wołaniem do Boga o pokój na świecie i życie wieczne dla bohaterskich obrońców Ojczyzny.
 3. W przyszłą niedzielę, w szczególny sposób na Mszę św. o godz. 9.00, zapraszamy wszystkich, którym drogie jest Wilno i wileńszczyzna, wszystkich wilnian oraz gdańszczan o wileńskich korzeniach. W ramach Dni Wilna w Gdańsku będziemy modlili się razem z oficjalną delegacją z Urzędu Miasta Wilna i parlamentu Litwy oraz członkami Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi wileńskiej. Po wszystkich Mszach św. odbędzie się zbiórka do puszek na wileńskie Hospicjum bł. księdza Michała Sopoćki, które prowadzi s. Michaela Rak.

21 Niedziela Zwykła 22 VIII 2021

 1. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła Świętej Trójcy na prezentacje organowe. Prezentacje będą się odbywały we czwartki i w soboty sierpnia o godz. 19.00 i będą trwały pół godziny.
 2. W tym tygodniu w liturgii Kościoła odchodzimy:

– we wtorek – święto św. Bartłomieja Apostoła;
– w środę – wspomnienie św. Ludwika IX, króla, patrona FZŚ;
– we czwartek – Uroczystość NMP Częstochowskiej;
– w piątek – wspomnienie św. Moniki;
– w sobotę  – wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła;

 1. Dziś po Mszy św. – chorał koloryzowany Jana Sebastiana Bacha – przy organach Maciej Jachimowicz. Tekst chorału, do którego został napisany utwór:
  Przywdziej duszo, strój odświętny, wznieś się nad ten padół smętny. Porzuć mrok, chodź w świetle dziennym, bowiem Pan twój, co rad zbawia, stół godowy ci zastawia. Pan co w niebie ma swe włości,
  w sercu twoim dziś zagości
  .
  Starajmy się potraktować moment tego chorału jak prawdziwą modlitwę…

Niedziela – UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP 15 VIII 2021

 1. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła
  Świętej Trójcy na prezentacje organowe. Prezentacje będą się odbywały we czwartki i w soboty sierpnia o godz. 19.00 i będą trwały pół godziny. Podczas sobotniego koncertu wręczymy certyfikaty kolejnym Patronom renowacji organów z kaplicy św. Anny.
 2. W ubiegłą niedzielę na rzecz zakonu kontemplacyjnego sióstr klarysek zebraliśmy 1940 złotych. W imieniu sióstr składamy serdeczne „Bóg zapłać!”
 3. Jak już wcześniej informowaliśmy rozpoczęły się prace renowacyjne przy prospekcie organowym w kaplicy św. Anny. W najbliższych miesiącach pragniemy rozpocząć też prace remontowe przy samych organach. Jesteśmy wdzięczni, za wszelkie ofiary składane na ten cel. Jednocześnie informujemy, że podobnie, jak przy odbudowie wielkich organów z kościoła Świętej Trójcy można zostać patronem piszczałek. Szczegółowe informacje o patronacie znajdziemy w folderach wyłożonych na stoliku przy wyjściu z kościoła lub u rektora kościoła o. Tomasza. Na całość projektu potrzebujemy ok. 450 tys. złotych. Dotąd od wiernych i Darczyńców otrzymaliśmy ok. 90 tys. zł. Z serca dziękujemy!

19 Niedziela Zwykła 08 VIII 2021

 1. W środę o godz. 12.00 nasi franciszkańscy neoprezbiterzy o. Paweł Zieńkow i Michał Więch, wyświęceni w maju w naszym kościele Świętej Trójcy, odprawią swoją Mszę prymicyjną w kaplicy Świętej Anny i udzielą specjalnego, prymicyjnego błogosławieństwa. Serdecznie zapraszamy.
 2. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła Świętej Trójcy na prezentacje organowe. Prezentacje będą się odbywały we czwartki i w soboty sierpnia o godz. 19.00 i będą trwały pół godziny; z wyjątkiem najbliższej soboty. W sobotę 14 sierpnia o godz. 19.00 odbędzie się koncert z cyklu „Muzyka w najpiękniejszych zabytkach Gdańska” organizowany przez Filharmonię Bałtycką.
 3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– w poniedziałek – święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), dziewicy i męczennicy – współpatronki Europy;                           – we wtorek – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika;                  – w środę – święto św. Klary z Asyżu;                                                       – w sobotę przypada 80 rocznica męczeńskiej śmierci, w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, św. Maksymiliana Marii Kolbego, który oddał swoje życie za drugiego człowieka. Dziękując za dar życia św. Maksymiliana patrona naszej zakonnej, franciszkańskiej prowincji prosimy o błogosławieństwo dla nas, naszej Ojczyzny i dla zakonu. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 1. W piątek 13 dzień miesiąca, a zatem zapraszamy serdecznie na „Różaniec Fatimski”. O godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i pierwsze trzy części różańca. Po Mszy Św. pozostała część różańca.
 2.  Zgodnie z ogłoszeniem z poprzedniej niedzieli dziś po Mszach św. będzie można złożyć do puszki na dziedzińcu swoją osobistą ofiarę na rzecz zakonu kontemplacyjnego sióstr klarysek w Polsce.

18 Niedziela Zwykła 01 VIII 2021

 1. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła św. Trójcy na prezentacje organowe. Prezentacje będą się odbywały w każdy czwartek i w każdą sobotę sierpnia
  o godz. 19.00 i będą trwały pół godziny.
 2. 2 sierpnia, czyli jutro, w kościołach Franciszkańskich przeżywamy święto NMP Anielskiej z Porcjunkuli. Tego dnia we wszystkich kościołach franciszkańskich oraz kościołach parafialnych można pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny.
 3. Pragniemy odnowić wspólnotę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich działającą przy naszym kościele i klasztorze. Na spotkanie modlitewne i informacyjne zapraszamy wszystkich, którym bliska jest duchowość franciszkańska, jutro po Mszy św. o godz. 18.00.
 4. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej –
  I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca. W sobotę Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00. W piątek przypada też święto Przemienienia Pańskiego.
 5. W przyszłą niedzielę po Mszach św. będzie można złożyć do puszki na dziedzińcu swoją osobistą ofiarę na rzecz zakonu kontemplacyjnego sióstr klarysek w Polsce.
 6. Miło nam poinformować, że rozpoczęliśmy prace renowacyjne przy prospekcie organowym w kaplicy św. Anny. W najbliższych miesiącach pragniemy rozpocząć też prace remontowe przy samych organach. Jesteśmy wdzięczni, za wszelkie ofiary składane na ten cel. Jednocześnie informujemy, że podobnie, jak przy odbudowie wielkich organów z kościoła Świętej Trójcy można zostać patronem piszczałek. Szczegółowe informacje u rektora kościoła o. Tomasza.
 7. Dziś po Mszy św. – Chorał „Zbudźcie się, tak ci wołają…” BWV 645 – przy organach Maciej Jachimowicz.

17 Niedziela Zwykła 25 VII 2021

 1. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła
  św. Trójcy na prezentacje organowe. Prezentacje będą się odbywały w każdy czwartek i w każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 19.00 i będą trwały pół godziny.
 2. Zgodnie z ogłoszeniem sprzed tygodnia, dziś z racji wspomnienia św. Krzysztofa – patrona kierowców, istnieje możliwość poświecenia pojazdów mechanicznych. Jeśli jest takie życzenie wiernych prosimy po Mszy św. zgłosić prośbę w zakrystii.
 3. Pragniemy odnowić wspólnotę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich działającą przy naszym kościele i klasztorze. Na spotkanie modlitewne i informacyjne zapraszamy w poniedziałek 2 sierpnia po Mszy św. o godz. 18.00.
 4. Serdecznie zapraszamy, zwłaszcza wszystkie Anny i Hanny, na odpust św. Anny związany z naszą kaplicą noszącą jej imię. Odpust przypada 26 lipca czyli jutro. Msze św. o godz. 12.00 i 18.00. Po Mszy św. o godz. 18.00 wspólne zdjęcie wszystkich kobiet i dziewcząt o imieniu Anna i Hanna a następnie poczęstunek na naszym dziedzińcu. Ofiary zebrane w dniu jutrzejszy podczas Mszy św. będą przeznaczone na renowację organów z kaplicy św. Anny.
 5. Dziś po Mszy św. – „Ave Maria” – Schubert’a – przy organach Maciej Jachimowicz.

16 Niedziela Zwykła 18 VII 2021

 1. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła św. Trójcy na prezentacje organowe. Prezentacje będą się odbywały w każdy czwartek i w każdą sobotę lipca i sierpnia
  o godz. 19.00 i będą trwały pół godziny.
 2. W dni powszednie spowiadamy 15 minut przed każdą Mszą św. W czasie Mszy świętych spowiedzi nie będzie.
 3. Przy wyjściu z kościoła brat Grzegorz będzie rozprowadzał czasopismo redagowane, przez naszych franciszkańskich kleryków „Nasze Życie”. Za wszelkie złożone przy okazji ofiary na utrzymanie seminarium w Łodzi Łagiewnikach składamy z serca „Bóg zapłać!”
 4. Już dziś serdecznie zapraszamy, zwłaszcza wszystkie Anny i Hanny, na odpust św. Anny związany z naszą kaplicą noszącą jej imię. Odpust przypada w poniedziałek 26 lipca.

15 Niedziela Zwykła 11 VII 2021

 1. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła
  św. Trójcy na prezentacje organowe. Prezentacje będą się odbywały w każdy czwartek i w każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 19.00 i będą trwały pół godziny.
 2. W dni powszednie spowiadamy 15 minut przed każdą Mszą św. W czasie Mszy świętych spowiedzi nie będzie.
 3. Z przyjemnością pragniemy poinformować, że głównie dzięki dotacji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, rozpoczęły się prace konserwatorskie elewacji południowej naszego kościoła. Być może już w nadchodzącym tygodniu uda się również rozpocząć długo wyczekiwane prace konserwatorskie prospektu organowego z kaplicy św. Anny. Dotąd na prace udało nam się zebrać ok. 80 tys. zł. W minionym tygodniu Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał nam dotację w wysokości 23 tys. zł. Suma tych środków pozwoli na pełne pokrycie kosztów konserwacji. Chcemy też w najbliższych miesiącach rozpocząć prace przy samym instrumencie. Koszt kapitalnego remontu wyniesie ok. 350 tys. zł. Stąd w najbliższym czasie rozpoczniemy akcję patronacką podobną do tej, którą prowadziliśmy przy odbudowie wielkich organów. Z serca dziękujemy za wszelką pomoc i wsparcie.
 4. Zapraszamy na kolejną Franciszkańską Pieszą Pielgrzymkę z Elbląga do Częstochowy. Istnieje kilka wariantów uczestnictwa w pielgrzymce: 15 dni pieszego pielgrzymowania; 7 dni pieszego pielgrzymowania; jeden lub kilka dni pieszego pielgrzymowania wraz z grupą Franciszek. Wszelkie informacje i zapisy na stronie franciszek.elblag.pl
 5. We wtorek 13 lipca zapraszamy na godz. 17.00 na kolejne nabożeństwo Fatimskie.
 6. Z tyłu na stoliku jest wyłożony najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”. Są tam również wyłożone do zabrania medaliki z wizerunkiem św. Benedykta patrona Europy, które otrzymaliśmy od braci Templariuszy.

14 Niedziela Zwykła 04 VII 2021

 1. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła św. Trójcy na prezentacje organowe. Prezentacje będą się odbywały w każdy czwartek i w każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 19.00 i będą trwały pół godziny.
 2. W dni powszednie spowiadamy 15 minut przed każdą Mszą św. W czasie Mszy świętych spowiedzi nie będzie.
 3. Z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”.

13 Niedziela Zwykła 27 VI 2021

 1. Nabożeństwo czerwcowe odprawiamy po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00 do środy włącznie. W dzisiejszą niedzielę po Mszy św. o godz. 18.00.
 2. W dniu dzisiejszym celebrujemy po raz ostatni w tym roku akademickim Mszę św. o godz. 19.15.
 3. Również w dniu dzisiejszym, na koncert organowy do naszego kościoła, zaprasza dyrekcja Biblioteki Gdańskiej, z racji jubileuszu 425 rocznicy istnienia tej dostojnej instytucji. O godz. 15.45 dzieła kompozytorów gdańskich zagra Andrzej Szadejko.
 4. We wtorek swoje święto patronalne obchodzą o. Piotr Kurek sekretarz naszej zakonnej prowincji oraz o. Piotr Pliszka dyrektor Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana Kolbe. Zapraszamy do wspólnej z nami modlitwy w intencji solenizantów we wtorek na godz. 12.00.
 5. Także we wtorek proboszcz Cezary Annusewicz zaprasza do kościoła parafialnego św. Piotra i Pawła na Msze święte odpustowe o godz. 7.30, 9.00 i 17.30.
 6. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy do naszego kościoła św. Trójcy na prezentacje organowe. Prezentacje będą się odbywały w każdy czwartek i w każdą sobotę lipca i sierpnia o godz. 19.00 i będą trwały pół godziny. A zatem pierwsze koncerty odbędą się już w najbliższy czwartek i sobotę.

12 Niedziela Zwykła 20 VI 2021

 1. Od 20 czerwca, czyli od dzisiejszej niedzieli, przestaje obowiązywać dyspensa dotycząca udziału wiernych w niedzielnej Eucharystii w świątyniach. Tym samym wierni, chcąc wypełniać praktykę religijną są zobowiązani do uczestniczenia w Mszach św. celebrowanych w kościołach i kaplicach.
 2. Nabożeństwo czerwcowe odprawiamy w dni zwykłe po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00. W niedziele po Mszy św. o godz. 18.00.
 3. W najbliższy czwartek w liturgii Kościoła obchodzimy Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
 4. W przyszłą niedzielę celebrujemy po raz ostatni w tym roku akademickim Mszę św. o godz. 19.15.
 5. Również w przyszłą niedzielę na koncert organowy do naszego kościoła zaprasza dyrekcja Biblioteki Gdańskiej, z racji jubileuszu 425 rocznicy istnienia tej dostojnej instytucji. O godz. 15.45 dzieła kompozytorów gdańskich zagra Andrzej Szadejko.

11 Niedziela Zwykła 13 VI 2021

 1. W dniu dzisiejszym wspominamy św. Antoniego z Padwy. Na zakończenie Eucharystii poświecimy tzw. chleb św. Antoniego, który będzie można zabrać ze sobą do domu. Niech ten poświęcony chleb przypomina nam, że jako wyznawcy Jezusa Chrystusa, jesteśmy wezwani do nieustannego dzielenia się dobrami, które otrzymujemy z ręki Pana.
 2. Nabożeństwo czerwcowe odprawiamy w dni zwykłe po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00. W niedziele po Mszy św. o godz. 18.00.
 3. Dziś również z racji 13 dnia miesiąca serdecznie zapraszamy na Różaniec Fatimski. O godz. 17.00 odmówimy pierwsze trzy części, zaś po Mszy św. o godz. 18.00 i nabożeństwie czerwcowym ostatnią część modlitwy różańcowej.

UROCZYSTOŚĆ NAJŚW. CIAŁA i KRWI PAŃSKIEJ 03 VI 2021

 1. W tym roku procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, podobnie jak przed rokiem, ze względu na wciąż trwającą pandemię, odbędzie się wokół kościoła parafialnego św. Piotra i Pawła po Mszy św. o godz. 10.30. Dziś w naszym kościele Msze św. według porządku niedzielnego, poza Mszą Św. akademicką.
 2. W najbliższy piątek 4 czerwca, czyli jutro, zapraszamy wraz ze Stowarzyszeniem Dziedziniec na godzinę 19.00 na koncert inaugurujący festiwal ORGANy PLUS+, w czasie którego będziemy mogli posłuchać kompozycji jednego z największych kompozytorów europejskich doby renesansu i baroku Jana Sfelinka w wykonaniu wybitnych artystów z Wrocławia i Krakowa. Koncert będzie się odbywał z zachowaniem obowiązujących obecnie zasad sanitarnych dla wydarzeń kulturalnych, tzn. prosimy o przychodzenie w maseczkach, będziemy dezynfekować ręce, siadać w odstępach i zajmować najwyżej połowę dostępnych miejsc siedzących. Emeryci i renciści mają wstęp wolny. Od organizatorów mamy też dla wiernych z naszego kościoła pakiet wolnych biletów, do odebrania w zakrystii. Więcej informacji na plakatach oraz na stronie internetowej festiwalu.
 3. Jutro I Piątek Miesiąca, natomiast w sobotę z racji I Soboty czuwanie modlitewne rozpoczynające się Mszą św. o godz. 12.00.

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ TRÓJCY 30 V 2021

 1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy Uroczystość Świętej Trójcy, a zatem główną, odpustową uroczystość naszego kościoła i klasztoru. Obchodzona uroczystość jest dla nas miłą okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim zaangażowanym na rzecz renowacji kościoła Świętej Trójcy, a zatem wszystkim Dobrodziejom i Darczyńcom, Wykonawcom, Konserwatorom i Nadzorującym. Główna, uroczysta Msza Św. Dziękczynna sprawowana będzie o godz. 12.00 pod przewodnictwem dziekana dekanatu Gdańsk-Śródmieście ks. kanonika Ludwika Kowalskiego.
 2. Zapraszamy na nabożeństwo majowe dziś na godz. 17.30.
 3. We czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało). W tym roku procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, podobnie jak przed rokiem, ze względu na wciąż trwającą pandemię, odbędzie się wokół kościoła parafialnego po Mszy św. o godz. 10.30. Tego dnia w naszym kościele Msze św. według porządku niedzielnego, poza Mszą Św. akademicką.
 4. W najbliższy piątek 4 czerwca zapraszamy wraz ze Stowarzyszeniem Dziedziniec na godzinę 19.00 na koncert inaugurujący festiwal ORGANy PLUS+, w czasie którego będziemy mogli posłuchać kompozycji jednego z największych kompozytorów europejskich doby renesansu i baroku Jana Sfelinka w wykonaniu wybitnych artystów z Wrocławia i Krakowa. Koncert będzie się odbywał z zachowaniem obowiązujących obecnie zasad sanitarnych dla wydarzeń kulturalnych, tzn. prosimy o przychodzenie w maseczkach, będziemy dezynfekować ręce, siadać w odstępach i zajmować najwyżej połowę dostępnych miejsc siedzących. Emeryci i renciści mają wstęp wolny. Więcej informacji na plakatach, na stronie internetowej festiwalu oraz w Gościu Niedzielnym. Jednocześnie już teraz zapraszamy również na koncert, który odbędzie się za dwa tygodnie w sobotę 12 czerwca, na którym będzie prezentowana premiera kantaty gdańskiego kompozytora barokowego Johanna Daniela Puklica ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej.
 5. Po głównej Mszy św. odpustowej o godz. 12.00 zapraszamy na poczęstunek na dziedzińcu.

ziela Zesłania Ducha Świętego 23 maja 2021

 1. Nabożeństwa majowe w tym roku ze względu na pandemię celebrujemy w dni powszednie po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00. Natomiast w niedziele o godz. 17.30.
 2. W przyszłą niedzielę, 30 maja, w Uroczystość Świętej Trójcy serdecznie zapraszamy na uroczystą Sumę Odpustową o godz. 12.00. W czasie Eucharystii będziemy dziękowali Bogu za wszystkich Przyjaciół, Dobrodziejów i Wiernych spotykających się na modlitwie w naszym kościele oraz w intencji wszystkich wspierających renowację kościoła Świętej Trójcy. Ofiary złożone na tacę w przyszłą niedzielę, w czasie sumy odpustowej, w kościele Świętej Trójcy, tradycyjnie przeznaczone będą na dalszą renowację kościoła – w tym roku na renowację organów z kaplicy św. Anny. Za wszelką życzliwość, z którą się spotykamy i dzięki której możemy przywracać nasz kościół do dawnej świetności składamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ! Po Mszy odpustowej zapraszamy na nasz dziedziniec na poczęstunek ciastem. Będzie też tradycyjne kawa, książki za złotówkę oraz pierniki „świętotrójcowe”.
 3. Serdecznie zapraszamy na tegoroczne rekolekcje Oazowe dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w dniach 14-30 lipca na Kaszubach. Wszelkie informacje dotyczące rekolekcji zawarte są w elektronicznej karcie zgłoszeniowej umieszczonej na Facebooku na profilu Ruch Światło-Życie-Sychem lub prosimy o bezpośredni kontakt z o. Karolem. Aby pojechać na rekolekcje nie trzeba należeć do wspólnoty oazowej.

7  N. WIELKANOCNA – Wniebowstąpienie Pańskie 16 maja 2021

 1. Nabożeństwa majowe w tym roku ze względu na pandemię celebrujemy w dni powszednie po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00. Natomiast w niedziele o godz. 17.30.
 2. W najbliższą sobotę w naszym kościele Świętej Trójcy odbędą się święcenia kapłańskie 6 naszych współbraci. Uroczystości o godz. 11.00 będzie przewodniczył ks. bp Wiesław Szlachetka. Prosimy wiernych o serdeczną modlitwę w intencji naszych współbraci, którzy zostaną wyniesieni do godności kapłańskiej o pokorne poddanie się woli Boga i mocy Ducha Świętego.
 3. W sobotę w wigilię Zesłania Ducha Świętego wzorem lat poprzednich o godz. 20.00 odbędzie się czuwanie grup maryjnych i misyjnych. Serdecznie zapraszamy do udziału w modlitwie o moc Ducha Świętego.
 4. Serdecznie zapraszamy na tegoroczne rekolekcje Oazowe dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w dniach 14-30 lipca na Kaszubach. Wszelkie informacje dotyczące rekolekcji zawarte są w elektronicznej karcie zgłoszeniowej umieszczonej na Facebooku na profilu Ruch Światło-Życie-Sychem lub prosimy o bezpośredni kontakt z o. Karolem. Aby pojechać na rekolekcje nie trzeba należeć do wspólnoty oazowej.

6 NIEDZIELA WIELKANOCNA 09 maja 2021

 1. Nabożeństwa majowe w tym roku ze względu na pandemię celebrujemy w dni powszednie po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00. Natomiast w niedziele o godz. 17.30.
 2. We czwartek 13 maja przypada wspomnienie NMP Fatimskiej i rozpoczęcie comiesięcznych nabożeństw fatimskich trwających do 13 października. Zapraszamy zatem tego dnia na godz. 17.00 do odmawiania wspólnie 20 tajemnic różańca.
 3. W piątek rozpoczyna się nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

5 NIEDZIELA WIELKANOCNA 02 maja 2021

 1. Jutro obchodzimy Uroczystość NMP, Królowej Polski. Tego dnia Msze św. według porządku niedzielnego poza Mszą św. akademicką o godz. 19.15, a zatem o 7.30, 9.00, 10.30. 12.00 i 18.00.
 2. Nabożeństwa majowe w tym roku ze względu na pandemię celebrujemy w dni powszednie po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00. Natomiast w niedziele o godz. 17.30. W dniu jutrzejszym ze względu na uroczystość nabożeństwo również o godz. 17.30.
 3. Proboszcz Cezary Annusewicz z parafii św. Piotra i Pawła serdecznie zaprasza na uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Łaskawej ze Stanisławowa, które odbędą się w przyszłą niedzielę 9 maja. Suma odpustowa o godz. 12.00 będzie sprawowana w obrządku ormiańsko-katolickim.

 

NIEDZIELA WIELKANOCNA 25 kwietnia 2021

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Powołania do Służby w Kościele. Zachęcamy zatem wiernych do serdecznej modlitwy osobistej w tej intencji. W naszym kościele w sposób szczególny pragniemy modlić się o powołania kapłańskie i zakonne w najbliższą środę. O godz. 15.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia i możliwość adoracji do godz. 21.00. Poświęćmy choć chwilę modlitwy przed Panem, aby nie zabrakło nam w przyszłości kapłanów sprawujących dla nas i dla kolejnych pokoleń sakramentów świętych.
 2. W sobotę 1 maja u oo. oblatów w kościele św. Józefa o godz. 10.00 odbędą się uroczystości ku czci św. Józefa rzemieślnika. Uroczystościom będzie przewodniczył ks. Abp. Tadeusz Wojda Metropolita Gdański.
 3. Proboszcz Cezary Annusewicz z parafii św. Piotra i Pawła serdecznie zaprasza na uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Łaskawej ze Stanisławowa, które odbędą się w niedzielę 9 maja. Suma odpustowa o godz. 12.00 będzie sprawowana w obrządku ormiańsko-katolickim.

3 NIEDZIELA WIELKANOCNA 18 kwietnia 2021

 1. Zbliża się uroczystość patronalna ku czci Świętego Wojciecha, która w tym roku wpisuje się w trudny czas epidemii. Z oczywistych względów nie możemy przeżywać jej na Wzgórzu Świętego Wojciecha w Gdańsku ani jak co roku pielgrzymować pieszo do naszego Archidiecezjalnego Sanktuarium. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w Bazylice Mariackiej, gdzie zostaną przewiezione relikwie naszego Świętego Patrona, który w 997 roku ochrzcił lud Gdańska. Mszy Świętej Odpustowej w niedzielę, 25 kwietnia br., o godz. 12.00 będzie przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC Metropolita Gdański, który zawierzy całą archidiecezję opiece i wstawiennictwu Świętego Wojciecha. Tym samym będzie to pierwsza Msza Święta nowego Metropolity Gdańskiego w Konkatedrze Archidiecezji Gdańskiej. Liturgia transmitowana będzie na stronie: gdansk.pl. Zgodnie z zaleceniami sanitarnymi w Bazylice Mariackiej może uczestniczyć w liturgii 210 osób.
 2. W nadchodzącym tygodniu wyższy przełożony naszej zakonnej prowincji o. Wojciech Kulig obchodzi swoje święto patronalne. Zapraszamy do wspólnej z nami modlitwy w intencji dostojnego solenizanta w piątek podczas Mszy św. o godz. 12.00. W tym samym czasie będziemy obchodzili również imieniny o. Marka Kiedrowicza obecnie posługującego w Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana Kolbe.
 3. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej – z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy nr „Gościa Niedzielnego”.

2 NIEDZIELA WIELKANOCNA – MIŁOSIERDZIA BOŻEGO 11 kwietnia 2021

 1. Dzisiejsza niedziela to dzień szczególnej czci Miłosierdzia Bożego. Zachęcamy do indywidualnego, nabożnego odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego.
 2. Kończy się okres rozliczeń podatkowych. Stąd dziękujemy raz jeszcze z serca wszystkim, którzy zdecydowali się lub jeszcze się zdecydują przeznaczyć swój 1% od podatku na rzecz renowacji i kapitalnego remontu organów z kaplicy Świętej Anny. Renowację, dzięki ofiarności wiernych (w tej chwili mamy zebrane na koncie na ten cel ok. 70 tys. zł.) rozpoczniemy prawdopodobnie już w maju lub czerwcu od konserwacji prospektu organowego. Koszt konserwacji tej cennej, XVIII wiecznej obudowy wraz z uzupełnieniem brakujących piszczałek prospektowych to ok. 120 tys. zł. W najbliższym czasie wybierzemy też firmę, która dokona remontu samego instrumentu. Wówczas podamy również koszt tych prac, który według naszych wstępnych szacunków wyniesie zapewne ok. 300 tys. Remont organów, w zależności od pozyskiwania środków potrwa prawdopodobnie od dwóch do trzech lat.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA – 04 04 2021

Jako Wspólnota Braci Franciszkanów życzymy Wam, abyście stali się świadkami tej Wielkiej Tajemnicy, którą przeżywamy w tych dniach. Niech Pokój, który ożywił zatrwożonych Apostołów, będzie Waszym udziałem, tak byście stali się nosicielami Pokoju i Dobra. Niech Chrystus Zmartwychwstały obdarzy Was swą mocą i radością. Pan Zmartwychwstał! Alleluja! 

 1. Z serca dziękujemy za pomoc w przygotowaniach naszych kościołów na Święte Triduum Paschalne. Wszystkim, którzy sprzątali i przyozdabiali kościoły, składali swoje ofiary na kwiaty i dekoracje w kościele. Wszystkim zaangażowanym w posługę liturgiczną oraz wszystkim, którzy swoją modlitewną obecnością przeżywali razem z nami Misterium Wielkich Dni.
 2. Porządek pozostałych mszy św. w dniu dzisiejszym: 9.00; 10.30; 12.00; 18.00. Wszystkie Msze św. celebrujemy w kościele Św. Trójcy (przypominamy, że nie ma Mszy św. akademickiej o godz. 19.15).
 3. Uroczyste Nieszpory, które zakończą obchody Triduum Paschalnego, odśpiewamy dziś o godz. 17.30. Serdecznie zapraszamy.
 4. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. odprawimy według porządku niedzielnego; poza mszą św. akademicką, której w tym dniu nie będzie.

 

Słowa pozdrowień i życzeń Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego  na święta Zmartwychwstania Pańskiego 2021 r.

Drodzy Bracia w Kapłaństwie, Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia!

Przed kilkoma dniami rozpocząłem posługę pasterską w tutejszej Wspólnocie archidiecezjalnej. Dziękuję Bogu za tę nową misję pasterską, którą chciałbym pełnić wespół z Wami i z Waszą pomocą. Niektórych miałem już okazję spotkać w chwili kanonicznego objęcia archidiecezji bądź przy okazji innych celebracji Wielkiego Tygodnia. Wielki Tydzień jest wyjątkową ku temu okazją, aby tę wspólną drogę odkrywać i nią podążać. Ona wpisuje się w wielkie wydarzenia z ostatnich dni życia Jezusa. Jako Syn Boży pozostawał w głębokiej jedności z Ojcem, aby całkowicie wypełnić Jego wolę i odkupić człowieka z niewoli grzechu. O tę jedność pośród nas prosił również swojego Ojca. W Wieczerniku, tuż po ustanowieniu Eucharystii, modlił się: „Jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili jedno w Nas, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał” (J 17,21).

Te słowa są dla nas duchowym testamentem. Przyjmujemy je, chcemy nimi żyć i nimi kierować się w relacji z innymi, aby dawać żywe świadectwo naszej wiary.

Kierując do Was tych kilka słów, chciałbym Wszystkich serdecznie pozdrowić i wyrazić moją wdzięczność za każdy przejaw tej jedności w postaci życzliwego przyjęcia mnie do tej archidiecezji, za waszą modlitwę w mojej intencji i za wspólne przeżywanie wielkich wydarzeń Paschalnych.

Pragnę nadto życzyć, aby wydarzenia Paschalne stawały się w pełni Waszym udziałem, ubogacały i przemieniały wewnętrznie, wnosiły nadzieję i radość w codzienne życie, i na wzór Apostołów czyniły Was świadkami radosnej nowiny o Zmartwychwstaniu Pana.

Wszystkich obejmuję modlitwą i udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

Abp Tadeusz Wojda SAC

METROPOLITA GDAŃSKI

 

2021 LITURGIA ŚWIĘTEGO TRIDUUM PASCHALNEGO

LITURGIA ŚWIĘTEGO TRIDUUM PASCHALNEGO

Kościół Franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku

Wielki  Czwartek  (liturgia w kościele Świętej Trójcy)

18.00 – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej

Adoracja Najświętszego Sakramentu (w „Ciemnicy”) – do 22.00

Spowiedź – od 16.00 do 17.30

Wielki  Piątek  Męki  Pańskiej  (liturgia w kościele Świętej Trójcy)

– Adoracja Najświętszego Sakramentu (w „Ciemnicy”)  – od 8.00

8.30  – Jutrznia  

12.00Godzina Czytań, Modlitwa w ciągu dnia

15.00 – Droga Krzyżowa z Koronką do Bożego Miłosierdzia

18.00 – Liturgia Męki Pańskiej

– Adoracja Najśw. Sakramentu (przy „Grobie Pańskim”) – do 22.00

– Spowiedź – od 9.00 – 12.00; 15.00 – 17.30; 20.00 – 21.00

Wielka  Sobota 

 – Adoracja Najśw. Sakramentu (przy „Grobie Pańskim”) – od 8.00

8.30 – Jutrznia

12.00 – Godzina Czytań, Modlitwa w ciągu dnia

16.00 – Nieszpory

– Spowiedź – od 9.00 – 13.00 i od 14.00 – 17.00

Święcenie pokarmów – od 9.00 do 15.30 (co 15 minut)

Wigilia  Paschalna  w  Wielką  Noc  (liturgia w kościele Świętej Trójcy)

 21.00 – Rozpoczęcie Wigilii Paschalnej

 Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

6.00 – Msza Święta Rezurekcyjna (bez procesji)

 – Msze Święte w Niedzielę Zmartwychwstania: 9.00 – 10.30 – 12.00 – 18.00

– Nieszpory Chrzcielne (Niedziela Zmartwychwstania) – 17.30

 Msze Święte w Poniedziałek Wielkanocny: 7.30 – 9.00 – 10.30 – 12.00 – 18.00

 – Ciemnica i Grób Pański – Adoracja Najśw. Sakr., Liturgia Godzin (w kościele Świętej Trójcy)

UWAGA! Ze względu na pandemię wszystkie obrzędy liturgiczne w Wielkim Tygodniu i Oktawie Wielkanocnej odbędą się w kościele Świętej Trójcy. Obowiązuje limit osób (74 w kościele Świętej Trójcy, 17 w Prezbiterium i 11 w kaplicy Świętej Anny). Do kościoła wpuszczamy według kolejności przyjścia na liturgię. Obowiązuje dezynfekcja rąk oraz zasłanianie ust i nosa.

Zachęcamy do korzystania z profilu na facebooku: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku. Transmisja liturgii w Wielki Czwartek, Piątek, w Wigilię Paschalną, I i II dzień świąt o godz. 12.00.

 

NIEDZIELA PALMOWA – MĘKI PAŃSKIEJ 28 marca 2021

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Wielki Tydzień, który zanurza nas w tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Msza św. o godz. 12.00 będzie transmitowana na facebooku (profil: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku). Zapraszamy do udziału w liturgii Świętych Dni, a w sposób szczególny do wspólnej celebracji Świętego Triduum Paschalnego, które stanowi szczyt całego roku liturgicznego.  Liturgię Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku sprawować będziemy o godz. 18.00. Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy w sobotę o godz. 21.00. Liturgie będą transmitowane na facebooku (profil: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku). Na Mszę Św. w poranek wielkanocny (tym razem bez tradycyjnej procesji) zapraszamy w niedzielę na godz. 6.00. Wszystkie celebracje liturgiczne sprawować będziemy w dużym kościele. A zatem prosimy, aby się cieplej ubrać!
 1. Od wczoraj obowiązują w kościołach nowe przepisy sanitarne wyznaczające limit osób – 1 osoba na 20 m2. Stąd w naszym dużym kościele mogą przebywać jednocześnie 74 osoby, w prezbiterium 17 i w kaplicy św. Anny 11. Do kościoła będziemy wpuszczali według kolejności przyjścia na liturgię.
 2. Ostatnie już Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym dzisiaj o godz. 17.15.

5 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 21 marca 2021

 1. Serdecznie witamy w naszym kościele rekolekcjonistę, naszego franciszkańskiego współbrata o. Damiana Basaraba z klasztoru w Kołobrzegu. O. Damian jest duszpasterzem, ale także w pełni odpowiedzialną funkcję Asystenta Prowincjalnego ds. Powołań.
 2. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:

– Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30, 17.30 oraz dla studentów i młodzieży pracującej o 19.15.

– Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele
o godz. 17.15.

 1. Rekolekcje wielkopostne z naukami ogólnymi w naszej świątyni będą trwały do środy włącznie. Jutro, we wtorek i w środę nauki rekolekcyjne na Msza św. o godz. 12.00 i 18.00. Wszystkie Msze św. będą celebrowane w dużym kościele, stąd prosimy, aby się cieplej ubrać.  Można trwać z nami na modlitwie w kościele, ale też łączyć się z nami na facebooku (profil: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku) dziś o godz. 12.00 w pozostałe dni o godz. 12.00 i 18.00.

 

KOMUNIKAT dotyczący KANONICZNEGO OBJĘCIA ARCHIDEICEZJI GDAŃSKIEJ ORAZ INGRESU DO ARCHIKATEDRY OLIWSKIEJ ABPA TADEUSZA WOJDY SAC

Dnia 2 marca 2021 roku Ojciec Święty Franciszek powierzył nasz Kościół lokalny nowemu Pasterzowi, Księdzu Arcybiskupowi Tadeuszowi Wojdzie SAC. Cieszymy się, że nowy Metropolita Gdański już wkrótce rozpocznie swoją apostolską posługę tu na Wybrzeżu. Pragniemy przyjąć go całym sercem jako ojca i pasterza, by – zgodnie z Jego zawołaniem biskupim „Aby była głoszona Ewangelia”– stając na czele Archidiecezji Gdańskiej mógł owocnie sprawować pasterską posługę i budować Chrystusowy Kościół prowadząc nas drogami wiary.

Objęcie nowej stolicy biskupiej wiąże się z dwoma symbolicznymi obrzędami. Pierwszym jest kanoniczne objęcie Archidiecezji Gdańskiej i przedstawienie bulli papieskiej. Odbędzie się ono w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 2021 r., w Archikatedrze Oliwskiej o godz. 11.00, w 29. rocznicę ustanowienia Archidiecezji i Metropolii Gdańskiej. Z powodu pandemii uroczystość będzie miała charakter wewnętrzny i wezmą w niej udział reprezentanci osób duchownych, życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Natomiast uroczysty Ingres nowego Metropolity Gdańskiego Arcybiskupa Tadeusza Wojdy SAC do Archikatedry Oliwskiej będzie miał miejsce w Niedzielę Palmową, 28 marca 2021 r., o godz. 14.30.

Ze względu na trwającą epidemię i związane z nią obostrzenia sanitarne do Bazyliki Archikatedralnej będą mogli wejść przedstawiciele duchowieństwa, świeckich oraz mediów. Dla umożliwienia udziału w uroczystości i wspólnej modlitwy szerszemu gronu osób na placu przed Archikatedrą Oliwską zostanie ustawiony telebim. Całość uroczystości będzie transmitowana także przez TVP3 i TV Trwam. Z racji przypadającej tego dnia Niedzieli Palmowej uroczystość rozpocznie się od ceremonii poświecenia palm.

Otoczmy Księdza Arcybiskupa Tadeusza naszą modlitwą, aby Jego posługa przyniosła wiele zbawiennych owoców w życiu całej wspólnoty wiary. Niech to historyczne wydarzenie będzie okazją do szczególnej jedności i powszechnej modlitwy za nowego Pasterza oraz naszą Archidiecezję.

 

/-/ Bp Wiesław Szlachetka

Wikariusz Generalny

/-/ Bp Zbigniew Zieliński

Wikariusz Generalny

 

4 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 14 marca 2021

 1. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:

– Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30, 17.30 oraz dla studentów i młodzieży pracującej o 19.15.

– Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.15.

 1. Rekolekcje wielkopostne z naukami ogólnymi w naszej świątyni odbędą się w dniach od 21 do 24 marca, czyli od przyszłej niedzieli. Rekolekcje będzie głosił franciszkanin, o. Damian Basarab z klasztoru w Kołobrzegu, Asystent Prowincjalny ds. Powołań.
 2. W najbliższy piątek, 19 marca przypada Uroczystość Św. Józefa, Oblubieńca NMP, Patrona Kościoła Powszechnego. Tego dnia rozpoczyna się w Kościele Rok Św. Józefa
 3. Również w piątek swoje święto patronalne obchodzi o. Bogdan Wroński, ekonom naszej zakonnej prowincji. Zapraszamy do wspólnej modlitwy na Mszę św. o godz. 12.00.

3 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 7 marca 2021

 1. 2 marca 2021 r. Stolica Apostolska ogłosiła decyzję o mianowaniu ks. abpa Tadeusza Wojdy, dotychczasowego arcybiskupa białostockiego, metropolitą gdańskim. Nowego metropolitę polecamy życzliwej modlitwie wiernych.
 2. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:

– Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30, 17.30 oraz dla studentów i młodzieży pracującej o 19.15.

– Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele
o godz. 17.15.

3. Rekolekcje wielkopostne z naukami ogólnymi w naszej świątyni odbędą się w dniach od 21 do 24 marca, czyli od V niedzieli Wielkiego Postu.

2 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 28 lutego 2021

 1. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:

– Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30, 17.30 oraz dla studentów i młodzieży pracującej o 19.15.

– Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele
o godz. 17.15.

 1. Rekolekcje wielkopostne z naukami ogólnymi w naszej świątyni odbędą się w dniach od 21 do 24 marca, czyli od V niedzieli Wielkiego Postu.
 2. Nasz Franciszkański Sekretariat Misyjny z Gdyni wraz z Fundacją „Tworzyć Miłością” po raz 10. zapraszają wszystkich do włączenia się w dobroczynną akcję „Woreczek ryżu” na rzecz potrzebujących dzieci w Kenii i Ekwadorze. Jest to forma jałmużny wielkopostnej, dzięki której nasi misjonarze zapewniają najmłodszym dostęp do opieki medycznej, edukacji i wyżywienia. Akcję można wesprzeć zakupując wirtualny „Woreczek ryżu” wysyłając charytatywny SMS, bądź przez wpłaty online. Szczegóły na plakatach, ulotkach oraz stronach internetowych naszego klasztoru, sekretariatu misyjnego oraz woreczekryzu.pl
 3. Zachęcamy do przekazania 1% podatku na rzecz franciszkańskiej Fundacji „Tworzyć Miłością”, która swym działaniem wspiera różne dzieła naszej Prowincji zakonnej lub do przekazania 1% na rzecz naszego Stowarzyszenia Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy, poprzez które możemy dokonać odpisu na remont organów
  z kaplicy św. Anny. Szczegóły na plakatach i ulotkach przy wyjściu z kościoła.
 4. W minionym tygodniu udało się zamontować figurę Chronosa oraz inne elementy dekoracyjne z Loży Frantsiuzów na odbudowywanym baldachimie w nawie północnej. Tym samym udało się uratować kolejne z zabytków naszej świątyni i po prawie osiemdziesięciu latach osadzić na pierwotnym miejscu. Z serca dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam i pomagają
  w realizacji tego zadania. Dotąd udało się zebrać ok 15 tys. zł. Do zamknięcia rozliczenia potrzeba nam jeszcze ok 10 tys. zł.

1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 21 lutego 2021

 1. Serdecznie witamy w naszej wspólnocie modlitewnej przedstawiciela WSD w Gdańsku Oliwie – Mateusza Glembina kleryka III roku. Taca dzisiejsza w całości jest przeznaczona na gdańskie seminarium duchowne.
 2. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:

– Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30, 17.30 oraz dla studentów i młodzieży pracującej o 19.15.

– Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.15.

 1. Rekolekcje wielkopostne z naukami ogólnymi w naszej świątyni odbędą się w dniach od 21 do 24 marca, czyli od V niedzieli Wielkiego Postu.

6 NIEDZIELA ZWKŁA 14 lutego 2021

 1. Najbliższa środa – to środa popielcowa, którą rozpoczynamy w Kościele okres Wielkiego Postu. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły. Podczas mszy świętych, które tego dnia sprawujemy o godz. 7.00, 12.00 i 18.00, nastąpi obrzęd posypania głów popiołem na znak rozpoczęcia pokuty. W środę zapraszamy również na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00 do godz. 21.00 oraz do spowiedzi świętej od godz. 17.40. Msze św. tego dnia sprawujemy w dużym kościele.
 2. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:

– Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30 i 17.30

– Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.15

 1. Rekolekcje wielkopostne z naukami ogólnymi w naszej świątyni odbędą się od V niedzieli Wielkiego Postu.
 2. W przyszłą niedzielę w naszym kościele będziemy gościli przedstawiciela Gdańskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Będzie to też okazja do materialnego wsparcia gdańskich kleryków swoją ofiarą złożoną na tacę.

5 NIEDZIELA ZWKŁA 7 lutego 2021

 1. We czwartek 11 lutego – przypada wspomnienie NMP z Lurdes – patronalne święto wszystkich chorych oraz Apostolstwa Chorych. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy
  w intencji o uwolnienie świata z pandemii koronawirusa,
  o zdrowie dla chorych, pokój serca dla zalęknionych oraz
  o siły i mądrość w walce z pandemią dla służb medycznych
  i cywilnych.
 2. Przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

4 NIEDZIELA ZWKŁA 31 stycznia 2021

 1. We wtorek 2 lutego Kościół będzie celebrował święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzone również jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył wyższy przełożony naszej zakonnej prowincji o. Wojciech Kulig. Ofiary zebrane tego dnia na tacę będą tradycyjnie przeznaczone na wsparcie klasztorów kontemplacyjnych w archidiecezji gdańskiej. Są to klasztory: benedyktynek w Żarnowcu, betlejemitek w Grabowcu i ss. karmelitanek bosych w Gdyni Orłowie oraz Suchej Hucie. Tego dnia Msze św. odbędą się w dużym kościele.
 2. W środę przypada wspomnienie św. Błażeja biskupa i męczennika – patrona cierpiących na choroby gardła – serdecznie zapraszamy na Msze Św. o godz. 12.00 i 18.00, podczas których osobom cierpiącym na choroby gardła udzielimy (w tym roku ze względu na pandemię – ogólnego) błogosławieństwa skrzyżowanymi świecami.
 3. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej: I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca. W sobotę Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na godz. 12.00 na czuwanie modlitewne.
 4. Podobnie, jak w poprzednich latach prosimy i zachęcamy do odpisywania 1% od podatku dochodowego – tym razem na rzecz renowacji organów z kościoła Świętej Anny. Z serca dziękujemy wszystkim, którzy na nasz apel odpowiedzieli w poprzednich latach. Prosimy jednocześnie wszystkich, którzy pragną otrzymać stosowne podziękowanie, aby w zeznaniu podatkowym zaznaczyli, że adres ofiarodawcy może być podany do wiadomości Stowarzyszenia Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy, poprzez które prowadzimy wspomnianą akcję. Na całość projektu potrzeba nam kilkaset tys. zł. Dotąd udało się nam zebrać ponad 60 tys. złotych. Druki z koniecznymi danymi do odpisu są wyłożone na stoliku przy wyjściu z kościoła.

3 NIEDZIELA Zwykła  24 STYCZNIA 2021

 1. Na stoliku przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.
 2. Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniej niedzieli Archidiecezja Gdańska w odpowiedzi na prośbę Caritas Chorwacji i przewodniczącego Episkopatu Polski organizuje dziś po Mszach św., zbiórkę do puszek na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi. Swoją ofiarę można złożyć przy wyjściu z kościoła na dziedzińcu kościelnym.

2 Niedziela Zwykła 17 stycznia 2021

 1. Z Urzędu Ochrony Zabytków otrzymaliśmy pozwolenie na prowadzenie prac konserwatorskich w kaplicy św. Anny. Pozwolenie to dotyczy m.in. zdjęcia gładzi szpachlowej ze ścian, malowania kaplicy, przełożenia kamiennej posadzki w celu usunięcia pustek i zapadlisk oraz konserwacji wejścia zachodniego do kaplicy. Stąd pragniemy poinformować, że w minionym tygodniu rozpoczęliśmy remont i konserwację zachodniego wejścia do kościoła św. Anny. A zatem przez kilka miesięcy będzie czynne tylko jedno, pierwsze wejście do kaplicy – na wprost bramy wejściowej. Będziemy też wdzięczni za każdy ofiarowany grosz, który pozwoli nam przeprowadzić prace mające przywrócić naszej kaplicy pełen blask.
 2. 18 stycznia, czyli jutro rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Serdecznie zachęcamy wiernych, aby w tym czasie trwali na modlitwie i pokucie, aby ubłagać u Boga jedność wszystkich wyznawców Jezusa Chrystusa.
 3. Archidiecezja Gdańska w odpowiedzi na prośbę Caritas Chorwacji i przewodniczącego Episkopatu Polski przeprowadzi w przyszłą niedzielę – 24 stycznia, zbiórkę do puszek na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi.

Niedziela Chrztu Pańskiego 10 stycznia 2021

 1. Ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna w tym tygodniu codziennie od godz. 9.00 do godz. 18.00 (poza czasem celebracji eucharystycznych).
 2. Z Urzędu Ochrony Zabytków otrzymaliśmy pozwolenie na prowadzenie prac konserwatorskich w kaplicy św. Anny. Pozwolenie to dotyczy m.in. zdjęcia gładzi szpachlowej ze ścian, malowania kaplicy, przełożenia kamiennej posadzki w celu usunięcia pustek i zapadlisk oraz konserwacji wejścia zachodniego do kaplicy. Stąd pragniemy poinformować, że w nadchodzącym tygodniu rozpoczniemy remont i konserwację zachodniego wejścia do kościoła św. Anny. A zatem przez kilka miesięcy będzie czynne tylko jedno, pierwsze wejście do kaplicy – na wprost bramy wejściowej. Będziemy też wdzięczni za każdy ofiarowany grosz, który pozwoli nam przeprowadzić prace mające przywrócić naszej kaplicy pełen blask.

 

2 Niedziela po Narodzeniu Pańskim 03 stycznia 2021

 1. Ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna w tym tygodniu codziennie od godz. 9.00 do godz. 18.00 (poza czasem celebracji eucharystycznych).
 2. W środę przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. Tego dnia Msze św. celebrujemy jak w niedzielę, poza Mszą św. akademicką, a zatem o 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00.
 3. Na Nowy 2021 rok życzymy pełni Bożego Błogosławieństwa i opieki Matki Najświętszej oraz franciszkańskiego Pokoju i Dobra na każdy nadchodzący dzień.

Niedziela Świętej Rodziny 27 grudnia 2020

 1. We czwartek o godz. 17.00 będziemy sprawować Mszę Św. na zakończenie 2020 r. (o 17.00, a nie jak zazwyczaj o 18.00 – ponieważ od godz. 19.00 w Sylwestra będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się!). Po Mszy Św. odbędzie się stosowne nabożeństwo dziękczynno-błagalne przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
 2. W piątek 1 stycznia przypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Tego dnia Msze Św. sprawujemy o 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00.
 3. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej: I Piątek i I Sobota miesiąca. Z racji I Soboty po Mszy św. o godz. 12.00 odbędzie się czuwanie modlitewne.
 4. Ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna w tym tygodniu codziennie od 9.00 do 18.00 (we czwartek do 17.00).

NARODZENIE PAŃSKIE 25 grudnia 2020

 1. W Uroczystość Narodzenia Pańskiego (pierwszy dzień świąt) nie będzie Mszy św. o godz. 7.30. Z racji pandemii będzie natomiast dziś, jutro i pojutrze Msza św. akademicka o godz. 19.15.
 2. Przypominamy wiernym, że od 7 listopada obowiązują nowe limity wiernych w kościołach – 1 osoba na 15m2. Stąd w naszym dużym kościele św. Trójcy może przebywać jednorazowo 98 osób, w prezbiterium 22 osoby, natomiast w kaplicy św. Anny 14 osób. Wszystkie Msze św., w dni świąteczne będą odprawiane w naszym dużym kościele. Jednocześnie prosimy o dezynfekcję rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła oraz o zachowanie stosownych odstępów w zajmowanych ławkach, jak również w momencie przystępowania do Komunii św.

Ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna przez najbliższe trzy dni od godz. 8.30 do 19.15 (poza celebrowanymi liturgiami). Prosimy o respektowanie wywieszonych ogłoszeń i o podchodzenie do szopki przez nawę północną od strony krzyża. Prosimy o zachowanie obowiązujących limitów i dystansu. Ze względu na pandemię nie ma w tym roku szopki ze zwierzętami.

IV NIEDZIELA ADWENTU – 20 grudnia 2020

 1. Zapraszamy na ostatnie Msze św. Roratnie w dni powszednie o godz. 7.00.
 2. Na stole przed zakrystią są wyłożone poświęcone opłatki na stół wigilijny oraz świece wigilijne Caritasu.
 3. W przedświątecznym zabieganiu starajmy się pamiętać o tych, którzy mają mniej od nas, o ubogich… Przy figurze św. Antoniego w kaplicy św. Anny można składać dary serca – najlepiej trwałe artykuły spożywcze. Dary zostaną przekazane ubogim pukającym do naszej klasztornej furty.
 4. Dodatkowe okazje do spowiedzi w naszym kościele w poniedziałek, wtorek i środę od 17.00 do 18.00.
 5. Z racji tradycyjnie obchodzonej w naszej Ojczyźnie wieczerzy wigilijnej we czwartek nie będzie Mszy św. o godz. 18.00. Natomiast ze względu na pandemię będą dwie Msze św. Pasterskie – o godz. 22.00 i 24.00. Prosimy, aby się ciepło ubrać. Przypominamy, że podczas Pasterki nie spowiadamy. Podczas Mszy św. o godz. 24.00 będzie można łączyć się z nami na facebooku (profil: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku).
 6. W Wigilię Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zachęcamy do chrześcijańskiego przeżywania wieczoru wigilijnego (lektura fragmentu Ewangelii opisującego narodzenie Jezusa, wspólna modlitwa, łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd).
 7. W Uroczystość Narodzenia Pańskiego (pierwszy dzień świąt) nie będzie Mszy św. o godz. 7.30. Będzie natomiast Msza św. akademicka o godz. 19.15. Ze względu na pandemię wszystkie Msze Św. odprawiamy w dużym kościele.

Dziś na Mszy św. o godz. 12.00 harcerze przyniosą Światło z Betlejem.

III Niedziela Adwentu 13 12 2020 

 1. Zapraszamy na Msze św. Roratnie w dni powszednieo godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym pięknym polskim zwyczaju oczekiwania z Maryją o brzasku dnia na Jezusa
  z wysoka Wschodzące Słońce.
 2. Na stole przed zakrystią są wyłożone poświęcone opłatki na stół wigilijny oraz świece wigilijne Caritasu.
 3. W przedświątecznym zabieganiu starajmy się pamiętać o tych, którzy mają mniej od nas, o ubogich… Przy figurze św. Antoniego można składać dary serca – najlepiej trwałe artykuły spożywcze. Dary zostaną przekazane ubogim pukającym do naszej klasztornej furty.

II Niedziela Adwentu 06 12 2020

 1. Zapraszamy na Msze św. Roratnie w dni powszednie o godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym pięknym polskim zwyczaju oczekiwania z Maryją o brzasku dnia na Jezusa – z wysoka Wschodzące Słońce.

2. Na stole przed zakrystią są wyłożone do nabycia opłatki na stół wigilijny oraz świece wigilijne Caritasu.

3. II Niedziela Adwentu to doroczny Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Tego dnia przeprowadzana jest we wszystkich świątyniach parafialnych, rektorskich i kaplicach publicznych zbiórka do puszek dla cierpiących i prześladowanych chrześcijan na Wschodzie. Swoją ofiarę można złożyć po zakończeniu Eucharystii do puszki na naszym dziedzińcu.

I Niedziela Adwentu 29 11 2020

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy okres Adwentu – czas oczekiwania na przyjście Pana. Mszę św. Roratnią sprawować będziemy w dni powszednie o godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym pięknym polskim zwyczaju oczekiwania z Maryją o brzasku dnia na Jezusa –
  z wysoka Wschodzące Słońce.
 2. W najbliższą sobotę 5 grudnia w parafii św. Piotra i Pawła przypada dzień Adoracji Najświętszego Sakramentu w ramach całorocznej Adoracji w naszej Archidiecezji. Adoracja ta dla parafian oraz wszystkich wspólnot z naszych kościołów – św. Piotra i Pawła i Św. Trójcy odbędzie się w naszej kaplicy św. Anny od godz. 9.00 i zakończy się Mszą św. o godz. 18.00. Szczegółowy program, z podziałem na poszczególne ulice wywieszony jest w gablocie. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 3. Na stole przed zakrystią są już wyłożone do nabycia opłatki na stół wigilijny oraz świece wigilijne Caritasu.
 4. Swoje święto patronalne obchodzi Wikariusz naszej zakonnej prowincji o. Andrzej Lengenfeld. Zapraszamy do wspólnej z nami modlitwy w intencji dostojnego solenizanta jutro na Mszę św. o godz. 12.00.

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA 22 11 2020

 1. Od 7 listopada obowiązują nowe limity wiernych w kościołach – 1 osoba na 15m2. Stąd w naszym dużym kościele św. Trójcy może przebywać jednorazowo 98 osób, natomiast w kaplicy św. Anny 14 osób. Wszystkie Msze św., również w tygodniu, są odprawiane w naszym dużym kościele. Jednocześnie, zgodnie z rozporządzeniami sanitarnymi, prosimy o zasłaniania ust i nosa, a także o dezynfekcję rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła oraz o zachowanie stosownych odstępów w zajmowanych ławkach, jak również w momencie przystępowania do Komunii św.
 2. W tym roku nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni odprawiane są codziennie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach przez cały listopad sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.

W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent, czas oczekiwania na przyjście Pana.

33 NIEDZIELA ZWYKŁA 15 11 2020

 1. Przypominamy wiernym, że od 7 listopada obowiązują nowe limity wiernych w kościołach – 1 osoba na 15m2. Stąd w naszym dużym kościele św. Trójcy może przebywać jednorazowo 98 osób, w prezbiterium 17 osób, natomiast w kaplicy św. Anny 14 osób. Wszystkie Msze św., również w tygodniu, będą odprawiane w naszym dużym kościele. Jednocześnie prosimy o dezynfekcję rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła oraz o zachowanie stosownych odstępów w zajmowanych ławkach, jak również w momencie przystępowania do Komunii św.
 2. W tym roku nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni odprawiane są codziennie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach przez cały listopad sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 3. Odkąd 74 lata temu o. Gerard Domka przywiózł z Wilna do Gdańska obraz Matki Bożej Miłosierdzia – kopię obrazu MB Ostrobramskiej obchodzono w naszym kościele uroczyście Jej święto. Stąd zapraszamy na Msze św. odpustowe jutro, w Uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia, na godz. 12.00 i 18.00. Ze względu na pandemię Msze św. odbędą się w dużym kościele, natomiast w kaplicy przed koronowanym Obrazem można się będzie modlić jedynie w grupach nie większych niż 14 osób. Nie będzie też tradycyjnie śpiewanego „Akatystu”. W ramach przygotowania do uroczystości zapraszamy jeszcze dziś wieczorem na Różaniec o godz. 20.30. Można trwać z nami na modlitwie w kościele, ale też łączyć się z nami na facebooku (profil: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku) odmawiając modlitwę w swoich domach.
 4. W najbliższym czasie swoje święto patronalne będą obchodzili o. Janusz Wejman i br. Zdzisław Cieślukowski. Do wspólnej z nami modlitwy w intencji dostojnych solenizantów zapraszamy w najbliższą sobotę na Mszę św. o godz. 12.00.

32 NIEDZIELA ZWYKŁA 08 11 2020

 1. Od wczoraj obowiązują nowe limity wiernych w kościołach – 1 osoba na 15m2. Stąd w naszym dużym kościele św. Trójcy może przebywać jednorazowo 98 osób, w prezbiterium 17 osób, natomiast w kaplicy
  św. Anny 14 osób. Wszystkie Msze św., również w tygodniu, będą odprawiane w naszym dużym kościele.
 2. W tym roku nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni odprawiane są codziennie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 3. Dziś w wielu miejscach Polski i na świecie kończy się rozpoczęta przed tygodniem nowenna „Różaniec do Granic Nieba”. Zapraszamy na ostatnie z nabożeństw. O godz. 20.30 Wystawienie Najświętszego Sakramentu; Różaniec; Błogosławieństwo i o godz. 21.00 Apel Maryjny. Można trwać z nami na modlitwie w kościele, ale też łączyć się z nami na facebooku (profil: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku) odmawiając modlitwę w swoich domach.
 4. W środę 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Serdecznie zachęcamy do szczególnej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny. Msze św. o godz. 12.00 i 18.00. Przed Mszą św. o godz. 12.00 odśpiewamy wspólnie w naszym kościele hymn narodowy.
 5. W poniedziałek 16 listopada przypada Uroczystość MB Miłosierdzia. W ramach przygotowania do uroczystości zapraszamy do wspólnej z nami kontynuacji Różańca o godz. 20.30 – od poniedziałku w kościele św. Anny. Trwając na modlitwie z Matką Miłosierdzia będziemy się modlili o oddalenie pandemii koronawirusa; o życie wieczne dla zmarłych, o uzdrowienie dla chorych, o pokój serca dla zalęknionych oraz o siły i mądrość dla personelu medycznego i służb cywilnych.

 

Komunikat administratora archidiecezji gdańskiej [7 listopada 2020]

Pogorszyły się znacząco warunki epidemiczne, dlatego od 7 do 29 listopada 2020 r. obowiązuje przepis sanitarny, który dopuszcza w przestrzeni kościoła obecność
1 osoby na 15 m kw.

W związku z powyższym udzielam wszystkim katolikom archidiecezji gdańskiej oraz przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku uczestniczenia
w niedzielnej Mszy świętej. Dyspensy udzielam w jedności z biskupami innych diecezji w Polsce. Jest ona ważna aż do odwołania.

Równocześnie zachęcam do wspólnej modlitwy w domu, a także do korzystania
z transmisji telewizyjnych, radiowych oraz internetowych Mszy świętej. Na ile to możliwe proszę również o materialne wsparcie własnej parafii i dzieł Kościoła
w tym okresie.

+Jacek Jezierski                          administrator archidiecezji gdańskiej

UROCZYSTOŚĆ  WSZYSTKICH  ŚWIĘTYCH

01 11 2020

 1. Rozpoczyna się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy zatem do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać na stole przed zakrystią. Z serca dziękujemy za wszelkie złożone przy okazji ofiary na rzecz klasztoru i kościoła. W tym roku nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni odprawiane będą codziennie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy sprawowali Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 2. Wierni, którzy w dniu dzisiejszym lub jutro nawiedzą kościół, albo kaplicę publiczną mogą dostąpić odpustu zupełnego, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. W czasie nawiedzenia świątyni trzeba odmówić Ojcze nasz…, Wierzę… oraz należy wypełnić inne warunki: być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Św. i odmówić modlitwę w intencji Ojca Świętego. Decyzją Stolicy Apostolskiej wierni, którzy w kolejnych dniach, aż do końca listopada pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące.
 3. Jutro w Kościele przeżywamy Dzień Zaduszny – dzień modlitw za naszych bliskich zmarłych. Stąd serdecznie zapraszamy na godz. 17.30 na procesję żałobną po naszym kościele Świętej Trójcy. Modlić się będziemy za naszych bliskich zmarłych oraz zmarłych pochowanych na przestrzeni wieków w naszym kościele i w jego pobliżu.
 4. Dziś w wielu miejscach Polski i na świecie rozpoczyna się nowenna „Różaniec do Granic Nieba”, która potrwa do natępnej niedzieli. Również w naszym kościele, wraz ze Wspólnotą Rodzin „Źródło Życia”, włączamy się do tej szczególnej modlitwy w tak szczególnym czasie. O godz. 20.30 Wystawienie Najświętszego Sakramentu; Różaniec; Błogosławieństwo i o godz. 21.00 Apel Maryjny. Można trwać z nami na modlitwie w kościele, ale też łączyć się z nami na facebooku (profil: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku) odmawiając modlitwę w swoich domach.
 5. W najbliższą środę Karol Wesołowski obchodzi swoje święto patronalne. Zapraszamy do wspólnej z nami modlitwy w intencji dostojnego solenizanta na Mszę św. o godz. 18.00.
 6. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca.

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA WŁASNEGO KOŚCIOŁA 25 10 2020

 1. Od 17 października obowiązują limity wiernych w kościołach – 1 osoba na 7m2. Stąd w naszym dużym kościele św. Trójcy może przebywać jednorazowo 214 osób, natomiast w kaplicy św. Anny 31 osób.
 2. Biskup Jacek udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa
  w niedzielnej Mszy Świętej od 18 października do 15 listopada br. osobom chorym i starszym oraz ich opiekunom, a także pracownikom służby zdrowia.
 3. Serdecznie zapraszamy na ostatnie, październikowe nabożeństwa różańcowe na godz. 17.30.
 4. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Wszystkich Świętych, uczcimy tych wszystkich, którzy doświadczają już chwały zbawionych w niebie.
 5. Zbliża się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać do koszyka na stole przed wejściem do zakrystii. W intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy dodatkowo sprawowali Mszę św. na sposób gregoriański o godz. 18.00. Składamy serdeczne „Bóg zapłać!” za składane przy okazji ofiary.
 6. W nawie południowej kościoła, pod organami, można zobaczyć wystawę pt. Jan Paweł II w obronie Życia. Obecność wystawy w naszym kościele zawdzięczamy pani Elżbiecie Lewandowskiej z parafii w Pszczókach. Dziękujemy.
 7. Zgodnie z obietnicą wykonaliśmy dwie nowe gabloty na wota składne w dowód wdzięczności Matce Bożej Miłosierdzia w kaplicy św. Anny. Gabloty, jeszcze nie pozłocone, można zobaczyć przy wyjściu z kościoła. Koszt wykonania gablot i ich złocenie to 10 tys. złotych. W ubiegłą niedzielę zebraliśmy na ten cel 780 zł. A zatem dotąd otrzymaliśmy już od Darczyńców 4323,50 zł. Będziemy zatem wdzięczni za każdy grosz, który pozwoli nam na dopełnienie całości. Bóg Zapłać! Jak widać trwają również prace w północnej nawie kościoła przy rekonstrukcji barokowego baldachimu dawnej loży patrycjuszy gdańskich. Te prace również można wspomóc wrzucając ofiarę do skarbony ustawionej w pobliżu rusztowań. Prace te pochłoną ok 30 tys. zł. Dotąd zebraliśmy nieco ponad 10 tys. zł. Dzisiejsza Uroczystość Poświęcenia Własnego Kościoła jest dobrą okazją, aby kolejny raz podziękować Wszystkim, którzy troszczą się o należyte utrzymanie i wciąż postępujący proces przywracania kościoła Świętej Trójcy do dawnej świetności. Niech Dobry Bóg okaże wszystkim swoje Miłosierne Oblicze.

29 NIEDZIELA ZWYKŁA  18 X 2020

 1. Od 17 października, czyli od wczoraj obowiązują limity wiernych w kościołach. W strefie czerwonej, w której się obecnie znajdujemy jest to 1 osoba na 7m2. A zatem, w naszym dużym kościele św. Trójcy może przebywać jednorazowo 214 osób, natomiast w kaplicy św. Anny 31 osób.
 2. biskup Jacek udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej od 18 października do 15 listopada br. osobom chorym i starszym oraz ich opiekunom, a także pracownikom służby zdrowia.
 3. W ubiegłą niedzielę na Papieskie dzieło stypendialne prowadzone przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. zebraliśmy do puszek przy wyjściu z kościoła 2 tys. zł. Środki zostały przekazane na wskazany cel.
 4. Zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe przez cały październik codziennie na godz. 11.30 oraz wieczorem przy wystawionym Najświętszym Sakramencie na godz. 17.30.
 5. Zbliża się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać do koszyka na stole przed wejściem do zakrystii. W intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy dodatkowo sprawowali Mszę św. na sposób gregoriański o godz. 18.00. Składamy serdeczne „Bóg zapłać!” za składane przy okazji ofiary.
 6. Zgodnie z obietnicą powstają dodatkowe, dwie nowe gabloty na wota składne w dowód wdzięczności Matce Bożej Miłosierdzia w kaplicy św. Anny. Nowe gabloty, jeszcze nie pozłocone, można zobaczyć przy wyjściu z kościoła. Koszt wykonania gablot i złocenie to 10 tys. złotych. Dotąd zebraliśmy od Darczyńców 3543,50 zł. Będziemy zatem wdzięczni za każdy grosz, który pozwoli nam na dopełnienie całości. Bóg Zapłać! Trwają również prace w północnej nawie kościoła przy rekonstrukcji barokowego baldachimu dawnej loży patrycjuszy gdańskich. Rozpoczął się właśnie montaż drewnianej konstrukcji. Zostały też oczyszczone ocalałe elementy zdobnicze, w tym figura Chronosa przypominającego nieubłagany upływ czasu naszej ziemskiej wędrówki. Również tu będziemy wdzięczni za każdą pomoc finansową, ponieważ wykonamy tyle, na ile uda nam się zebrać środków.

28 NIEDZIELA ZWYKŁA  11 X 2020

 1. Dzisiejsza niedziela to XX już Dzień Papieski. Tradycyjnie w całej Polsce i poza jej granicami, organizowana jest zbiórka na program stypendialny prowadzony przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Papieskie dzieło stypendialne można wesprzeć m.in. składając ofiarę do puszki przy wyjściu z kościoła.
 2. Zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe przez cały październik codziennie na godz. 11.30 oraz wieczorem przy wystawionym Najświętszym Sakramencie na godz. 17.30.
 3. We wtorek 13 dzień miesiąca. Zapraszamy zatem na ostatni w tym roku Różaniec Fatimski. Początek o godz. 17.00. Dokończenie różańca po Mszy Św. o godz. 18.00.
 4. Zbliża się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać w zakrystii. W intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy dodatkowo sprawowali Mszę św. na sposób gregoriański o godz. 18.00. Składamy serdeczne „Bóg zapłać!” za składane przy okazji ofiary.
 5. W poniedziałek i środę zapraszamy do naszego kościoła na ostatnie z koncertów w ramach Festiwalu ORGANy PLUS+. Szczegóły dotyczące festiwalu znajdziemy na plakatach.

27 NIEDZIELA ZWYKŁA  04 X 2020

 1. Ze smutkiem, ale jednocześnie z nadzieją zmartwychwstania pragniemy poinformować, że w miniony piątek odszedł do Pana nasz współbrat o. Janusz Szypulski przebywający ostatnio w klasztorze w Darłowie. O. Janusz przez kilka lat swojego kapłaństwa posługiwał również tu – w naszym gdańskim kościele. Był też przez lata moderatorem Rycerstwa Niepokalanej w Polsce Północnej. Nich dobry Pan w swoim Miłosierdziu przyjmie go do grona swoich wybranych w niebie.
 2. Zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe przez cały październik codziennie na godz. 11.30 oraz wieczorem przy wystawionym Najświętszym Sakramencie na godz. 17.30.
 3. Od dziś zapraszamy studentów i młodzież pracującą na niedzielne Msze Św. akademickie o godz. 19.15.
 4. W miniony piątek rozpoczął się w naszym kościele Festiwal ORGANy PLUS+. Szczegóły dotyczące festiwalu znajdziemy na plakatach. Dla wiernych z naszego kościoła otrzymaliśmy od organizatorów pakiet darmowych karnetów do odebrania w zakrystii lub u rektora kościoła. Najbliższy, festiwalowy koncert w kościele Świętej Trójcy odbędzie się w sobotę 10 października o godz. 19.00.

26 NIEDZIELA ZWYKŁA  30 IX 2018

 1. W ostatnim czasie swoje święto patronalne obchodzili: brat Bartosz Duda z Domu Pojednania i Spotkań oraz o. Tomasz Jank – gwardian klasztoru i rektor kościoła Świętej Trójcy. Serdecznie zapraszamy do wspólnej z nami modlitwy w intencji solenizantów pod przewodnictwem o. Prowincjała – w najbliższą środę podczas Mszy św. o godz. 12.00.
 2. Od czwartku zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe przez cały październik codziennie na godz. 11.30 oraz wieczorem przy wystawionym Najświętszym Sakramencie na godz. 17.30.
 3. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej – I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca. Z tej też racji zapraszamy na czuwanie modlitewne z grupą Rycerstwa Niepokalanej w sobotę na godz. 12.00.
 4. Również w sobotę, 3 października, po Mszy Św. o godz. 18.00, zapraszamy na uroczysty Transitus – czyli nabożeństwo chwalebnej śmierci Św. Ojca Franciszka. Nabożeństwo odbędzie się przy ołtarzu Stygmatyzacji Świętego Biedaczyny z Asyżu w Prezbiterium kościoła Świętej Trójcy.
 5. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywali Uroczystość Św. Ojca Franciszka.
 6. Od przyszłej niedzieli zapraszamy studentów i młodzież pracującą na niedzielne Msze Św. akademickie o godz. 19.15.
 7. Od najbliższego piątku serdecznie zapraszamy do kościoła Świętej Trójcy na koncerty w ramach Festiwalu ORGANy PLUS+. Szczegóły dotyczące festiwalu znajdziemy na plakatach. Dla wiernych z naszego kościoła otrzymaliśmy od organizatorów pakiet darmowych karnetów – do odebrania w zakrystii lub u rektora kościoła.
 8. Misjonarze Oblaci informują, że od jutra ponownie, po okresie kwarantanny, zostanie otworzony dla wiernych kościół św. Józefa.
 9. Administrator Apostolski Archidiecezji Gdańskiej prosi, aby dziś po Mszach św. zorganizować przy kościele zbiórkę do puszek w celu pomocy uchodźcom, którzy ucierpieli w skutek pożaru na greckiej wyspie Lesbos. Zebrane ofiary zostaną przekazane na konto Caritas Archidiecezji Gdańskiej z dopiskiem „Lesbos”. Stosowną ofiarę można złożyć u nas do puszki na dziedzińcu.

23 NIEDZIELA ZWYKŁA 06 IX 2020

 1. Przypominamy, że od wczoraj Msze św. w soboty o godz. 18.00 będą celebrowane w naszym kościele według formularza liturgicznego z niedzieli.
 2. W nadchodzącym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– we wtorek – Święto Narodzenia NMP;

– w środę – wspomnienie bł. Anieli Salawy patronki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce

 • Przy wyjściu z kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

22 NIEDZIELA ZWYKŁA 30 VIII 2020

 1. Przypominamy, że od wczoraj Msze św. w soboty o godz. 18.00 będą celebrowane w naszym kościele według formularza liturgicznego z niedzieli.
 2. W nadchodzącym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej: Pierwszy Czwartek, Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota miesiąca. Z tej racji Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się w sobotę Mszą św. o godz. 12.00.
 3. Przy wyjściu z kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

21 NIEDZIELA ZWYKŁA 23 VIII 2020

 1. W ubiegłą niedzielę do puszek na pomoc dla mieszkańców Bejrutu zebraliśmy 2.500,00 zł. Zebrana kwota została przekazana na wskazany cel.
 2. Od najbliższej soboty Msze św. w soboty o godz. 18.00 będą celebrowane w naszym kościele według formularza liturgicznego z niedzieli.
 3. Przy wyjściu z kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.
 4. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– w poniedziałek – święto św. Bartłomieja Apostoła;

– we wtorek – wspomnienie św. Ludwika IX, króla, patrona FZŚ;

– w środę – uroczystość NMP Częstochowskiej;

20 NIEDZIELA ZWYKŁA 16 VIII 2020

 1. W związku z przejściem arcybiskupa metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia na emeryturę, papież Franciszek ustanowił od dn. 13 sierpnia 2020 r. biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej. Ksiądz biskup będzie kierował naszą archidiecezją do czasu ustanowienia przez Stolicę Apostolską nowego arcybiskupa metropolity gdańskiego. Wspieramy modlitwą biskupa Jacka, wypraszając dla niego potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo.
 2. Zgodnie z ogłoszeniem sprzed tygodnia dzisiaj po Mszach św. na dziedzińcu zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na pomoc dla mieszkańców Bejrutu. Chrześcijańskie współczucie oraz braterska solidarność z osobami, które ucierpiały w wyniku tragicznego wybuchu, skłaniają do podjęcia działań celem okazania konkretnego wsparcia poszkodowanym.

19 NIEDZIELA ZWYKŁA 09 VIII 2020

 1. We czwartek 13 dzień miesiąca, a zatem zapraszamy serdecznie na „Różaniec Fatimski”. O godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i pierwsze części różańca. Po Mszy św. pozostałe tajemnice różańca.
 2. W piątek przypada 79 rocznica męczeńskiej śmierci w niemieckim-nazistowskim obozie koncentracyjnym
  w Oświęcimiu Św. Maksymilian Maria Kolbe, który oddał swoje życie za drugiego człowieka. Dziękując za dar życia Św. Maksymiliana patrona naszej zakonnej, franciszkańskiej prowincji prosimy o błogosławieństwo dla nas, naszej Ojczyzny dla zakonu. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 3. W sobotę obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia NMP Matki Bożej Zielnej. Tego dnia porządek Mszy
  św. niedzielny. Na zakończenie każdej Mszy św. poświęcimy, zgodnie ze staropolską tradycją, kwiaty i zioła. Ze względu na trwającą pandemię wszystkie Eucharystie tego dnia celebrujemy w dużym kościele.
 4. We piątek Filharmonia Bałtycka zaprasza na kolejny koncert z cyklu Muzyka w najpiękniejszych zabytkach Starego Gdańska, który odbędzie się o godz. 19.00 w naszym Kościele Świętej Trójcy. Wystąpi kwartet smyczkowy. Wstęp wolny.
 5. W porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski, w niedzielę 16 sierpnia w Archidiecezji Gdańskiej zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na pomoc dla mieszkańców Bejrutu. Chrześcijańskie współczucie oraz braterska solidarność z osobami, które ucierpiały w wyniku tragicznego wybuchu, skłaniają do podjęcia działań celem okazania konkretnego wsparcia poszkodowanym.

18 niedziela zwykła 2 VIII 2020

 1. Dziś w kościołach Franciszkańskich przeżywamy święto NMP Anielskiej z Porcjunkuli. Z tej racji we wszystkich kościołach franciszkańskich oraz kościołach parafialnych można pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny.
 2. Pragniemy poinformować, że Decyzją wyższego przełożonego naszej zakonnej prowincji w minionym tygodniu posługę w naszym klasztorze zakończyli o. Marek Kiedrowicz, który z dniem 1 sierpnia został skierowany do pracy w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku oraz Marek Dopieralski, który został skierowany do pracy
  w Inowrocławiu. Natomiast do naszego klasztoru zostali oddelegowani: o. Karol Wesołowski z klasztoru w Kwidzynie i o. Janusz Wejman z klasztoru w Gnieźnie. Braciom na nowych placówkach duszpasterskich życzymy Bożego błogosławieństwa oraz życzliwego przyjęcia przez braci i wiernych.
 3. Ze względu na trwającą wciąż pandemię prosimy wiernych o przestrzeganie zasad, które obowiązują w przestrzeniach sakralnych, a zatem o noszenie maseczek i zachowanie odpowiedniego dystansu, co w naszym kościele nie powinno sprawiać kłopotu. Biorąc również pod uwagę prośby niektórych wiernych oraz fakt, że coraz częściej rozliczamy się bezgotówkowo informujemy, że ofiary za intencje mszalne oraz wszelkie inne ofiary, w tym także tzw. tacowe, możemy wpłacać na konto klasztorne przelewem. Niektórzy z naszych wiernych czynią tak zresztą już od kilku lat. Na stoliku przy wyjściu z kościoła są wyłożone kartki z numerem konta klasztornego. Przy ewentualnej wpłacie prosimy zaznaczyć tytuł wpłaty np. „ofiara za intencję z dnia…” lub „ofiara na tacę”. Przy okazji dziękujemy za wszelką życzliwość skierowaną w naszą stronę, także w wymiarze materialnym. W ubiegłą niedzielę do koszyka na kolejne gabloty na wota do kaplicy św. Anny zebraliśmy 2680 zł. Również w dniu dzisiejszym można w kaplicy zostawić swoją ofiarę na ten cel. Mamy nadzieję, że uda się je wykonać na odpust Matki Bożej Miłosierdzia przypadający w połowie listopada.
 4. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej –
  I Czwartek i I Piątek miesiąca.
 5. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: – we czwartek – święto Przemienienia Pańskiego; – w sobotę – święto św. Dominika – założyciela Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanów);

17 niedziela zwykła 26 VII 2020

 1. Dziś przypada uroczystość św. Anny – a zatem możliwy do uzyskania odpust z racji święta tytularnego naszego małego kościoła. Ze względu na pandemię wszystkie Msze św. sprawujemy w dużym kościele. Zachęcamy jednak do nawiedzenia kościoła św. Anny oraz odmówienia modlitw koniecznych do uzyskania odpustu – a zatem modlitwy w intencji Ojca świętego, modlitwy za Kościół oraz odmówienia Wierzę w Boga.
 2. Na stoliku przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.
 3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– w piątek – wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego – jezuitów;

16 niedziela zwykła 19 VII 2020

 1. Na stoliku przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.
 2. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– w środę – święto św. Marii Magdaleny;

– w czwartek – święto św. Brygidy Szwedzkiej, zakonnicy, patronki Europy;

– w piątek – wspomnienie św. Kingi, dziewicy;

– w sobotę – święto św. Jakuba, Apostoła;

– natomiast w przyszłą niedzielę przypada uroczystość św. Anny – a zatem możliwy do uzyskania odpust z racji święta tytularnego naszego małego kościoła;

15 niedziela zwykła 12 VII 2020

 1. Przypominamy, że w okresie wakacyjnym nie będzie Mszy św. akademickich o godz. 19.15. Msze św. zostaną wznowione w pierwszą niedzielę października.
 2. Jutro 13 dzień miesiąca, a zatem zapraszamy na Różaniec Fatimski. O godz. 17.00 rozpoczniemy odmawianie kolejnych tajemnic przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Dokończenie Różańca po Mszy św. przed figurą MB Fatimskiej w dużym kościele.
 3. Na stoliku przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.
 4. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– w środę – święto św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła;

– w czwartek – wspomnienie NMP z Góry Karmel (Szkaplerznej)

14 niedziela zwykła 05 VII 2020

 1. Przypominamy, że w okresie wakacyjnym nie będzie Mszy św. akademickich o godz. 19.15. Msze św. zostaną wznowione w pierwszą niedzielę października.
 2. Na stoliku przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.
 3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:                                                                                                                     – w sobotę – święto św. Benedykta, opata, patrona Europy

 

13 niedziela zwykła 28 VI 2020

 1. Jutro przypada liturgiczna Uroczystość Św. Ap. Piotra i Pawła. Stąd ks. proboszcz Cezary Annusewicz serdecznie zaprasza na odpust parafialny. Uroczyste Eucharystie odpustowe odbędą się o godz. 9.00 i 17.30.
 2. .
 3. Przypominamy, że w okresie wakacyjnym nie będzie Mszy św. akademickich o godz. 19.15. Msze św. zostaną wznowione w pierwszą niedzielę października.

11 Niedziela Zwykła 14 VI 2020

 1. Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy w naszym kościele codziennie w zwykłe dni po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00,
  w niedzielę po Mszy św. o godz. 18.00.
 2. W najnowszym dekrecie Metropolita Gdański przypomina wiernym o obowiązku zasłaniania na terenie kościoła ust i nosa, poza kapłanami sprawującymi kult religijny. Zostaje też odwołana dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Czas Komunii Św. i spowiedzi wielkanocnej został przedłużony do uroczystości św. Ap. Piotra i Pawła, a zatem do 29 czerwca.
 3. W tym tygodniu przypada 50 rocznica święceń kapłańskich Metropolity Gdańskiego ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.
 4. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– w piątek – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa;

– w sobotę – wspomnienie Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ TRÓJCY 07 VI 2020

 1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy Uroczystość Świętej Trójcy, a zatem główną, odpustową uroczystość naszego kościoła i klasztoru. Obchodzona uroczystość jest dla nas miłą okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim zaangażowanym na rzecz renowacji kościoła Świętej Trójcy, a zatem wszystkim naszym Wiernym, Dobrodziejom i Darczyńcom, Wykonawcom, Konserwatorom i Nadzorującym. Główna, uroczysta Msza Św. Dziękczynna sprawowana będzie o godz. 12.00.
 2. Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy w naszym kościele codziennie w zwykłe dni po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00, w niedzielę po Mszy św. o godz. 18.00.
 3. We czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało). W tym roku ze względu na trwającą pandemię nie będzie tradycyjnej procesji na terenie parafii św. Piotra i Pawła. Ks. Proboszcz zaprasza jednakże do kościoła parafialnego na Mszę św. o godz. 10.30. Po Mszy będzie procesja wokół kościoła ze stacjami przy czterech ołtarzach. Dla osób, które z różnych względów pragną uniknąć większych skupisk ludzkich zostaną w naszym kościele odprawione Msze św. według porządku niedzielnego: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Pomimo braku tradycyjnej procesji ks. Proboszcz prosi również  udekorowanie okien domów i drogi na znak szacunku dla Jezusa Eucharystycznego.
 4. W najnowszym dekrecie Metropolita Gdański przypomina wiernym o obowiązku zasłaniania na terenie kościoła ust i nosa, poza kapłanami sprawującymi kult religijny. Zostaje też odwołana dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Czas Komunii Św. i spowiedzi wielkanocnej został przedłużony do uroczystości św. Ap. Piotra i Pawła.

W tym roku ze względu na trwającą pandemię nie będzie tradycyjnego, odpustowego poczęstunku i festynu na naszym dziedzińcu. Na stołach przy wyjściu z kościoła są jednak wyłożone odpustowe pierniki świętotrójcowe i książki za złotówkę. Wszelkie składane przy okazji ofiary przeznaczone są jak co roku na dalszą renowację naszego kościoła.

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO 31.05.2020

 1. Zapraszamy dziś na ostatnie nabożeństwo majowe na godz. 17.30. Od jutra nabożeństwa czerwcowe, które będziemy odprawiali w naszym kościele codziennie w zwykłe dni po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00, w niedzielę po Mszy św. o godz. 18.00.
 2. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca. W sobotę Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00.
 3. Został zniesiony limit wiernych uczestniczących w nabożeństwach. Stąd od jutra wszystkie Msze św. w ciągu tygodnia będziemy sprawowali w kościele św. Anny. Natomiast na nabożeństwa niedzielne zapraszamy do naszego dużego kościoła.
 4. W przyszłą niedzielę, 7 czerwca, w Uroczystość Świętej Trójcy serdecznie zapraszamy na uroczystą Sumę Odpustową o godz. 12.00, której będzie przewodniczył nasz nowy prowincjał o. Wojciech Kulig. W czasie Eucharystii będziemy dziękowali Bogu za wszystkich Przyjaciół, Dobrodziejów i Wiernych spotykających się na modlitwie w naszym kościele oraz w intencji wszystkich wspierających renowację kościoła Świętej Trójcy. Ofiary złożone na tacę w przyszłą niedzielę, w czasie sumy odpustowej, przeznaczymy tradycyjnie na dalszą renowację naszego kościoła. W tym roku będziemy zbierali ofiary na renowację ocalałego z pożogi wojennej baldachimu z loży patrycjuszy gdańskich, która znajdowała się w północnej części kościoła. Po Mszy św. dokonamy też symbolicznego odsłonięcia odrestaurowanego największego – wschodniego okna kościoła z symbolami franciszkańskimi. W tym roku ze względu na trwającą pandemię nie będzie poczęstunku na dziedzińcu. Będą natomiast wyłożone książki za złotówkę oraz pierniki „świętotrójcowe”.
 5. W tym tygodniu w Liturgii Kościoła obchodzimy:

– w poniedziałek – święto NMP, Matki Kościoła;

– we czwartek – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana;

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE 24 maja 2020

 1. Ze względu na małą przestrzeń zakrystii sprawy kancelaryjne, w tym zamawianie intencji, prosimy przedstawiać przy wystawionym stoliku przed zakrystią wewnątrz kościoła.
 2. W ubiegłą niedzielę wznowiliśmy odprawianie Mszy św. akademickich o godz. 19.15.
 3. Zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie na godz. 17.30.
 4. W najbliższą sobotę przypada wigilia Zesłania Ducha Świętego. Z tej racji w naszym kościele Świętej Trójcy gromadzą się na czuwaniu grupy misyjne, Żywy Różaniec i Rycerstwo Niepokalanej. Początek czuwania o godz. 20.00 zakończenie o 23.00 indywidualnym przejściem do Bazyliki Mariackiej. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy. Miejsca modlitwy innych grupy i pozostałe kościoły stacyjne znajdziemy wypisane na plakatach w gablocie.
 5. W nadchodzącym tygodniu nasza zakonna prowincja odbędzie kolejną sesję kapituły, podczas której zostaną wybrani, na czteroletnią kadencję, nowi przełożeni naszych klasztorów, proboszczowie oraz odpowiedzialni za dzieła prowincji. Kapitułę i całą naszą zakonną posługę polecamy życzliwej modlitwie wiernych.
 6. Aby uniknąć tłoku przy wychodzeniu z kościoła można korzystać również z bocznych wejść.

6 NIEDZIELA WIELKANOCNA 17 maja 2020

 1. Zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami władz państwowych liczba uczestniczących w liturgii uzależniona jest od powierzchni kościoła według przelicznika 1 osoba na 10 m2. Do tej liczby nie wlicza się kapłanów. Należy przy tym pamiętać o zachowywaniu odstępu między wiernymi wynoszącego minimum 2 m. Przypominamy również o obowiązku zakrywania ust i nosa. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie duchowni, którzy sprawują obrzędy. Zgodnie z przytoczonymi wyżej wytycznymi, w kaplicy św. Anny jednocześnie może przebywać 21 osób; w prezbiterium kościoła św. Trójcy 33 osoby; natomiast w hali kościoła św. Trójcy może to być aż 148 osób. Zapraszamy zatem na Msze św. w dni powszednie na godz. 12.00 do naszego dużego kościoła, zaś na godz. 18.00 do kościoła św. Anny. W niedziele i uroczystości wszystkie Msze św. będziemy celebrowali w kościele św. Trójcy.
 2. Ze względu na małą przestrzeń zakrystii sprawy kancelaryjne, w tym zamawianie intencji, prosimy przedstawiać przy wystawionym stoliku przed zakrystią wewnątrz kościoła.
 3. Od dzisiejszej niedzieli wznawiamy odprawianie Mszy św. akademickich o godz. 19.15.
 4. Zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie na godz. 17.30.
 5. Jutro przypada setna rocznica urodzin naszego Wielkiego Rodaka Świętego Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy na uroczyste Msze św. na godz. 12.00 i 18.00 do naszego dużego kościoła.
 6. Aby uniknąć tłoku przy wychodzeniu z kościoła można korzystać również z bocznych wejść.

5 NIEDZIELA WIELKANOCNA 10 maja 2020

 1. Z serca dziękujemy wszystkim, którzy w ostatnich tygodniach, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii, wsparli i wspierają utrzymanie naszych kościołów i klasztoru poprzez ofiary składane w zakrystii i wpłacane na konto klasztoru. Dziękujemy też za ofiary składane przy okazji zamawianych intencji mszalnych. To nieoceniona dla nas pomoc…
 2. Ks. Proboszcz parafii św. Piotra i Pawła zaprasza w przyszłą niedzielę na doroczny odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Stanisławowskiej w 83 rocznicę koronacji. Szczegóły informacji znajdziemy na plakatach w gablocie.
 3. Ze względu na małą przestrzeń zakrystii sprawy kancelaryjne, w tym zamawianie intencji, prosimy przedstawiać przy wystawionym stoliku przed zakrystią wewnątrz kościoła.
 4. Zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie na godz. 17.30.
 5. Aby uniknąć tłoku przy wychodzeniu z kościoła można korzystać również z bocznych wejść.

4 NIEDZIELA WIELKANOCNA 3 maja 2020

 1. Metropolita gdański odnosząc się do decyzji władz państwowych w dekrecie z dnia 24 kwietnia przypomina, że liczba uczestniczących
  w liturgii uzależniona jest od powierzchni kościoła według przelicznika 1 osoba na 15 m2. Do tej liczby nie wlicza się kapłanów. Należy przy tym pamiętać o zachowywaniu odstępu między wiernymi wynoszącego minimum 2 m. Ks. Arcybiskup przypomina również o obowiązku zakrywania ust i nosa. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie duchowni, którzy sprawują obrzędy. Do odwołania obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Dotyczy ona wszystkich wiernych Archidiecezji Gdańskiej i osób czasowo przebywających na jej terenie. Mając jednak na uwadze wprowadzone przez prawo zmiany, Metropolita zachęca wiernych, aby korzystali z możliwości, jakie dają nowe przepisy i uczestniczyli w Eucharystii w swoich kościołach, zarówno w niedziele, jak i dni powszednie. O skorzystanie z niedzielnej dyspensy prosi zwłaszcza osoby chore, noszące objawy infekcji dróg oddechowych, starsze, będące w grupie ryzyka zarażenia wirusem oraz tych wszystkich, którzy czują obawę przed zarażeniem. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do uczestnictwa we Mszy Świętej w domu, transmitowanej za pomocą środków społecznego przekazu i przyjęcia Komunii duchowej oraz do pogłębionej modlitwy osobistej i rodzinnej. Całość dekretu znajdziemy w gablocie informacyjnej oraz na stronach internetowych klasztoru.
 2. Zgodnie z przytoczonymi wyżej wytycznymi, w kaplicy św. Anny jednocześnie może przebywać 14 osób; w prezbiterium kościoła
  św. Trójcy 22 osoby; natomiast w hali kościoła św. Trójcy może to być aż 98 osób. Zapraszamy zatem na Msze św. w dni powszednie na godz. 12.00 do naszego dużego kościoła, zaś na godz. 18.00 do kościoła św. Anny. W niedziele i uroczystości wszystkie Msze św. będziemy celebrowali w kościele św. Trójcy.
 3. Ze względu na małą przestrzeń zakrystii sprawy kancelaryjne, w tym zamawianie intencji, prosimy przedstawiać przy wystawionym stoliku przed zakrystią wewnątrz kościoła.
 4. Zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie na godz. 17.30.
 5. Aby uniknąć tłoku przy wychodzeniu z kościoła można korzystać również z bocznych wejść.

3 NIEDZIELA WIELKANOCNA 26 kwietnia 2020

 1. Metropolita gdański odnosząc się do decyzji władz państwowych w dekrecie z dnia 24 kwietnia przypomina, że liczba uczestniczących w liturgii uzależniona jest od powierzchni kościoła według przelicznika 1 osoba na 15 m2. Do tej liczby nie wlicza się kapłanów. Należy przy tym pamiętać o zachowywaniu odstępu między wiernymi wynoszącego minimum 2 m. Ks. Arcybiskup przypomina również o obowiązku zakrywania ust i nosa. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie duchowni, którzy sprawują obrzędy. Do odwołania obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Dotyczy ona wszystkich wiernych Archidiecezji Gdańskiej i osób czasowo przebywających na jej terenie. Mając jednak na uwadze wprowadzone przez prawo zmiany, Metropolita zachęca wiernych, aby korzystali z możliwości, jakie dają nowe przepisy i uczestniczyli w Eucharystii w swoich kościołach, zarówno w niedziele, jak i dni powszednie. O skorzystanie z niedzielnej dyspensy prosi zwłaszcza osoby chore, noszące objawy infekcji dróg oddechowych, starsze, będące w grupie ryzyka zarażenia wirusem oraz tych wszystkich, którzy czują obawę przed zarażeniem. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do uczestnictwa we Mszy Świętej w domu, transmitowanej za pomocą środków społecznego przekazu i przyjęcia Komunii duchowej oraz do pogłębionej modlitwy osobistej i rodzinnej. Całość dekretu znajdziemy w gablocie informacyjnej oraz na stronach internetowych klasztoru.
 2. Zgodnie z przytoczonymi wyżej wytycznymi, w kaplicy św. Anny jednocześnie może przebywać 14 osób; w prezbiterium kościoła św. Trójcy 22 osoby; natomiast w hali kościoła św. Trójcy może to być aż 98 osób. Zapraszamy zatem na Msze św. w dni powszednie na godz. 12.00 do naszego dużego kościoła, zaś na godz. 18.00 do kościoła św. Anny. W niedziele i uroczystości wszystkie Msze św. będziemy celebrowali w kościele św. Trójcy.
 3. Od najbliższego piątku zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie na godz. 17.30.
 4. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej – I Piątek i I Sobota miesiąca.

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA 19 kwietnia 2020

 1. Konferencja Episkopatu Polski zaprasza dziś wszystkich wiernych do szczególnej modlitwy o godz. 15.00, Koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji ustania epidemii.
 2. Zmieniają się przepisy sanitarne dotyczące ilości wiernych przebywających w kościołach i kaplicach. Od jutra wewnątrz kościołów w czasie nabożeństw może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Stąd pragniemy poinformować, że w kaplicy św. Anny jednocześnie może przebywać 14 osób; natomiast w kościele św. Trójcy może to być aż 98 osób. Zapraszamy zatem na Msze św. w dni powszednie do kościoła św. Anny, a w niedziele i uroczystości do naszego dużego kościoła.
 3. Pragniemy przypomnieć, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów na terenie kościoła, także podczas liturgii, musimy mieć zasłonięte usta i nos. Zwolnieni z tego obowiązku są tylko kapłani podczas sprawowania obrzędów liturgicznych.
 4. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– we czwartek – uroczystość św. Wojciecha biskupa i męczennika, głównego patrona archidiecezji gdańskiej;

– w sobotę – święto św. Marka Ewangelisty;

 1. Z racji uroczystości patronalnej o. Marka Kiedrowicza i o. Marka Dopieralskiego zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji solenizantów w sobotę na godz. 12.00 do naszego dużego kościoła.

 

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 13 KWIETNIA 2020

Msze św. o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18,00 (kościół św. Anny – tylko 5 osób – w pierwszej kolejności osoby zamawiające intencję mszalną) jeśli przyjdzie więcej wiernych równolegle odbędzie się Msza św. w kościele św. Trójcy – również tylko 5 osób (nie ma Mszy św. akademickiej o 19.15)

Prosimy o korzystanie z Mszy św. transmitowanych w telewizji i radio oraz przyjmowanie Komunii św. duchowo. Transmisja z naszego kościoła o godz. 12.00.

NIECH DOBRY BÓG MA NAS W SWOJEJ OPIECE! – z darem modlitwy za każdego, zwłaszcza za wiernych związanych z naszym Kościołem – gdańscy franciszkanie

LITURGIA ŚWIĘTEGO TRIDUUM PASCHALNEGO 2020

Wielki  Czwartek (liturgia w kościele Świętej Trójcy)

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej – godz. 18.00 (liturgia zamknięta dla celebransów i służby liturgicznej)

 Dyżur Spowiedzi 9.00-13.00; 14.00 – 17.45

możliwość modlitwy i indywidualnego przyjęcia Komunii św. od 9.00 do 17.45 (z przerwą od 13 do 14.00)

Wielki  Piątek  Męki  Pańskiej (Liturgia Godzin w kościele Św. Anny)

Jutrznia – godz. 8.30

Godzina Czytań, Modlitwa w ciągu dnia – 12.00

Droga Krzyżowa z Koronką do Bożego Miłosierdzia – godz. 15.00

 Liturgia Męki Pańskiej – godz. 18.00 – liturgia w kościele Św. Trójcy (liturgia zamknięta dla celebransów i służby liturgicznej)

Dyżur Spowiedzi 9.00-13.00; 14.00 – 17.45

możliwość modlitwy i indywidualnego przyjęcia Komunii św. od 9.00 do 17.45 (z przerwą od 13 do 14.00)

Wielka  Sobota 

 godz. 8.00 – wystawienie Najświętszego Sakramentu

Jutrznia – godz. 8.30

Godzina Czytań, Modlitwa w ciągu dnia – godz. 12.00

Nieszpory – godz. 17.00

Dyżur Spowiedzi 9.00-13.00; 14.00 – 17.45

możliwość modlitwy, Adoracji i indywidualnego przyjęcia Komunii św. od 9.00 do 17.45 (z przerwą od 13 do 14.00)

NIE MA POŚWIĘCENIA POKARMÓW

Wigilia Paschalna w Wielką Noc – godz. 21.00 (liturgia w kościele Św. Anny)

 (liturgia zamknięta dla celebransów i służby liturgicznej)

 Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia
w kościele, poza służbą liturgiczną, może przebywać jednocześnie jedynie 5 osób.

  

NIEDZIELA PALMOWA – MĘKI PAŃSKIEJ 5 kwietnia 2020

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Wielki Tydzień, który zanurza nas w tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Zapraszamy do duchowego udziału w liturgii Świętych Dni, a w sposób szczególny do domowej celebracji Świętego Triduum Paschalnego, które stanowi szczyt całego roku liturgicznego.
 2. Liturgię Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku sprawować będziemy o godz. 18.00. Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy w sobotę
  o godz. 21.00. Zgodnie z rozporządzeniem Metropolity Gdańskiego wyżej wspomniane liturgie będziemy przeżywali w zamkniętej – zakonnej wspólnocie z wąskim gronem posługujących w liturgii. Zapraszamy do duchowej z nami łączności. Zapraszamy też do osobistej modlitwy i adoracji w ciągu dnia. Nasze kościoły pozostają otwarte przez cały dzień od godz. 9.00 do 19.00. Przypominamy, że w każdym z kościołów, w jednym momencie, może przebywać jedynie 5 osób oraz służba liturgiczna.
 3. W tym tygodniu spowiadamy i udzielamy Komunii św. na prośbę wiernych przez cały dzień w godzinach otwarcia kościołów, poza porą obiadową i zakonnymi modlitwami południowymi od 13.00 do 14.00.
 4. W Wielką Sobotę nie święcimy pokarmów. Można jednak przychodzić na indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu przy tzw. Grobie Pańskim.
 5. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego celebrujemy Msze Św. o godz. 6.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. (Co do ilości wiernych mogących jednocześnie uczestniczyć w świątecznej liturgii prosimy śledzić portale informacyjne).
 6. Z serca dziękujemy za wszelką okazywaną nam – franciszkanom życzliwość oraz zrozumienie i dostosowanie się do bolesnych i trudnych decyzji, mających na względzie nasze wspólne dobro, władz kościelnych i państwowych, związanych z wędrującą przez świat zarazą. NIECH DOBRY BÓG KAŻDEMU Z NAS OKAŻE SWOJE MIŁOSIERDZIE.

5 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 29 marca 2020

 1. Msze św. o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18,00 (kościół św. Anny – tylko 5 osób – w pierwszej kolejności osoby zamawiające intencję mszalną) jeśli przyjdzie więcej wiernych równolegle odbędzie się Msza św. w kościele św. Trójcy – również tylko 5 osób
 2. Dekret Metropolity Gdańskiego (zobacz na stronie tytułowej)
 3. W związku z koronawirusem wszystkie inicjatywy duszpasterskie (poza Mszami św. oraz środową, indywidualną adoracją od 15.00 do 21.00) zostają zawieszone aż do odwołania. Zawieszona zostaje również Msza św. akademicka o 19.15 – do momentu powrotu studentów.

4 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 22 marca 2020

 1. Msze św. o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18,00, 19.15 (kościół św. Anny – do 50 osób) jeśli przyjdzie więcej wiernych równolegle odbędzie się Msza św. w kościele św. Trójcy – do 50 osób
 2. Dekret Metropolity Gdańskiego (zobacz na stronie tytułowej)
 3. W związku z koronawirusem wszystkie inicjatywy duszpasterskie (poza Mszami św. oraz środową, indywidualną adoracją od 15.00 do 21.00) zostają zawieszone aż do odwołania.

3 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 15 marca 2020

 1. Msze św. o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18,00, 19.15 (kościół św. Anny – do 50 osób) jeśli przyjdzie więcej wiernych równolegle odbędzie się Msza św. w kościele św. Trójcy – do 50 osób
 2. Dekret Metropolity Gdańskiego (zobacz na stronie tytułowej)
 3. W związku z koronawirusem wszystkie inicjatywy duszpasterskie (poza Mszami św. oraz środową, indywidualną adoracją od 15.00 do 21.00) zostają zawieszone aż do odwołania.
 4. Planowane na niedzielę 15 marca (po Mszy św. o godz. 12.00) symboliczne odsłonięcie po renowacji największego okna naszego kościoła, z powodu epidemii koronawirusa, przekładamy na dalszy termin. Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy pomogli nam w tym dziele renowacji!!!

W związku z sytuacją związaną z zagrożeniem koronawirusem oraz zaleceniami tego dotyczącymi, przypominamy o naszych franciszkańskich inicjatywach internetowych:

1) tegoroczne rekolekcje wielkopostne „Wykonało się!” – http://franciszkanie.tv/category/film/slowo-boga/wielki-post-2020/

2) niedzielne rozważanie Liturgii Słowa – http://franciszkanie.tv/category/film/slowo-boga/daje-slowo/

3) codzienne homilie do wysłuchania – https://soundcloud.com/franciszkanie

Zachęcamy do przekazania tej informacji wiernym.

2 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 8 marca 2020

 1. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:

– Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30 i 17.30 oraz dla studentów i młodzieży pracującej o godz. 19.15.

– Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.30 (dziś wyjątkowo o 17.45).

 1. Rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne z naukami ogólnymi w naszej świątyni. Zamyślenia wielkopostne – na dobry początek – głosi o. Marek Dopieralski. Nauki od jutra będą głoszone na Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00. Rekolekcje potrwają do środy włącznie. Szczegółowe informacje o wydarzeniach wielkopostnych
  w naszym kościele znajdziemy na żółtych kartkach wyłożonych na stolikach przy wyjściu z kościoła.
 2. Ponadto dziś o godz. 17.00 zapraszamy na słowno-muzyczne wydarzenie pasyjne pt. „Droga Krzyżowa” w wykonaniu kwartetu wokalnego FLORIDUS.
 3. Nasza Wspólnota Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji „Kana” zaprasza na weekendowe rekolekcje nazywane kursem „Nowe Życie”. Termin – 27-29 marca w Domu Św. Maksymiliana na ul. Św. Trójcy. Szczegóły znajdziemy na plakatach.
 4. Jutro w domu rekolekcyjnym w Białogórze nasza zakonna prowincja, pod przewodnictwem generała zakonu o. Karlosa Trovarellego z Rzymu, rozpoczyna pierwszą część kapituły prowincjalnej, na której m.in. zostanie wybrany i zatwierdzony nowy zarząd prowincji. Kapitułę i całą naszą prowincję polecamy życzliwej pamięci modlitewnej wiernych, tak abyśmy jako franciszkanie dobrze służyli Bogu, Kościołowi i ludziom do których Pan nas posyła.
 5. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00 przejdziemy w procesji z Krzyżem z San Damiano do prezbiterium naszego kościoła, gdzie nastąpi symboliczne odsłonięcie po renowacji największego okna naszego kościoła.

1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 1 marca 2020

 1. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:

– Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30 i 17.30 oraz dla studentów i młodzieży pracującej o godz. 19.15.

– Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.30

 1. Rekolekcje wielkopostne z naukami ogólnymi w naszej świątyni odbędą się od przyszłej niedzieli. Zamyślenia wielkopostne – na dobry początek – będzie głosił o Marek Dopieralski. Ponadto od Niedzieli Palmowej odbędą się rekolekcje akademickie. Szczegółowe informacje o wydarzeniach wielkopostnych
  w naszym kościele znajdziemy na żółtych kartkach wyłożonych na stolikach przy wyjściu z kościoła.
 2. W najbliższą sobotę o godz. 20.30 zapraszamy do kaplicy św. Anny na wielkopostną adorację franciszkańskiego Krzyża z San Damiano.
 3. W przyszłą niedzielę w ramach naszych rekolekcji o godz. 17.00 zapraszamy na słowno-muzyczne wydarzenie pasyjne pt. „Droga Krzyżowa” w wykonaniu kwartetu wokalnego FLORIDUS.
 4. Cezary Annusewicz proboszcz parafii św. Piotra i Pawła przypomina, że w parafii od czwartej niedzieli Wielkiego Postu odbędą się misje parafialne.

7 NIEDZIELA ZWYKŁA 23 lutego 2020

 1. Najbliższa środa – to środa popielcowa, którą rozpoczynamy
  w Kościele okres Wielkiego Postu. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły. Podczas Mszy świętych, które tego dnia sprawujemy
  o godz. 7.00, 12.00 i 18.00, nastąpi obrzęd posypania głów popiołem na znak rozpoczęcia pokuty. W środę zapraszamy również na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00 do godz. 21.00 oraz do spowiedzi świętej od godz. 17.30.
 2. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:

– Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30 i 17.30

– Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.30

 1. W przyszłą niedzielę 1 marca Towarzystwo Miłośników Wilna
  i Ziemi Wileńskiej serdecznie zaprasza na 32. edycję „Kaziuka”, czyli uroczystości ku czci Świętego Kazimierza patrona Litwy. Po raz drugi uroczystości kaziukowe odbędą się tu – u nas, w kościele św. Anny przed wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia. O godzinie 12.00 zostanie odprawiona Msza święta w intencji członków i sympatyków Towarzystwa. Serdecznie zapraszamy wszystkich, a zwłaszcza związanych z Wilnem i Ziemią Wileńską.
 2. Na stolikach przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

6 NIEDZIELA ZWYKŁA 16 lutego 2020

 1. 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej też okazji w wybranych muzeach
  i kościołach Trójmiasta organizowane jest darmowe oprowadzanie przez profesjonalnych przewodników. W naszym ośrodku duszpasterskim taka możliwość – zwiedzenia kościoła Świętej Trójcy w towarzystwie przewodnika – będzie w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00 – czyli około godziny 13.00. Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów – gdańskiego koła PTTK.
 2. Miło nam poinformować, że w minionym tygodniu zostały zakończone trudne i żmudne prace konserwatorskie w prezbiterium przy największym oknie naszego kościoła. Jednocześnie zostały też zakończone prace konserwatorskie prowadzone przy wschodniej elewacji kościoła. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom i rzetelnym konserwatorom, dzięki którym prace te mogły zostać zrealizowane. W najbliższym czasie, po ostatecznym konserwatorskim odbiorze, poinformujemy o dniu i godzinie uroczystego odsłonięcia okna.
 3. Na stolikach przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

5 NIEDZIELA ZWYKŁA 9 lutego 2020

 1. Jutro w Pucku odbędą się Uroczystości z okazji obchodów 100. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. O godz. 11.00 w Farze Puckiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny i Ludzi Morza pod przewodnictwem Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego z udziałem prezydenta Polski. Szczegółowy program uroczystości jest wywieszony w gablocie.
 2. We wtorek, 11 lutego, przypada wspomnienie NMP z Lurdes – patronalne święto wszystkich chorych oraz Apostolstwa Chorych. Po Mszy św. o godz. 12.00 będziemy udzielali namaszczenia chorych. Serdecznie zapraszamy wszystkich pragnących umocnienia tym sakramentem. Jednocześnie prosimy – pomóżmy tego dnia dotrzeć do kościoła jak największej liczbie chorych i starszych osób.
 3. Podobnie, jak w poprzednich latach prosimy i zachęcamy do odpisywania 1% od podatku dochodowego, tym razem na rzecz gruntownego remontu organów z kościoła Świętej Anny. Z serca dziękujemy wszystkim, którzy na nasz apel odpowiedzieli w poprzednich latach. Prosimy jednocześnie wszystkich, którzy pragną otrzymać stosowne podziękowanie, aby w zeznaniu podatkowym zaznaczyli, że adres ofiarodawcy może być podany do wiadomości Stowarzyszenia Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy, poprzez które prowadzimy wspomnianą akcję. W przeciwnym razie ofiarodawca pozostaje dla nas anonimowy.

4 NIEDZIELA ZWKŁA 2 lutego 2020

 1. Dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego, jest obchodzone również jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Stąd zachęcamy do serdecznej modlitwy w intencji wszystkich osób konsekrowanych, w tym także za naszą franciszkańską wspólnotę w Gdańsku.
 2. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej
  I Czwartek i I Piątek miesiąca.
 3. Serdecznie dziękujemy, za wszystkie ofiary składane na rzecz utrzymania i konserwacji naszych średniowiecznych kościołów i klasztoru. Przed dwoma tygodniami do puszki na nowe nagłośnienie w kaplicy św. Anny zebraliśmy 1280 zł. Ponadto w składanych kopertach na ten cel otrzymaliśmy kolejne 830 zł. Całość inwestycji wyniesie ponad 20 tys. zł. Na ogrzewanie od początku roku otrzymaliśmy w kopertach i na konto 1010 zł. Dodatkowo pragniemy poinformować, że na remont organów w kościele św. Anny mamy w tej chwili na koncie zebrane około 40 tys. zł. Całość remontu wyniesie około 100 tys. zł. Z serca dziękujemy za wszystkie ofiary, składane też na inne cele. Dziękujemy za tyle życzliwości i zrozumienia dla naszej troski o Dom Boży. Bóg zapłać!
 4. Na stolikach przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”.

3 NIEDZIELA ZWKŁA 26 stycznia 2020

 1. W przyszłą niedzielę 2 lutego Kościół będzie celebrował święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzone również jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
 2. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. Z tej racji Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na godz. 12.00 na czuwanie modlitewne.
 3. Na stolikach przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”.

2 Niedziela zwykła 19 STYCZNIA 2020

 1. Zgodnie z ogłoszeniem z poprzedniej niedzieli po mszach św. będziemy zbierali ofiary na spłatę naszego nowego nagłośnienia w kaplicy św. Anny. Nagłośnienie, wraz z wymianą całej aparatury zostało zamontowane jeszcze przed świętami. Całość instalacji zostanie zakończona na wiosnę. Całkowity koszt inwestycji to ok. 22 tys. zł.
 2. Młodzież męską szukającą własnej drogi życia zapraszamy na kolejny „Franciszkański Weekend Powołaniowy”. Celem tych rekolekcji jest zbliżenie człowieka do Boga i pomoc w rozeznaniu drogi życiowej. W tym czasie może się również dowiedzieć i zobaczyć, jak wygląda nasze franciszkańskie życie. Rekolekcje odbędą się w najbliższy weekend od 24 do 26 stycznia  przy naszym franciszkańskim klasztorze w Dobrej pod Szczecinem. Szczegółowe informacje w zakrystii lub w klasztorze.
 3. Przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego oraz biuletyn informacyjny z naszego kościoła – Gazeta Franciszkańska.

 

 

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *