OgłoszeniaOGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

4 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 22 marca 2020

 1. Msze św. o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18,00, 19.15 (kościół św. Anny – do 50 osób) jeśli przyjdzie więcej wiernych równolegle odbędzie się Msza św. w kościele św. Trójcy – do 50 osób
 2. Dekret Metropolity Gdańskiego (zobacz na stronie tytułowej)
 3. W związku z koronawirusem wszystkie inicjatywy duszpasterskie (poza Mszami św. oraz środową, indywidualną adoracją od 15.00 do 21.00) zostają zawieszone aż do odwołania.

3 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 15 marca 2020

 1. Msze św. o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18,00, 19.15 (kościół św. Anny – do 50 osób) jeśli przyjdzie więcej wiernych równolegle odbędzie się Msza św. w kościele św. Trójcy – do 50 osób
 2. Dekret Metropolity Gdańskiego (zobacz na stronie tytułowej)
 3. W związku z koronawirusem wszystkie inicjatywy duszpasterskie (poza Mszami św. oraz środową, indywidualną adoracją od 15.00 do 21.00) zostają zawieszone aż do odwołania.
 4. Planowane na niedzielę 15 marca (po Mszy św. o godz. 12.00) symboliczne odsłonięcie po renowacji największego okna naszego kościoła, z powodu epidemii koronawirusa, przekładamy na dalszy termin. Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy pomogli nam w tym dziele renowacji!!!

W związku z sytuacją związaną z zagrożeniem koronawirusem oraz zaleceniami tego dotyczącymi, przypominamy o naszych franciszkańskich inicjatywach internetowych:

1) tegoroczne rekolekcje wielkopostne „Wykonało się!” – http://franciszkanie.tv/category/film/slowo-boga/wielki-post-2020/

2) niedzielne rozważanie Liturgii Słowa – http://franciszkanie.tv/category/film/slowo-boga/daje-slowo/

3) codzienne homilie do wysłuchania – https://soundcloud.com/franciszkanie

Zachęcamy do przekazania tej informacji wiernym.

2 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 8 marca 2020

 1. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:

– Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30 i 17.30 oraz dla studentów i młodzieży pracującej o godz. 19.15.

– Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.30 (dziś wyjątkowo o 17.45).

 1. Rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne z naukami ogólnymi w naszej świątyni. Zamyślenia wielkopostne – na dobry początek – głosi o. Marek Dopieralski. Nauki od jutra będą głoszone na Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00. Rekolekcje potrwają do środy włącznie. Szczegółowe informacje o wydarzeniach wielkopostnych
  w naszym kościele znajdziemy na żółtych kartkach wyłożonych na stolikach przy wyjściu z kościoła.
 2. Ponadto dziś o godz. 17.00 zapraszamy na słowno-muzyczne wydarzenie pasyjne pt. „Droga Krzyżowa” w wykonaniu kwartetu wokalnego FLORIDUS.
 3. Nasza Wspólnota Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji „Kana” zaprasza na weekendowe rekolekcje nazywane kursem „Nowe Życie”. Termin – 27-29 marca w Domu Św. Maksymiliana na ul. Św. Trójcy. Szczegóły znajdziemy na plakatach.
 4. Jutro w domu rekolekcyjnym w Białogórze nasza zakonna prowincja, pod przewodnictwem generała zakonu o. Karlosa Trovarellego z Rzymu, rozpoczyna pierwszą część kapituły prowincjalnej, na której m.in. zostanie wybrany i zatwierdzony nowy zarząd prowincji. Kapitułę i całą naszą prowincję polecamy życzliwej pamięci modlitewnej wiernych, tak abyśmy jako franciszkanie dobrze służyli Bogu, Kościołowi i ludziom do których Pan nas posyła.
 5. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00 przejdziemy w procesji z Krzyżem z San Damiano do prezbiterium naszego kościoła, gdzie nastąpi symboliczne odsłonięcie po renowacji największego okna naszego kościoła.

1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 1 marca 2020

 1. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:

– Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30 i 17.30 oraz dla studentów i młodzieży pracującej o godz. 19.15.

– Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.30

 1. Rekolekcje wielkopostne z naukami ogólnymi w naszej świątyni odbędą się od przyszłej niedzieli. Zamyślenia wielkopostne – na dobry początek – będzie głosił o Marek Dopieralski. Ponadto od Niedzieli Palmowej odbędą się rekolekcje akademickie. Szczegółowe informacje o wydarzeniach wielkopostnych
  w naszym kościele znajdziemy na żółtych kartkach wyłożonych na stolikach przy wyjściu z kościoła.
 2. W najbliższą sobotę o godz. 20.30 zapraszamy do kaplicy św. Anny na wielkopostną adorację franciszkańskiego Krzyża z San Damiano.
 3. W przyszłą niedzielę w ramach naszych rekolekcji o godz. 17.00 zapraszamy na słowno-muzyczne wydarzenie pasyjne pt. „Droga Krzyżowa” w wykonaniu kwartetu wokalnego FLORIDUS.
 4. Cezary Annusewicz proboszcz parafii św. Piotra i Pawła przypomina, że w parafii od czwartej niedzieli Wielkiego Postu odbędą się misje parafialne.

7 NIEDZIELA ZWYKŁA 23 lutego 2020

 1. Najbliższa środa – to środa popielcowa, którą rozpoczynamy
  w Kościele okres Wielkiego Postu. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły. Podczas Mszy świętych, które tego dnia sprawujemy
  o godz. 7.00, 12.00 i 18.00, nastąpi obrzęd posypania głów popiołem na znak rozpoczęcia pokuty. W środę zapraszamy również na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00 do godz. 21.00 oraz do spowiedzi świętej od godz. 17.30.
 2. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:

– Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30 i 17.30

– Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.30

 1. W przyszłą niedzielę 1 marca Towarzystwo Miłośników Wilna
  i Ziemi Wileńskiej serdecznie zaprasza na 32. edycję „Kaziuka”, czyli uroczystości ku czci Świętego Kazimierza patrona Litwy. Po raz drugi uroczystości kaziukowe odbędą się tu – u nas, w kościele św. Anny przed wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia. O godzinie 12.00 zostanie odprawiona Msza święta w intencji członków i sympatyków Towarzystwa. Serdecznie zapraszamy wszystkich, a zwłaszcza związanych z Wilnem i Ziemią Wileńską.
 2. Na stolikach przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

6 NIEDZIELA ZWYKŁA 16 lutego 2020

 1. 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej też okazji w wybranych muzeach
  i kościołach Trójmiasta organizowane jest darmowe oprowadzanie przez profesjonalnych przewodników. W naszym ośrodku duszpasterskim taka możliwość – zwiedzenia kościoła Świętej Trójcy w towarzystwie przewodnika – będzie w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00 – czyli około godziny 13.00. Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów – gdańskiego koła PTTK.
 2. Miło nam poinformować, że w minionym tygodniu zostały zakończone trudne i żmudne prace konserwatorskie w prezbiterium przy największym oknie naszego kościoła. Jednocześnie zostały też zakończone prace konserwatorskie prowadzone przy wschodniej elewacji kościoła. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom i rzetelnym konserwatorom, dzięki którym prace te mogły zostać zrealizowane. W najbliższym czasie, po ostatecznym konserwatorskim odbiorze, poinformujemy o dniu i godzinie uroczystego odsłonięcia okna.
 3. Na stolikach przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

5 NIEDZIELA ZWYKŁA 9 lutego 2020

 1. Jutro w Pucku odbędą się Uroczystości z okazji obchodów 100. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. O godz. 11.00 w Farze Puckiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny i Ludzi Morza pod przewodnictwem Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego z udziałem prezydenta Polski. Szczegółowy program uroczystości jest wywieszony w gablocie.
 2. We wtorek, 11 lutego, przypada wspomnienie NMP z Lurdes – patronalne święto wszystkich chorych oraz Apostolstwa Chorych. Po Mszy św. o godz. 12.00 będziemy udzielali namaszczenia chorych. Serdecznie zapraszamy wszystkich pragnących umocnienia tym sakramentem. Jednocześnie prosimy – pomóżmy tego dnia dotrzeć do kościoła jak największej liczbie chorych i starszych osób.
 3. Podobnie, jak w poprzednich latach prosimy i zachęcamy do odpisywania 1% od podatku dochodowego, tym razem na rzecz gruntownego remontu organów z kościoła Świętej Anny. Z serca dziękujemy wszystkim, którzy na nasz apel odpowiedzieli w poprzednich latach. Prosimy jednocześnie wszystkich, którzy pragną otrzymać stosowne podziękowanie, aby w zeznaniu podatkowym zaznaczyli, że adres ofiarodawcy może być podany do wiadomości Stowarzyszenia Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy, poprzez które prowadzimy wspomnianą akcję. W przeciwnym razie ofiarodawca pozostaje dla nas anonimowy.

4 NIEDZIELA ZWKŁA 2 lutego 2020

 1. Dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego, jest obchodzone również jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Stąd zachęcamy do serdecznej modlitwy w intencji wszystkich osób konsekrowanych, w tym także za naszą franciszkańską wspólnotę w Gdańsku.
 2. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej
  I Czwartek i I Piątek miesiąca.
 3. Serdecznie dziękujemy, za wszystkie ofiary składane na rzecz utrzymania i konserwacji naszych średniowiecznych kościołów i klasztoru. Przed dwoma tygodniami do puszki na nowe nagłośnienie w kaplicy św. Anny zebraliśmy 1280 zł. Ponadto w składanych kopertach na ten cel otrzymaliśmy kolejne 830 zł. Całość inwestycji wyniesie ponad 20 tys. zł. Na ogrzewanie od początku roku otrzymaliśmy w kopertach i na konto 1010 zł. Dodatkowo pragniemy poinformować, że na remont organów w kościele św. Anny mamy w tej chwili na koncie zebrane około 40 tys. zł. Całość remontu wyniesie około 100 tys. zł. Z serca dziękujemy za wszystkie ofiary, składane też na inne cele. Dziękujemy za tyle życzliwości i zrozumienia dla naszej troski o Dom Boży. Bóg zapłać!
 4. Na stolikach przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”.

3 NIEDZIELA ZWKŁA 26 stycznia 2020

 1. W przyszłą niedzielę 2 lutego Kościół będzie celebrował święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzone również jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
 2. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. Z tej racji Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na godz. 12.00 na czuwanie modlitewne.
 3. Na stolikach przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”.

2 Niedziela zwykła 19 STYCZNIA 2020

 1. Zgodnie z ogłoszeniem z poprzedniej niedzieli po mszach św. będziemy zbierali ofiary na spłatę naszego nowego nagłośnienia w kaplicy św. Anny. Nagłośnienie, wraz z wymianą całej aparatury zostało zamontowane jeszcze przed świętami. Całość instalacji zostanie zakończona na wiosnę. Całkowity koszt inwestycji to ok. 22 tys. zł.
 2. Młodzież męską szukającą własnej drogi życia zapraszamy na kolejny „Franciszkański Weekend Powołaniowy”. Celem tych rekolekcji jest zbliżenie człowieka do Boga i pomoc w rozeznaniu drogi życiowej. W tym czasie może się również dowiedzieć i zobaczyć, jak wygląda nasze franciszkańskie życie. Rekolekcje odbędą się w najbliższy weekend od 24 do 26 stycznia  przy naszym franciszkańskim klasztorze w Dobrej pod Szczecinem. Szczegółowe informacje w zakrystii lub w klasztorze.
 3. Przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego oraz biuletyn informacyjny z naszego kościoła – Gazeta Franciszkańska.

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO 12 STYCZNIA 2020

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy okres zwykły w liturgii Kościoła. Zwyczajowo można jednak np. śpiewać w kościołach kolędy do 2 lutego.
 2. W przyszłą niedzielę po mszach św. będziemy zbierali ofiary na spłatę naszego nowego nagłośnienia w kaplicy św. Anny. Nagłośnienie, wraz z wymianą całej aparatury zostało zamontowane jeszcze przed świętami. Całość instalacji zostanie zakończona na wiosnę. Całkowity koszt inwestycji to ok. 22 tys. zł.
 3. Przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego oraz biuletyn informacyjny z naszego kościoła – Gazeta Franciszkańska.

2 Niedziela po Narodzeniu Pańskim 05 stycznia 2020

 1. Jutro przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, tzw. Trzech Króli. Tego dnia Msze Św. sprawujemy według porządku niedzielnego, poza Mszą Św. akademicką o 19.15. Zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski, składka na tacę zebrana w Uroczystość Objawienia Pańskiego w kościołach całej Polski przeznaczona jest na Krajowy Fundusz Misyjny, któremu patronuje Komisja Episkopatu Polski ds. Misji. Jednym z głównych jej zadań jest opieka nad naszymi polskimi misjonarzami i misjonarkami, którzy w liczbie 2000 posługują w 97 krajach na wszystkich kontynentach świata.
 2. Także jutro o godz. 12.00 z ulicy Piwnej przy wejściu do Bazylki Mariackiej wyruszy już po raz dziesiąty tzw. Orszak Trzech Króli.
 3. Ruchoma Szopka w naszym kościele jest czynna codziennie od godz. 00 do 18.00. Serdecznie zapraszamy.

Niedziela Świętej Rodziny 29 grudnia 2019

 1. We wtorek wieczorem o godz. 18.00 będziemy sprawować Mszę Św. na zakończenie 2019 r. Po Mszy Św. odbędzie się stosowne nabożeństwo dziękczynno-błagalne przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
 2. W środę 1 stycznia przypada Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Tego dnia Msze Św. sprawujemy jak w niedzielę, poza Mszami św. o godz. 7.30 i 19.15, a zatem będą Msze św. o 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00.
 3. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej:
  I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca. W sobotę Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00.
 4. Ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna w tym tygodniu codziennie do godz. 18.00. Natomiast zwierzęta w szopce na dziedzińcu pozostaną z nami do jutrzejszego wieczora.
 5. Przy wyjściu z kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer Gazety Franciszkańskiej – biuletynu informacyjnego z naszego ośrodka duszpasterskiego przy kościele Świętej Trójcy.

NARODZENIE PAŃSKIE 25 grudnia 2019

 1. W Uroczystość Narodzenia Pańskiego (pierwszy dzień świąt) nie będzie Mszy św. o godz. 7.30. Do 1 stycznia nie będzie też Mszy św. akademickich o godz. 19.15 z racji przerwy świątecznej. W pierwszy i drugi dzień świąt Msze Św. o godz. 12.00 odprawiamy w dużym kościele.
 2. Ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna przez cały nadchodzący tydzień od godz. 9.00 do 19.00 (poza celebrowanymi liturgiami o godz. 12.00). Dodatkowo do niedzieli włącznie na dziedzińcu będzie otwarta szopka ze zwierzętami.
 3. W najbliższą sobotę zapraszamy na godz. 16.30 na bożonarodzeniowy koncert organowy Puer natus. Na organach zagra p. Andrzej Szadejko. Zapraszamy naszych drogich wiernych, a zwłaszcza wszystkich zaangażowanych w odbudowę wielkich organów z kościoła Świętej Trójcy. Szczegóły na plakatach.

IV NIEDZIELA ADWENTU – 22 grudnia 2019

 1. Opłatki i świece na stół wigilijny można jeszcze nabyć w zakrystii.
 2. Jutro, po Mszy św. o godz. 18.00, pragniemy połamać się tradycyjnie opłatkiem z wiernymi przychodzącymi do naszej świątyni. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którym bliska jest nasza świątynia i nasze franciszkańskie posługiwanie.
 3. Z racji obchodzonej w naszej Ojczyźnie wieczerzy wigilijnej we wtorek nie będzie Mszy św. o godz. 18.00. Będzie zatem jedynie Msza św. roratnia o godz. 7.00 oraz Msza św. o godz. 12.00. Zapraszamy natomiast na Pasterkę, którą odprawimy w naszym dużym kościele tradycyjnie o godz. 24.00. Prosimy, aby się ciepło ubrać. Po zakończonej Mszy św. „Pasterskiej” zapraszamy serdecznie do wspólnego kolędowania przy szopce ze zwierzętami na naszym dziedzińcu. Przypominamy, że podczas Pasterki nie spowiadamy.
 4. W Wigilię Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zachęcamy do chrześcijańskiego przeżywania wieczoru wigilijnego (lektura fragmentu Ewangelii opisującego narodzenie Jezusa, wspólna modlitwa, łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd).
 5. W Uroczystość Narodzenia Pańskiego (pierwszy dzień świąt) nie będzie Mszy św. o godz. 7.30. Do 1 stycznia nie będzie też Mszy św. akademickich o godz. 19.15 z racji przerwy świątecznej. W pierwszy i drugi dzień świąt Msze Św. o 12.00 odprawiamy w dużym kościele.
 6. Od środy ruchoma szopka w dużym kościele będzie czynna od godz. 9.00 do 19.00 (poza celebrowanymi liturgiami o godz. 12.00). Dodatkowo do przyszłej niedzieli włącznie na dziedzińcu będzie otwarta szopka ze zwierzętami.
 7. W sobotę zapraszamy na godz. 16.30 na bożonarodzeniowy koncert organowy Puer natus. Na organach zagra p. Andrzej Szadejko. Zapraszamy naszych drogich wiernych, a zwłaszcza wszystkich zaangażowanych w odbudowę wielkich organów z kościoła Świętej Trójcy. Szczegóły na plakatach.

III NIEDZIELA ADWENTU – 15 grudnia 2019

 1. Zapraszamy na Msze św. Roratnie, które sprawujemy w dni powszednie o godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym pięknym polskim zwyczaju oczekiwania z Maryją o brzasku dnia na Jezusa – z wysoka Wschodzące Słońce.
 2. W przedświątecznym zabieganiu starajmy się pamiętać o tych, którzy mają mniej od nas, o ubogich… Przy figurze św. Antoniego można składać dary serca, które zostaną przekazane ubogim pukającym do naszej klasztornej furty.
 3. Opłatki i świece na stół wigilijny można nabyć w zakrystii lub na dziedzińcu przy wyjściu z kościoła.
 4. Dodatkowa możliwość spowiedzi przedświątecznej w naszym kościele w piątek i sobotę od godz.17.00 do 18.00.

II Niedziela Adwentu 08 12 2019

 1. Zapraszamy na Msze św. Roratnie, które sprawujemy w dni powszednie o godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym pięknym polskim zwyczaju oczekiwania
  z Maryją o brzasku dnia na Jezusa – z wysoka Wschodzące Słońce.
 2. W przedświątecznym zabieganiu starajmy się pamiętać o tych, którzy mają mniej od nas, o ubogich… Przy figurze św. Antoniego można składać dary serca, które zostaną przekazane ubogim pukającym do naszej klasztornej furty.
 3. Opłatki i świece na stół wigilijny można nabyć w zakrystii lub na dziedzińcu przy wyjściu z kościoła.

I Niedziela Adwentu 01 12 2019

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy okres Adwentu – czas oczekiwania na przyjście Pana. Mszę św. Roratnią sprawować będziemy w dni powszednie o godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym pięknym polskim zwyczaju oczekiwania z Maryją o brzasku dnia na Jezusa – z wysoka Wschodzące Słońce.

2. Przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

33 NIEDZIELA ZWYKŁA 17 11 2019

 1. Zapraszamy na nabożeństwo wypominkowe codziennie przez cały listopad na 17.30. Ponadto w naszym kościele przez cały listopad, w intencji poleconych zmarłych, sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 2. Nasz organista Pan Michał Mossakowski serdecznie zaprasza na swój recital fortepianowy w ramach festiwalu „Gdańska Jesień Pianistyczna”, który odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dnia 21 listopada o godz. 19.00. W programie fortepianowe arcydzieła muzyki francuskiej i rosyjskiej.
 3. Przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

32 NIEDZIELA ZWYKŁA 10 11 2019

 1. Zapraszamy na nabożeństwo wypominkowe codziennie przez cały listopad na 17.30. Ponadto w naszym kościele przez cały listopad, w intencji poleconych zmarłych, sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00. Kartki wypominkowe można jeszcze składać w zakrystii.
 2. Odkąd 73 lata temu o. Gerard Domka przywiózł z Wilna do Gdańska obraz Matki Bożej Miłosierdzia – kopię obrazu MB Ostrobramskiej – przed Jej uroczystością przypadającą 16 listopada, nieprzerwanie obchodzono w naszym kościele uroczystą nowennę – tzw. Opieki. Zapraszamy zatem na Msze św. z homiliami nowennowymi do piątku włącznie na godz. 12.00 i 18.00. Główna Msza św. odpustowa zostanie odprawiona w uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia w sobotę 16 XI o godz. 18.00. Liturgii będzie przewodniczył ks. biskup Zbigniew Zieliński. Natomiast tego samego dnia Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył ks. Janusz Łuczak pallotyn. Poinformujmy o uroczystości i zaprośmy wszystkich związanych teraz i w przeszłości z naszą Matką Bożą. Przed wieczorną Mszą św. o godz. 17.00 odśpiewamy przy świecach starożytny hymn ku czci NMP „Akatyst”.
 3. Młodzież męską zastanawiającą się nad własną drogą życiową zapraszamy na kolejny „Franciszkański Weekend Powołaniowy”. Celem tych rekolekcji jest zbliżenie człowieka do Boga i pomoc w rozeznaniu drogi życiowej. W tym czasie może się również dowiedzieć i zobaczyć, jak to nasze życie franciszkańskie wygląda. Rekolekcje te odbędą się w najbliższy weekend od 15 do 17 listopada przy naszym franciszkańskim klasztorze w Lęborku. Szczegółowe informacje w zakrystii, klasztorze.
 4. W dniu jutrzejszym, 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Serdecznie zachęcamy do szczególnej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny. Msze św. w naszym kościele o 12.00 i 18.00. Tego dnia na wspólną Eucharystię w intencji Ojczyzny do Bazyliki Mariackiej na godz. 12.00 zaprasza Metropolita Gdański.

31 NIEDZIELA ZWYKŁA 03 11 2019

 1. Zapraszamy na nabożeństwo wypominkowe codziennie przez cały listopad na 17.30. Ponadto w naszym kościele przez cały listopad, w intencji poleconych zmarłych, sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00. Kartki wypominkowe można jeszcze składać w zakrystii.
 2. Odkąd 73 lata temu o. Gerard Domka przywiózł z Wilna do Gdańska obraz Matki Bożej Miłosierdzia – kopię obrazu MB Ostrobramskiej – przed Jej uroczystością przypadającą 16 listopada, nieprzerwanie obchodzono w naszym kościele uroczystą nowennę – tzw. Opieki. Zapraszamy zatem na Msze św. z homiliami nowennowymi codziennie od czwartku na godz.12.00 i 18.00. 
 3. W przyszłą niedzielę na Mszach św. będziemy gościli przedstawiciela Gdańskiego Wyższego Seminarium Duchownego, który wygłosi do nas stosowne Słowo Boże. Ofiary złożone tego dnia na tacę, będą w całości przeznaczone na Wyższe Seminarium w Gdańsku Oliwie.
 4. Od przyszłej niedzieli wszystkie Msze św. w okresie jesienno- zimowy będziemy odprawiali w kościele Świętej Anny.

Uroczystość Wszystkich Świętych 01 11 2019

 1. Rozpoczyna się listopad – miesiąc szczególnej pamięci
  o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy zatem do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać w zakrystii.
  Z serca dziękujemy za wszelkie złożone przy okazji ofiary na rzecz klasztoru i kościoła. Nabożeństwo wypominkowe w naszej świątyni odprawiane będzie codziennie przez cały listopad
  o godz. 17.30. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy sprawowali Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 2. Wierni, którzy w dniu dzisiejszym lub jutro nawiedzą kościół, albo kaplicę publiczną mogą dostąpić odpustu zupełnego, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. W czasie nawiedzenia świątyni trzeba odmówić Ojcze nasz…, Wierzę… oraz należy wypełnić inne warunki: być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Św. i odmówić modlitwę w intencji Ojca Świętego.

Wierni, którzy w dniach od 1 do 8 listopada pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące.

 1. Jutro w Kościele przeżywamy Dzień Zaduszny – dzień modlitw za naszych bliskich zmarłych. Stąd serdecznie zapraszamy na godz. 17.30 na procesję żałobną po naszym kościele Świętej Trójcy. Modlić się będziemy za naszych bliskich zmarłych oraz zmarłych pochowanych na przestrzeni wieków w naszym kościele i w jego pobliżu.

 

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA WŁASNEGO KOŚCIOŁA 27 10 2019

 1. Serdecznie zapraszamy na ostatnie, październikowe nabożeństwa różańcowe na godz. 17.30.
 2. W piątek przeżywać będziemy Uroczystość Wszystkich Świętych, czyli uczcimy tych wszystkich, którzy doświadczają już chwały zbawionych w niebie. Porządek Mszy św. niedzielny z wyjątkiem Mszy św. akademickiej. Msze o godz. 9.00, 10.30
  i 12.00 zostaną odprawione w dużym kościele.
 3. W sobotę przeżywamy tzw. Dzień Zaduszny – dzień modlitw za naszych bliskich zmarłych. Tego dnia zapraszamy na Msze św. na godz. 12.00 i 18.00, a także na godz. 17.30 na procesję żałobną po naszym kościele Świętej Trójcy. Modlić się będziemy za naszych bliskich zmarłych oraz zmarłych pochowanych na przestrzeni wieków w naszym kościele
  i w jego pobliżu.
 4. Rozpoczyna się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tą wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać w zakrystii. Nabożeństwo wypominkowe w naszej świątyni odprawiane będzie codziennie przez cały listopad o godz. 17.30. Ponadto
  w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy sprawowali Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.

29 NIEDZIELA ZWYKŁA  20 X 2019

 1. Dziękujemy z serca Wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do uczestniczenia w wydarzeniach związanych z jubileuszem 600-lecia przybycia naszych pierwszych braci do Gdańska. Z serca dziękujemy za wszelką życzliwość, a zwłaszcza za dar wspólnej z nami modlitwy do Dobrego Boga. Niech Pan obdarzy Was POKOJEM. Przy wyjściu z kościoła na stoliku jest wyłożony album przygotowany na jubileusz i płyta z muzyką płynącą z naszych organów z kościoła Świętej Trójcy. Zachęcamy do nabycia.
 2. Zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe przez cały październik codziennie o godz. 17.30.
 3. Zbliża się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać w zakrystii. W intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy dodatkowo sprawowali Mszę św. na sposób gregoriański o godz. 18.00. Składamy serdeczne „Bóg zapłać!” za składane przy okazji ofiary.
 4. Jest jeszcze kilka miejsc na pielgrzymkowy wyjazd do Wilna w dniach 8-11 listopada. Szczegółowe informacje w zakrystii lub bezpośrednio u o. Marka Dopieralskiego, który wyjazd ten organizuje.
 5. W południowej nawie kościoła znajdują się dwie iglice zdjęte ze wschodniego szczytu naszego kościoła. Są one poddawane gruntownemu procesowi renowacji. Jednak już jutro powędrują na swoje pierwotne miejsce. Jest zatem unikalna, ostatnia okazja, aby zobaczyć je z bliska.

PIELGRZYMKA GDAŃSK – WILNO

DO MATKI BOŻEJ MIŁOSIERDZIA W OSTREJ BRAMIE

08 do 11 -11-2019

I  dzień  08-11 PIĄTEK

 • 15 pakowanie i wyjazd
 • przejazd do Sanktuarium Matki Bożej w św. Lipce
 • (Msza Święta)
 • dojazd do hotelu w okolicy Sejn
 • obiadokolacja i nocleg

II  dzień 09-11 SOBOTA

 • śniadanie przejazd   do Kowna spacer po mieście z                                                         przewodnikiem (około 1,5 godz.)
 • przejazd do Wilna, Msza święta, zwiedzanie miasta
 • obiadokolacja i  nocleg w hotelu
 • czas wolny, spacer do Ostrej Bramy ok.10 min spacerem

III  dzień 10-11 NIEDZIELA

 • śniadanie
 • Msza święta
 • zwiedzanie miasta z przewodnikiem
 • obiadokolacja i nocleg

 

IV  dzień 11-11 PONIEDIAŁEK

 • śniadanie
 • Msza święta

przejazd do Trok. Niewielka miejscowość kryje w sobie bogactwo historycznych pamiątek, na czele ze średniowiecznym zamkiem położonym na środku jeziora.

 • Przejazd do Gdańska po drodze obiad
 • przyjazd na miejsce około 21.00

 

Grupa

 

Cena
45 os         10 euro i 780  zł / os

 

Cena  zawiera :

 • transport autokarowy (cafe bar ,Video , klimatyzacja)
 • 3 noclegi (pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami )
 • przewodnik w Kownie, Wilnie i Trokach
 • ubezpieczenie ( NNW, KL nie obejmuje chorób przewlekłych)

Cena nie zawiera : biletów wstępu do zwiedzanych obiektów

 W Wilnie czekają na Państwa takie zabytki jak; Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej,  Kościół Św. Ducha , kościół Franciszkanów, spacer uliczkami starego Wilna , Zaułek Gotycki z Kościołem Św. Anny, plac Ratuszowy , Katedra Św. Biskupa Męczennika  ,  Kościół Św. Piotra i Pawła , cmentarz na Rossie , Góra Trzykrzyska – panorama  Miasta.

KONTAKT: O.MAREK D. 608 670 459, Klasztor Franciszkanów, ul. Św. Trójcy 4, 80-822 Gdańsk

 

27 NIEDZIELA ZWYKŁA  06 X 2019

 1. Zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe przez cały październik codziennie na godz. 17.30.
 2. Studentów i młodzież pracującą zapraszamy na niedzielne Msze Św. akademickie o godz. 19.15.
 3. W dniu dzisiejszym serdecznie zapraszamy do kościoła Świętej Trójcy na godz. 15.30 na kolejny z koncertów w ramach Festiwalu ORGANy PLUS+. Szczegóły dotyczące festiwalu znajdziemy na plakatach i wyłożonych ulotkach.
 4. Przyszła niedziela – to XIX już Dzień Papieski. Tego dnia będzie można złożyć do puszki swoją ofiarę na tzw. stypendialne „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 5. Dokładnie 9 października 1419 r. papież Marcin V wydał bullę, na podstawie której franciszkanie mogli osiedlić się w Gdańsku. W najbliższą środę minie od tego momentu dokładnie 600 lat. Serdecznie zapraszamy na jubileuszowe obchody. W środę o godz. 19.00 odbędzie się nabożeństwo, podczas którego tekst papieskiej bulli odczytamy po łacinie i w przekładzie polskim, a także zaśpiewamy uroczyste TE DEUM. Główne uroczystości zaplanowaliśmy na najbliższą sobotę i niedzielę. W sobotę zapraszamy na Mszę św. z udziałem naszych braci z kraju i z zagranicy (w tym najwyższych władz zakonu z Rzymu) o godz. 12.00. Natomiast w niedzielę o godz. 12.00 pragniemy celebrować Eucharystię pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego z udziałem wielu znamienitych Gości, Przyjaciół i Wiernych. Szczegóły obchodów znajdziemy na plakatach i drukach wyłożonych przy wyjściu z kościoła.

26 NIEDZIELA ZWYKŁA  29 IX 2019

 1. Od wtorku zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe przez cały październik codziennie na godz. 17.30.
 2. We czwartek, 3 października, po Mszy Św. o godz. 19.00, zapraszamy na uroczysty Transitus – czyli nabożeństwo chwalebnej śmierci Św. Ojca Franciszka. Nabożeństwo odbędzie się przy ołtarzu Stygmatyzacji Świętego Biedaczyny z Asyżu w Prezbiterium kościoła Świętej Trójcy. Nabożeństwem tym pragniemy też rozpocząć jubileuszowe obchody 600-lecia przyjścia franciszkanów do Gdańska, co miało miejsce w roku 1419. Szczegółowy program uroczystości jubileuszowych znajdziemy na plakatach i drukach wyłożonych przy wyjściu z kościoła.
 3. W piątek będziemy przeżywali Uroczystość Św. Ojca Franciszka. Stąd nasza franciszkańska wspólnota serdecznie zaprasza do wspólnej modlitwy. Na Mszy Św. o godz. 12.00 zostaną po raz kolejny wręczone tzw. stypendia Św. Franciszka dla uczniów szkoły podstawowej nr 67 przy ul. Żabi Kruk. Na stypendia zostały przeznaczone, jak co roku, ofiary złożone w naszym kościele podczas jałmużny postnej w Wielki Czwartek. Tego samego dnia Mszy Św. o godz. 18.00 tradycyjnie będą przewodniczyli oo. Dominikanie. Msze Św. odbędą się w Prezbiterium kościoła Świętej Trójcy przy ołtarzu Św. Franciszka.
 4. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej
  I Czwartek, I Piątek miesiąca i I Sobota miesiąca. Z tej też racji zapraszamy na czuwanie modlitewne z grupą Rycerstwa Niepokalanej w sobotę na godz. 12.00.
 5. Od dzisiejszej niedzieli zapraszamy studentów i młodzież pracującą na niedzielne Msze Św. akademickie o godz. 19.15.
 6. Od najbliższego piątku serdecznie zapraszamy do kościoła Świętej Trójcy na koncerty w ramach kolejnego Festiwalu ORGANy PLUS+. Szczegóły dotyczące festiwalu znajdziemy na plakatach.
 7. W dniach od 8 do 11 listopada organizujemy pielgrzymkę do Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Szczegółowe informacje znajdziemy na wyłożonych drukach przy wyjściu z kościoła.

25 NIEDZIELA ZWYKŁA 22 IX 2019

 1. W ostatnim czasie swoje święto patronalne obchodzili i obchodzą nasi bracia z Gdańska: brat Bartosz Duda z Domu Pojednania i Spotkań, o. Robert Twardokus z Domu prowincjalnego – prowincjalny asystent ds. powołań oraz Tomasz Jank – gwardian klasztoru i rektor kościoła Świętej Trójcy. Serdecznie zapraszamy do wspólnej z nami modlitwy w intencji solenizantów – w poniedziałek podczas Mszy św. o godz. 18.00.
 2. Już dziś serdecznie zapraszamy do wspólnych obchodów jubileuszu 600-lecia przyjścia franciszkanów do Gdańska. Obchody rozpoczniemy uroczystą celebracją pamiątki chwalebnej śmierci Św. Ojca Franciszka z Asyżu tzw. Transitus, we czwartek 3 października. Główne uroczystości z udziałem naszych braci z kraju i zagranicy planujemy na sobotę 12 października i 13 października w niedzielę pod przewodnictwem księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia. Szczegółowe informacje znajdziemy na plakatach i na drukach wyłożonych na stolikach przy wyjściu z kościoła.
 3. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”.

 24 NIEDZIELA ZWYKŁA 15 IX 2019

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– we wtorek święto Stygmatów Świętego Ojca Franciszka z Asyżu; Tego dnia Wspólnota FZŚ zaprasza do wspólnej modlitwy na godzinę 17.00. Pragniemy wspólnie modlić się do Serafickiego Ojca o łaski potrzebne nam do coraz doskonalszego naśladowania Pana Jezusa;

– we środę – święto Św. Stanisława Kostki, patrona Polski;

– we czwartek – święto św. Józefa z Kupertynu;

– w sobotę – święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty;

2. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Z tyłu kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”.

 

Zaproszenie na Archidiecezjalne obchody inicjatywy „Polska pod krzyżem”

 14 września 2019, godz. 19.00 w sobotę, dnia 14 września br., w Uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego w Kościele Polskim przeżywać będziemy inicjatywę modlitewną „Polska pod krzyżem”. Archidiecezja Gdańska łącząc się duchowo z całą Ojczyzną oraz z narodowymi miejscami męczeństwa, podejmie modlitwę we wspólnotach parafialnych, a także pod Milenijnym Krzyżem Św. Wojciecha w Gdańsku. Nabożeństwu Adoracji Krzyża „Gdańsk pod Krzyżem”, na Górze Gradowej w Gdańsku, dnia 14 września br. o godz. 19.00 przewodniczyć będzie Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź.

Do udziału w modlitwie zapraszamy kapłanów, siostry zakonne, katechetów, młodzież, harcerzy, służby mundurowe, ruchy i stowarzyszenia katolickie, przedstawicieli zespołów oraz grup i wspólnot parafialnych.

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej wyraził poparcie dla tej inicjatywy w słowach: „Uczestnicząc w licznych nabożeństwach, spotkaniach modlitewnych, trwajcie wraz z Maryją, Matką Bolesną u stóp Krzyża Jej Syna, prosząc o potrzebne łaski dla was, waszych rodzin i Ojczyzny. Wypraszajcie łaskę nawrócenia i opamiętania dla wielu, a przede wszystkim dar zwycięstwa dobra nad złem, które łatwo wkrada się do serca człowieka”. Pragniemy, aby nasza modlitwa była wyrazem pamięci o miejscach męczeństwa oraz troski o dobro rodziny, Ojczyzny i Chrystusowego Kościoła.

—————————————————————————————-

600-lecie przybycia franciszkanów do Gdańska

POKÓJ I DOBRO!

DRODZY WIERNI Z KOŚCIOŁA ŚWIĘTEJ TRÓJCY, KOCHANI NASI WSPÓŁPRACOWNICY, DARCZYŃCY i PRZYJACIELE,

9 października 1419 roku papież Marcin V wydał bullę, na mocy której nasi bracia mogli osiedlić się w Gdańsku. W październiku tego roku upłynie dokładnie 600 lat od tego momentu. W związku z powyższym przygotowujemy szereg wydarzeń mających wpisać się w obchody tego wielkiego jubileuszu. Główne uroczystości z udziałem Metropolity Gdańskiego, z udziałem naszych braci z kraju i z zagranicy (w tym najwyższych władz zakonu z Rzymu) oraz z udziałem wielu innych znamienitych Gości, Przyjaciół i Wiernych odbędą się 12 i 13 października br. Jednakże przedsięwzięć i wydarzeń związanych z przybyciem pierwszych franciszkanów do Gdańska planujemy znacznie więcej. Uroczyste obchody jubileuszowe rozpoczniemy 3 października br. nabożeństwem upamiętniającym chwalebną śmierć Świętego naszego Ojca Franciszka z Asyżu. Jubileusz pragniemy zakończyć w Uroczystość Trójcy Świętej 7 czerwca 2020 r. Dziś podajemy do informacji pierwsze z wydarzeń serdecznie zapraszając do udziału. Planujemy też wydanie albumu okolicznościowego związanego z naszym kościołem, płyty organowej, albumu z fotografiami historycznymi… Planujemy też momenty wspólnych celebracji liturgicznych, wspólnego zwiedzania z oprowadzaniem po kościele (w tym także po niezwykle interesujących poddaszach), koncerty, spotkania, prelekcje… Postaramy się o wszystkim na bieżąco informować. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli będzie nam dane przeżyć te chwile wspólnie…

 

w imieniu gdańskich franciszkanów                                                                              o. Tomasz Jank OFMConv.                                                                                                               gwardian klasztoru i rektor kościoła Świętej Trójcy

 

20 NIEDZIELA ZWYKŁA 18 VIII 2019

 1. Serdecznie zachęcamy do udziału w każdą środę w czuwaniu modlitewnym z Matką Bożą Miłosierdzia. O godz. 15.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Koronka do Bożego Miłosierdzia. O godz. 18.00 Eucharystia z formularza o Najświętszej Maryi Pannie w tajemnicy Miłosierdzia w intencjach zbiorowych wypisanych na kartkach i składanych do skrzynki w tyle kaplicy św. Anny. Po Mszy św. nieustająca nowenna do MB Miłosierdzia, wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do godz. 21.00. O godz. 20.45 kompleta i Apel Maryjny.
 2. W tym tygodniu w liturgii Kościoła odchodzimy:

– we czwartek – wspomnienie NMP Królowej;

– w sobotę – święto św. Bartłomieja Apostoła;

19 NIEDZIELA ZWYKŁA 11 VIII 2019

 1. We wtorek 13 dzień miesiąca, a zatem zapraszamy serdecznie na „Różaniec Fatimski”. O godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i pierwsze dwie części różańca. Po Mszy Św. pozostałe części różańca.
 2. We środę przypada 78 rocznica męczeńskiej śmierci w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu Św. Maksymilian Maria Kolbe, który oddał swoje życie za drugiego człowieka. Dziękując za dar życia Św. Maksymiliana patrona naszej zakonnej, franciszkańskiej prowincji prosimy o błogosławieństwo dla nas, naszej Ojczyzny dla zakonu. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 3. We czwartek obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia NMP Matki Bożej Zielnej. Tego dnia porządek Mszy św. niedzielny. Na zakończenie każdej Mszy św. poświęcimy, zgodnie ze staropolską tradycją, kwiaty i zioła. Tego dnia wszystkie Eucharystie celebrujemy przed koronowanym wizerunkiem MB Miłosierdzia w naszym kościele Św. Anny.

17 Niedziela Zwykła 28 VII 2019

 1. W najbliższy piątek 2 sierpnia w kościołach Franciszkańskich przeżywamy święto NMP Anielskiej z Porcjunkuli. Tego dnia we wszystkich kościołach franciszkańskich oraz kościołach parafialnych można pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny.
 2. Również w piątek w imieniu Filharmonii Bałtyckiej zapraszamy do kościoła Świętej Trójcy na koncert z cyklu: Muzyka w zabytkowych wnętrzach Gdańska. O godz. 19.00 wystąpi zespół Tubicinatores Gedanensis w składzie: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk, Wojciech Brzozowski i Paweł Szewczyk. Wstęp bezpłatny.
 3. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej –
  I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca; W sobotę Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00.
 4. Zgodnie z zapowiedzią sprzed tygodnia dziś po Mszy św. będzie można złożyć do puszki na dziedzińcu swoją osobistą ofiarę na rzecz zakonu kontemplacyjnego sióstr klarysek w Polsce.

16 Niedziela Zwykła 21 VII 2019

 1. 26 lipca – w piątek – przypada liturgiczne wspomnienie Świętych Rodziców NMP Joachima i Anny – a zatem tzw. mały odpust związany z naszym kościołem, często nazywanym kaplicą Św. Anny. Tego dnia na Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00, celebrowanych w kościele św. Anny będzie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. W czasie tych Mszy św. będziemy dziękowali Panu Bogu za dar naszego drogiego kościółka, jego budowniczych ogarniając jednocześnie modlitwą wszystkich, którzy na przestrzeni wieków do niego przychodzili i przychodzą. W szczególny sposób zapraszamy w tym dniu wszystkie gdańskie Anny. Po Mszy św. o godz. 18.00 na dziedzińcu będzie odpustowy poczęstunek i wspólna fotografia wszystkich przybyłych do kościoła kobiet i dziewcząt o imieniu Anna i Hanna.
 2. Zapraszamy na Franciszkańską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Wyruszyć można z nami 28 lipca z Elbląga lub  4 sierpnia z Elbląga lub z Gdańska. Na Jasną Górę dochodzimy 11 sierpnia. Osoby, które chciałyby iść na pieszą pielgrzymkę, ale z różnych powodów nie mogą wziąć w niej udziału zapraszamy do tworzenia grupy Franciszek – Pielgrzymka Duchowa. Członkowie tej grupy zobowiązują się do objęcia duchową opieką pieszej pielgrzymki w czasie jej trwania, poprzez codzienną Mszę Świętą, modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia, modlitwę Różańcem oczywiście w miarę własnych możliwości. Głównie chodzi o łączność duchową podczas codziennych Apelów Jasnogórskich w czasie trwania pielgrzymki. Każdy, kto zapisze się do tej grupy otrzyma znaczek pielgrzymkowy oraz materiały formacyjne na każdy dzień pielgrzymki. Szczegółowe informacje w zakrystii lub na stronie grupy pielgrzymkowej  franciszek.elblag.pl.
 3. W przyszłą niedzielę po Mszach św. będzie można złożyć do puszki na dziedzińcu swoją osobistą ofiarę na rzecz zakonu kontemplacyjnego sióstr klarysek w Polsce.

13 niedziela zwykła 30 VI 2019

 1. W najbliższy wtorek przypada święto patronalne wikariusza prowincji o. Tomasza Ryłki, który po wyborze o. Jana Maciejowskiego na wikariusza zakonu obejmuje funkcję wyższego przełożonego naszej prowincji. W minionym tygodniu swoje imieniny obchodził też o. Piotr Pliszka dyrektor Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana Kolbe. Do wspólnej modlitwy w intencji solenizantów wraz z braćmi z naszej prowincji zakonnej zapraszamy w najbliższy poniedziałek, czyli jutro podczas Mszy św. o godz. 12.00.
 2. Przypominamy, że w okresie wakacyjnym (czyli od przyszłej niedzieli) nie będzie Mszy św. akademickich o godz. 19.15. Msze św. zostaną wznowione w pierwszą niedzielę października.
 3. W imieniu ks. proboszcza Cezarego Annusewicza dziękujemy wszystkim, którzy złożyli swoje ofiary na kościół parafialny św. Piotra i Pawła, który uległ przed trzema tygodniami pożarowi. Kwota ofiar z puszek to 1880 zł i taca z sumy odpustowej 2170 zł. Łącznie przekazaliśmy ks. proboszczowi 4050 zł.
 4. Zapraszamy na Franciszkańską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Wyruszyć można z nami 28 lipca z Elbląga – 15 dni pieszego pielgrzymowania lub 4 sierpnia z Gdańska dojeżdżając autokarem do pielgrzymki – jest to 7 dni pielgrzymowania. Indywidualnie można również dołączyć do nas w każdym dniu pielgrzymki. Na Jasną Górę dochodzimy 11 sierpnia. Dziś przy wyjściu z kościoła są rozdawane z ulotkami zapraszające do uczestnictwa w pielgrzymce. W środku ulotki istnieje również możliwość złożenia własnych intencji – próśb, podziękowań. W tych wszystkich intencjach, które wpiszemy, pielgrzymi będą się codziennie modlić, ofiarują swój trud pieszego pielgrzymowania i codziennie od 28 lipca do 11 sierpnia  będą odprawiane w tych intencjach Msze Święte.

12 niedziela zwykła 23 VI 2019

 1. Jutro przypada święto patronalne naszego dotychczasowego prowincjała o. Jana Maciejowskiego, który decyzją kapituły generalnej w Asyżu został wybrany wikariuszem generalnym zakonu. Ojca Jana polecamy życzliwej, osobistej modlitwie wiernych. Do wspólnej modlitwy w intencji Wikariusza Generalnego oraz solenizantów o. Leszka Łuczkanina i o. Grzegorza Kordka, wraz z braćmi z naszej prowincji zakonnej zapraszamy w jutro podczas Mszy św. o godz. 12.00.
 2. proboszcz Cezary Annusewicz serdecznie zaprasza na odpust parafialny Św. Ap. Piotra i Pawła. Uroczyste Eucharystie odpustowe odbędą się w sobotę o godz. 9.00 i 17.30.
 3. Przypominamy, że w okresie wakacyjnym nie będzie Mszy św. akademickich o godz. 19.15. Msze św. zostaną wznowione w pierwszą niedzielę października.
 4. Zgodnie z ogłoszeniem sprzed tygodnia w dzisiejszą niedzielę po Mszach św. będziemy zbierali ofiary do puszek na kościół parafialny św. Piotra i Pawła, który uległ przed trzema tygodniami pożarowi.

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ TRÓJCY 16 VI 2019

 1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy Uroczystość Świętej Trójcy, a zatem główną, odpustową uroczystość naszego kościoła i klasztoru. Obchodzona uroczystość jest dla nas miłą okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim zaangażowanym na rzecz renowacji kościoła Świętej Trójcy, a zatem wszystkim naszym Wiernym, Dobrodziejom i Darczyńcom, Wykonawcom, Konserwatorom i Nadzorującym. Główna, uroczysta Msza Św. Dziękczynna sprawowana będzie o godz. 12.00.
 2. Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy w naszym kościele codziennie w zwykłe dni po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00, w niedzielę po Mszy św. o godz. 18.00 – w tym roku czynimy to w duchu ekspiacji za znieważanie Najświętszego Sakramentu.
 3. Tych, którzy pragną w tym roku wstąpić do naszego Zakonu lub na chwilę wejść w rytm naszego życia zakonnego zapraszamy na rekolekcje dla kandydatów do Zakonu, które odbędą w naszym klasztorze w Gnieźnie w najbliższy weekend od 21 do 23 czerwca, jak również od 23 do 25 sierpnia. Zapraszamy również na Franciszkańską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Wyruszyć można z nami 28 lipca z Elbląga (15 dni pieszego pielgrzymowania) lub  4 sierpnia z Elbląga, albo też z Gdańska dojeżdżając autokarem do pielgrzymki (7 dni pieszego pielgrzymowania). Na Jasną Górę dochodzimy 11 sierpnia. Można również do nas dołączyć na kilka dni pielgrzymki. Szczegółowe informacje w zakrystii lub klasztorze.
 4. We czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało). W tym roku procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy wyruszy z kościoła parafialnego św. Piotra i Pawła po Mszy św. o godz. 10.30. Prosimy o udekorowanie okien domów i drogi, którą przejdzie procesja. Tego dnia nie będzie Mszy św. o godz. 00. Będzie natomiast Msza św. na zakończenie procesji w naszym kościele Św. Trójcy.
 5. Na najbliższy piątek Arcybiskup Metropolita Gdańsku mając na uwadze dobro duchowe wiernych udzielił wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Gdańskiej dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Wiernych korzystających z dyspensy zachęca się, aby tego dnia pomodlili się i intencjach Ojca Świętego Franciszka.
 6. Zapraszamy na ostatni koncert z wiosennego cyklu festiwalu „Organy Plus”, dziś na godz. 15.30. Szczegóły na plakatach.
 7. W przyszłą niedzielę po Msza św. będziemy zbierali ofiary do puszki na kosciół parafialny św. Piotra i Pawła, który uległ przed dwoma tygodniami pożarowi.

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO 09.06.2019

 1. Niezmiernie miło nam poinformować, że w minionym tygodniu dokonaliśmy zapłaty ostatniej raty za budowę organów z naszego dużego kościoła Kristianowi Wegscheiderowi z Drezna. Tym samym zamknęliśmy projekt odbudowy wielkich organów trwający od 2008 roku. Wszystkim Darczyńcom, Budowniczym i Nadzorującym raz jeszcze składamy z serca Wielkie Bóg Zapłać! W najbliższych miesiącach przystąpimy do gruntownego remontu organów w kościele Św. Anny
 2. Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy w naszym kościele codziennie w zwykłe dni po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00, w niedzielę po Mszy św. o godz. 18.00 – w tym roku czynimy to w duchu ekspiacji za znieważanie Najświętszego Sakramentu.
 3. Dziś w Gdańsku odbędzie się – X MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY – początek o godz. 15.00 przy Kaplicy Królewskiej.
 4. Zapraszamy na kolejną edycję festiwalu ORGANy PLUS+, która odbędzie się w naszym kościele w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę. Wystąpią uznani artyści z Polski, Włoch i Japonii. Szczegóły na plakatach.
 5. W przyszłą niedzielę, 16 czerwca, w Uroczystość Świętej Trójcy serdecznie zapraszamy na uroczystą Sumę Odpustową o godz. 12.00. W czasie Eucharystii będziemy dziękowali Bogu za wszystkich Przyjaciół, Dobrodziejów i Wiernych spotykających się na modlitwie w naszym kościele oraz w intencji wszystkich wspierających renowację kościoła Świętej Trójcy. Ofiary złożone na tacę w przyszłą niedzielę, w czasie sumy odpustowej, przeznaczymy na pomoc kościołowi Św. Piotra i Pawła, który przed tygodniem uległ pożarowi. Po Mszy odpustowej tradycyjnie na dziedzińcu poczęstunek ciastem (zachęcamy też do przyniesienia własnych wypieków do wspólnego poczęstunku). Będzie też kawa, chleb ze smalcem, książki za złotówkę, pierniki „świętotrójcowe”, nowy numer Gazety Franciszkańskiej, zabawy dla dzieci itp. Będzie też możliwość zwiedzania poddaszy kościoła…
 6. W przyszłą niedzielę po Sumie odpustowej poświęcimy nowe drzwi w kruchcie kaplicy Św. Anny. Do tej pory na drzwi zebraliśmy ok. 8 tys. zł. Całość wyniesie ponad 14 tys. złotych. Dziękujemy zatem za złożone ofiary i będziemy wdzięczni za wszelką pomoc w spłacie całości. Swoje ofiary można wrzucić do skarbony w kaplicy przy drzwiach lub w zakrystii.

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE 02 czerwca 2019

 1. Z radością pragniemy poinformować, że w minionym tygodniu Kapituła generalna Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów), obradująca w Asyżu, wybrała nowego wikariusza generalnego. Został nim o. Jan Maciejowski, nasz dotychczasowy prowincjał. Nowego wikariusza generalnego polecamy serdecznej modlitwie wiernych.
 2. Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy w naszym kościele codziennie w zwykłe dni po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00, w niedzielę po Mszy św. o godz. 18.00 – w tym roku czynimy to w duchu ekspiacji za znieważanie Najświętszego Sakramentu.
 3. W najbliższą sobotę przypada wigilia Zesłania Ducha Świętego. Z tej racji w naszym kościele Świętej Anny gromadzą się tradycyjnie na czuwaniu grupy misyjne, Żywy Różaniec i Rycerstwo Niepokalanej. Początek czuwania o godz. 20.00 zakończenie o 23.00 procesją do Bazyliki Mariackiej. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy. Inne grupy i kościoły stacyjne znajdziemy wypisane na plakatach.
 4. W przyszłą niedzielę w Gdańsku odbędzie się – X MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY – początek o godz. 15.00 przy Kaplicy Królewskiej.
 5. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję festiwalu ORGANy PLUS+, która odbędzie się w naszym kościele w piątek, sobotę i niedzielę – 14., 15. i 16. czerwca. Wystąpią uznani artyści z Polski, Włoch i Japonii. Będziemy mogli podziwiać brzmienie wielkich organów solo oraz z towarzyszeniem śpiewaków i zespołów śpiewaczych. Szczegóły na plakatach.
 6. Zgodnie z ogłoszeniem sprzed tygodnia w dzisiejszą niedzielę przeżywamy XII Święto Dziękczynienia, wyrażając wdzięczność Stwórcy za Wielkich Pasterzy – Świętego Jana Pawła II i Czcigodnego Sługę Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także za wszelkie łaski, jakimi Bóg nas obdarza. Tradycyjnie w kościołach w całej Polsce jest przeprowadzana zbiórka na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie. Swoją ofiarę można złożyć do puszki na dziedzińcu.

6 NIEDZIELA WIELKANOCNA, 26 maja 2019

 1. Z radością pragniemy poinformować, że w minioną sobotę 25 maja Kapituła generalna zwyczajna Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów), obradująca w Świętym Konwencie (Sacro Convento) w Asyżu, wybrała nowego ministra generalnego. Został nim o. Carlos Alberto Trovarelli. O. Carlos Alberto należy do Prowincji „Rioplatense” św. Antoniego z Padwy w Argentynie i Urugwaju. Urodził się w Cinco Salto (Rio Negro, Argentyna) 22 czerwca 1962 roku. Do chwili wyboru był asystentem generalnym Federacji Ameryki Łacińskiej Braci Mniejszych Konwentualnych. O. Carlos jest 120. następcą św. Franciszka. Naszego nowego generała polecamy serdecznej modlitwie wiernych.
 2. Zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie do piątku włącznie na godz. 17.30. Od soboty, nabożeństwa czerwcowe, będą odprawiane w zwykłe dni codziennie po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00.
 3. Wspólnota Kana zaprasza wspólnoty  i wszystkich chętnych na adorację nocną  Najświętszego Sakramentu. W intencji dziękczynnej za dobrych pasterzy i modlitwę za Kapłanów, która odbędzie się w piątek 31 maja po Mszy Świętej wieczornej o 18.00. do 7 rano w sobotę 1 czerwca.
 4. W następną niedzielę, 2 czerwca br., będziemy przeżywać XII Święto Dziękczynienia, wyrażając wdzięczność Stwórcy za Wielkich Pasterzy – Świętego Jana Pawła II i Czcigodnego Sługę Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także za wszelkie łaski, jakimi Bóg nas obdarza. Tradycyjnie w kościołach w całej Polsce zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie.

5 NIEDZIELA WIELKANOCNA 19 maja 2019

 1. Zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie na godz. 17.30.
 2. W dniu wczorajszym w Asyżu rozpoczęła się Kapituła Generalna naszego zakonu. Zachęcamy wiernych do modlitwy w intencji naszej franciszkańskiej posługi w Polsce i na świecie oraz w intencji błogosławionego wyboru nowego generała.
 3. Młodzież męską szukającą własnej drogi życia zapraszamy na „Franciszkański Weekend Powołaniowy”. Celem tych rekolekcji jest zbliżenie człowieka do Boga i pomoc w rozeznaniu drogi życiowej. Czas ten jest też dobrą okazją, żeby dowiedzieć się i zobaczyć, jak to nasze życie franciszkańskie wygląda. Rekolekcje odbędą się przy naszym klasztorze w Gdyni w najbliższy weekend od 24 do 26 maja.  Szczegółowe informacje w zakrystii lub w klasztorze.

4 NIEDZIELA WIELKANOCNA 12 maja 2019

 1. Zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie na godz. 17.30.
 2. Jutro 13 dzień maja, a zatem 102 Rocznica Objawień Matki Bożej w Fatimie. Z tej racji zapraszamy – na Różaniec Fatimski. O godz. 17.00 odmówimy przed Najświętszym Sakramentem dwie części Różańca połączone z litanią Loretańską, natomiast po Mszy św. o godz. 18.00, w procesji w naszym dużym kościele przed figurą z Fatimy odmówimy kolejne dwie części Różańca.
 3. W dzisiejszą niedzielę, kiedy w sposób szczególny modlimy się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, zachęcamy do włączenia się w dzieło modlitewne „Wyproś i ocal Powołanie”. Chodzi o podjęcie się modlitwy na jakiś czas za jedną osobę powołaną do naszej Prowincji. Można podjąć się takiej modlitwy na czas 1 miesiąca, pół roku lub cały rok. Codziennym zobowiązaniem jest wskazana w ulotce modlitwa i jedna dziesiątka różańca. Na dziś trwa na takiej modlitwie około 100 osób i to dzięki temu wierzymy, że mamy powołania. Przy wyjściu z kościoła na stoliku są wyłożone odpowiednie druki z modlitwami za nasze franciszkańskie powołania – z serca zachęcamy do włączenia się w to dzieło.

 

2 NIEDZIELA WIELKANOCNA – MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

28 kwietnia 2019

 1. W dzisiejszą niedzielę – Niedzielę Miłosierdzia zapraszamy na specjalne nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego o godz. 17.30 do naszej kaplicy Św. Anny.
 2. Jutro Kościół obchodzi liturgiczną Uroczystość Świętego Wojciecha głównego Patrona archidiecezji gdańskiej (przeniesioną w tym roku z 23 kwietnia). Główne uroczystości archidiecezjalne ku czci Św. Wojciecha odbędą się w przyszłą niedzielę na Wzgórzu Wojciechowym o godz. 12.00 pod przewodnictwem ks. biskupa Antoniego Dydycza.
 3. 3 maja w piątek obchodzimy Uroczystości NMP Królowej Polski. Porządek Mszy Św. niedzielny – poza Mszą św. akademicką, której tego dnia nie będzie.
 4. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca. Z tej racji Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na czuwanie modlitewne w sobotę na godz. 12.00.
 5. Od przyszłej niedzieli Msze św. o godz. 9.00, 10.30 i 12.00 na okres letni przenosimy do naszego dużego kościoła Świętej Trójcy.
 6. Z racji Niedzieli Miłosierdzia po Mszy św. będzie można złożyć do puszki na dziedzińcu swoją ofiarę na potrzeby Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA – 21 04 2019

    Jako Wspólnota Braci Franciszkanów życzymy Wam, abyście stali się świadkami tej Wielkiej Tajemnicy, którą przeżywamy w tych dniach. Niech Pokój, który ożywił zatrwożonych Apostołów, będzie Waszym udziałem, tak byście stali się nosicielami Pokoju i Dobra. Niech Chrystus Zmartwychwstały obdarzy Was swą mocą i radością. Pan Zmartwychwstał! Alleluja! 

 1. Z serca dziękujemy za pomoc w przygotowaniach naszych kościołów na Święte Triduum Paschalne. Wszystkim, którzy sprzątali i przyozdabiali kościoły, składali swoje ofiary na kwiaty i dekoracje w kościele. Wszystkim zaangażowanym w posługę liturgiczną, panu organiście Michałowi, członkom scholi oraz wszystkim, którzy swoją modlitewną obecnością przeżywali razem z nami Misterium Wielkich Dni.
 2. Porządek pozostałych mszy św. w dniu dzisiejszym: 9.00; 10.30; 12.00; 18.00 w kościele Św. Anny. (nie będzie Mszy św. akademickiej o godz. 19.15).
 3. Uroczyste Nieszpory, które zakończą obchody Triduum Paschalnego, odśpiewamy dziś o godz. 17.30 w kościele Św. Anny. Serdecznie zapraszamy.
 4. W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. odprawimy według porządku niedzielnego; poza mszą św. akademicką, której w tym dniu nie będzie. Taca w tym dniu przeznaczona będzie na KUL i inne uczelnie katolickie.

 

 

 

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *