OgłoszeniaOGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

I Niedziela Adwentu 29 11 2020

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy okres Adwentu – czas oczekiwania na przyjście Pana. Mszę św. Roratnią sprawować będziemy w dni powszednie o godz. 7.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uczestnictwa w tym pięknym polskim zwyczaju oczekiwania z Maryją o brzasku dnia na Jezusa –
  z wysoka Wschodzące Słońce.
 2. W najbliższą sobotę 5 grudnia w parafii św. Piotra i Pawła przypada dzień Adoracji Najświętszego Sakramentu w ramach całorocznej Adoracji w naszej Archidiecezji. Adoracja ta dla parafian oraz wszystkich wspólnot z naszych kościołów – św. Piotra i Pawła i Św. Trójcy odbędzie się w naszej kaplicy św. Anny od godz. 9.00 i zakończy się Mszą św. o godz. 18.00. Szczegółowy program, z podziałem na poszczególne ulice wywieszony jest w gablocie. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 3. Na stole przed zakrystią są już wyłożone do nabycia opłatki na stół wigilijny oraz świece wigilijne Caritasu.
 4. Swoje święto patronalne obchodzi Wikariusz naszej zakonnej prowincji o. Andrzej Lengenfeld. Zapraszamy do wspólnej z nami modlitwy w intencji dostojnego solenizanta jutro na Mszę św. o godz. 12.00.

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA 22 11 2020

 1. Od 7 listopada obowiązują nowe limity wiernych w kościołach – 1 osoba na 15m2. Stąd w naszym dużym kościele św. Trójcy może przebywać jednorazowo 98 osób, natomiast w kaplicy św. Anny 14 osób. Wszystkie Msze św., również w tygodniu, są odprawiane w naszym dużym kościele. Jednocześnie, zgodnie z rozporządzeniami sanitarnymi, prosimy o zasłaniania ust i nosa, a także o dezynfekcję rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła oraz o zachowanie stosownych odstępów w zajmowanych ławkach, jak również w momencie przystępowania do Komunii św.
 2. W tym roku nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni odprawiane są codziennie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach przez cały listopad sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.

W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent, czas oczekiwania na przyjście Pana.

33 NIEDZIELA ZWYKŁA 15 11 2020

 1. Przypominamy wiernym, że od 7 listopada obowiązują nowe limity wiernych w kościołach – 1 osoba na 15m2. Stąd w naszym dużym kościele św. Trójcy może przebywać jednorazowo 98 osób, w prezbiterium 17 osób, natomiast w kaplicy św. Anny 14 osób. Wszystkie Msze św., również w tygodniu, będą odprawiane w naszym dużym kościele. Jednocześnie prosimy o dezynfekcję rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła oraz o zachowanie stosownych odstępów w zajmowanych ławkach, jak również w momencie przystępowania do Komunii św.
 2. W tym roku nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni odprawiane są codziennie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach przez cały listopad sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 3. Odkąd 74 lata temu o. Gerard Domka przywiózł z Wilna do Gdańska obraz Matki Bożej Miłosierdzia – kopię obrazu MB Ostrobramskiej obchodzono w naszym kościele uroczyście Jej święto. Stąd zapraszamy na Msze św. odpustowe jutro, w Uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia, na godz. 12.00 i 18.00. Ze względu na pandemię Msze św. odbędą się w dużym kościele, natomiast w kaplicy przed koronowanym Obrazem można się będzie modlić jedynie w grupach nie większych niż 14 osób. Nie będzie też tradycyjnie śpiewanego „Akatystu”. W ramach przygotowania do uroczystości zapraszamy jeszcze dziś wieczorem na Różaniec o godz. 20.30. Można trwać z nami na modlitwie w kościele, ale też łączyć się z nami na facebooku (profil: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku) odmawiając modlitwę w swoich domach.
 4. W najbliższym czasie swoje święto patronalne będą obchodzili o. Janusz Wejman i br. Zdzisław Cieślukowski. Do wspólnej z nami modlitwy w intencji dostojnych solenizantów zapraszamy w najbliższą sobotę na Mszę św. o godz. 12.00.

32 NIEDZIELA ZWYKŁA 08 11 2020

 1. Od wczoraj obowiązują nowe limity wiernych w kościołach – 1 osoba na 15m2. Stąd w naszym dużym kościele św. Trójcy może przebywać jednorazowo 98 osób, w prezbiterium 17 osób, natomiast w kaplicy
  św. Anny 14 osób. Wszystkie Msze św., również w tygodniu, będą odprawiane w naszym dużym kościele.
 2. W tym roku nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni odprawiane są codziennie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad sprawujemy Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 3. Dziś w wielu miejscach Polski i na świecie kończy się rozpoczęta przed tygodniem nowenna „Różaniec do Granic Nieba”. Zapraszamy na ostatnie z nabożeństw. O godz. 20.30 Wystawienie Najświętszego Sakramentu; Różaniec; Błogosławieństwo i o godz. 21.00 Apel Maryjny. Można trwać z nami na modlitwie w kościele, ale też łączyć się z nami na facebooku (profil: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku) odmawiając modlitwę w swoich domach.
 4. W środę 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Serdecznie zachęcamy do szczególnej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny. Msze św. o godz. 12.00 i 18.00. Przed Mszą św. o godz. 12.00 odśpiewamy wspólnie w naszym kościele hymn narodowy.
 5. W poniedziałek 16 listopada przypada Uroczystość MB Miłosierdzia. W ramach przygotowania do uroczystości zapraszamy do wspólnej z nami kontynuacji Różańca o godz. 20.30 – od poniedziałku w kościele św. Anny. Trwając na modlitwie z Matką Miłosierdzia będziemy się modlili o oddalenie pandemii koronawirusa; o życie wieczne dla zmarłych, o uzdrowienie dla chorych, o pokój serca dla zalęknionych oraz o siły i mądrość dla personelu medycznego i służb cywilnych.

 

Komunikat administratora archidiecezji gdańskiej [7 listopada 2020]

Pogorszyły się znacząco warunki epidemiczne, dlatego od 7 do 29 listopada 2020 r. obowiązuje przepis sanitarny, który dopuszcza w przestrzeni kościoła obecność
1 osoby na 15 m kw.

W związku z powyższym udzielam wszystkim katolikom archidiecezji gdańskiej oraz przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku uczestniczenia
w niedzielnej Mszy świętej. Dyspensy udzielam w jedności z biskupami innych diecezji w Polsce. Jest ona ważna aż do odwołania.

Równocześnie zachęcam do wspólnej modlitwy w domu, a także do korzystania
z transmisji telewizyjnych, radiowych oraz internetowych Mszy świętej. Na ile to możliwe proszę również o materialne wsparcie własnej parafii i dzieł Kościoła
w tym okresie.

+Jacek Jezierski                          administrator archidiecezji gdańskiej

UROCZYSTOŚĆ  WSZYSTKICH  ŚWIĘTYCH

01 11 2020

 1. Rozpoczyna się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy zatem do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać na stole przed zakrystią. Z serca dziękujemy za wszelkie złożone przy okazji ofiary na rzecz klasztoru i kościoła. W tym roku nabożeństwa wypominkowe w naszej świątyni odprawiane będą codziennie przez cały listopad 15 minut przed Mszami św., a zatem o godz. 11.45 i 17.45. Ponadto w intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy sprawowali Msze św. na sposób gregoriański o godz. 18.00.
 2. Wierni, którzy w dniu dzisiejszym lub jutro nawiedzą kościół, albo kaplicę publiczną mogą dostąpić odpustu zupełnego, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. W czasie nawiedzenia świątyni trzeba odmówić Ojcze nasz…, Wierzę… oraz należy wypełnić inne warunki: być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Św. i odmówić modlitwę w intencji Ojca Świętego. Decyzją Stolicy Apostolskiej wierni, którzy w kolejnych dniach, aż do końca listopada pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące.
 3. Jutro w Kościele przeżywamy Dzień Zaduszny – dzień modlitw za naszych bliskich zmarłych. Stąd serdecznie zapraszamy na godz. 17.30 na procesję żałobną po naszym kościele Świętej Trójcy. Modlić się będziemy za naszych bliskich zmarłych oraz zmarłych pochowanych na przestrzeni wieków w naszym kościele i w jego pobliżu.
 4. Dziś w wielu miejscach Polski i na świecie rozpoczyna się nowenna „Różaniec do Granic Nieba”, która potrwa do natępnej niedzieli. Również w naszym kościele, wraz ze Wspólnotą Rodzin „Źródło Życia”, włączamy się do tej szczególnej modlitwy w tak szczególnym czasie. O godz. 20.30 Wystawienie Najświętszego Sakramentu; Różaniec; Błogosławieństwo i o godz. 21.00 Apel Maryjny. Można trwać z nami na modlitwie w kościele, ale też łączyć się z nami na facebooku (profil: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku) odmawiając modlitwę w swoich domach.
 5. W najbliższą środę Karol Wesołowski obchodzi swoje święto patronalne. Zapraszamy do wspólnej z nami modlitwy w intencji dostojnego solenizanta na Mszę św. o godz. 18.00.
 6. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca.

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA WŁASNEGO KOŚCIOŁA 25 10 2020

 1. Od 17 października obowiązują limity wiernych w kościołach – 1 osoba na 7m2. Stąd w naszym dużym kościele św. Trójcy może przebywać jednorazowo 214 osób, natomiast w kaplicy św. Anny 31 osób.
 2. Biskup Jacek udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa
  w niedzielnej Mszy Świętej od 18 października do 15 listopada br. osobom chorym i starszym oraz ich opiekunom, a także pracownikom służby zdrowia.
 3. Serdecznie zapraszamy na ostatnie, październikowe nabożeństwa różańcowe na godz. 17.30.
 4. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Wszystkich Świętych, uczcimy tych wszystkich, którzy doświadczają już chwały zbawionych w niebie.
 5. Zbliża się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać do koszyka na stole przed wejściem do zakrystii. W intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy dodatkowo sprawowali Mszę św. na sposób gregoriański o godz. 18.00. Składamy serdeczne „Bóg zapłać!” za składane przy okazji ofiary.
 6. W nawie południowej kościoła, pod organami, można zobaczyć wystawę pt. Jan Paweł II w obronie Życia. Obecność wystawy w naszym kościele zawdzięczamy pani Elżbiecie Lewandowskiej z parafii w Pszczókach. Dziękujemy.
 7. Zgodnie z obietnicą wykonaliśmy dwie nowe gabloty na wota składne w dowód wdzięczności Matce Bożej Miłosierdzia w kaplicy św. Anny. Gabloty, jeszcze nie pozłocone, można zobaczyć przy wyjściu z kościoła. Koszt wykonania gablot i ich złocenie to 10 tys. złotych. W ubiegłą niedzielę zebraliśmy na ten cel 780 zł. A zatem dotąd otrzymaliśmy już od Darczyńców 4323,50 zł. Będziemy zatem wdzięczni za każdy grosz, który pozwoli nam na dopełnienie całości. Bóg Zapłać! Jak widać trwają również prace w północnej nawie kościoła przy rekonstrukcji barokowego baldachimu dawnej loży patrycjuszy gdańskich. Te prace również można wspomóc wrzucając ofiarę do skarbony ustawionej w pobliżu rusztowań. Prace te pochłoną ok 30 tys. zł. Dotąd zebraliśmy nieco ponad 10 tys. zł. Dzisiejsza Uroczystość Poświęcenia Własnego Kościoła jest dobrą okazją, aby kolejny raz podziękować Wszystkim, którzy troszczą się o należyte utrzymanie i wciąż postępujący proces przywracania kościoła Świętej Trójcy do dawnej świetności. Niech Dobry Bóg okaże wszystkim swoje Miłosierne Oblicze.

29 NIEDZIELA ZWYKŁA  18 X 2020

 1. Od 17 października, czyli od wczoraj obowiązują limity wiernych w kościołach. W strefie czerwonej, w której się obecnie znajdujemy jest to 1 osoba na 7m2. A zatem, w naszym dużym kościele św. Trójcy może przebywać jednorazowo 214 osób, natomiast w kaplicy św. Anny 31 osób.
 2. biskup Jacek udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej od 18 października do 15 listopada br. osobom chorym i starszym oraz ich opiekunom, a także pracownikom służby zdrowia.
 3. W ubiegłą niedzielę na Papieskie dzieło stypendialne prowadzone przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. zebraliśmy do puszek przy wyjściu z kościoła 2 tys. zł. Środki zostały przekazane na wskazany cel.
 4. Zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe przez cały październik codziennie na godz. 11.30 oraz wieczorem przy wystawionym Najświętszym Sakramencie na godz. 17.30.
 5. Zbliża się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać do koszyka na stole przed wejściem do zakrystii. W intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy dodatkowo sprawowali Mszę św. na sposób gregoriański o godz. 18.00. Składamy serdeczne „Bóg zapłać!” za składane przy okazji ofiary.
 6. Zgodnie z obietnicą powstają dodatkowe, dwie nowe gabloty na wota składne w dowód wdzięczności Matce Bożej Miłosierdzia w kaplicy św. Anny. Nowe gabloty, jeszcze nie pozłocone, można zobaczyć przy wyjściu z kościoła. Koszt wykonania gablot i złocenie to 10 tys. złotych. Dotąd zebraliśmy od Darczyńców 3543,50 zł. Będziemy zatem wdzięczni za każdy grosz, który pozwoli nam na dopełnienie całości. Bóg Zapłać! Trwają również prace w północnej nawie kościoła przy rekonstrukcji barokowego baldachimu dawnej loży patrycjuszy gdańskich. Rozpoczął się właśnie montaż drewnianej konstrukcji. Zostały też oczyszczone ocalałe elementy zdobnicze, w tym figura Chronosa przypominającego nieubłagany upływ czasu naszej ziemskiej wędrówki. Również tu będziemy wdzięczni za każdą pomoc finansową, ponieważ wykonamy tyle, na ile uda nam się zebrać środków.

28 NIEDZIELA ZWYKŁA  11 X 2020

 1. Dzisiejsza niedziela to XX już Dzień Papieski. Tradycyjnie w całej Polsce i poza jej granicami, organizowana jest zbiórka na program stypendialny prowadzony przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Papieskie dzieło stypendialne można wesprzeć m.in. składając ofiarę do puszki przy wyjściu z kościoła.
 2. Zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe przez cały październik codziennie na godz. 11.30 oraz wieczorem przy wystawionym Najświętszym Sakramencie na godz. 17.30.
 3. We wtorek 13 dzień miesiąca. Zapraszamy zatem na ostatni w tym roku Różaniec Fatimski. Początek o godz. 17.00. Dokończenie różańca po Mszy Św. o godz. 18.00.
 4. Zbliża się listopad – miesiąc szczególnej pamięci o naszych bliskich zmarłych. W pięknej, polskiej tradycji pamięć tę wyrażamy m.in. w nabożeństwie wypominkowym. Zachęcamy do wypisania imion swoich bliskich zmarłych na wyłożonych drukach, które prosimy składać w zakrystii. W intencji zmarłych poleconych w wypominkach w naszym kościele przez cały listopad będziemy dodatkowo sprawowali Mszę św. na sposób gregoriański o godz. 18.00. Składamy serdeczne „Bóg zapłać!” za składane przy okazji ofiary.
 5. W poniedziałek i środę zapraszamy do naszego kościoła na ostatnie z koncertów w ramach Festiwalu ORGANy PLUS+. Szczegóły dotyczące festiwalu znajdziemy na plakatach.

27 NIEDZIELA ZWYKŁA  04 X 2020

 1. Ze smutkiem, ale jednocześnie z nadzieją zmartwychwstania pragniemy poinformować, że w miniony piątek odszedł do Pana nasz współbrat o. Janusz Szypulski przebywający ostatnio w klasztorze w Darłowie. O. Janusz przez kilka lat swojego kapłaństwa posługiwał również tu – w naszym gdańskim kościele. Był też przez lata moderatorem Rycerstwa Niepokalanej w Polsce Północnej. Nich dobry Pan w swoim Miłosierdziu przyjmie go do grona swoich wybranych w niebie.
 2. Zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe przez cały październik codziennie na godz. 11.30 oraz wieczorem przy wystawionym Najświętszym Sakramencie na godz. 17.30.
 3. Od dziś zapraszamy studentów i młodzież pracującą na niedzielne Msze Św. akademickie o godz. 19.15.
 4. W miniony piątek rozpoczął się w naszym kościele Festiwal ORGANy PLUS+. Szczegóły dotyczące festiwalu znajdziemy na plakatach. Dla wiernych z naszego kościoła otrzymaliśmy od organizatorów pakiet darmowych karnetów do odebrania w zakrystii lub u rektora kościoła. Najbliższy, festiwalowy koncert w kościele Świętej Trójcy odbędzie się w sobotę 10 października o godz. 19.00.

26 NIEDZIELA ZWYKŁA  30 IX 2018

 1. W ostatnim czasie swoje święto patronalne obchodzili: brat Bartosz Duda z Domu Pojednania i Spotkań oraz o. Tomasz Jank – gwardian klasztoru i rektor kościoła Świętej Trójcy. Serdecznie zapraszamy do wspólnej z nami modlitwy w intencji solenizantów pod przewodnictwem o. Prowincjała – w najbliższą środę podczas Mszy św. o godz. 12.00.
 2. Od czwartku zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe przez cały październik codziennie na godz. 11.30 oraz wieczorem przy wystawionym Najświętszym Sakramencie na godz. 17.30.
 3. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej – I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca. Z tej też racji zapraszamy na czuwanie modlitewne z grupą Rycerstwa Niepokalanej w sobotę na godz. 12.00.
 4. Również w sobotę, 3 października, po Mszy Św. o godz. 18.00, zapraszamy na uroczysty Transitus – czyli nabożeństwo chwalebnej śmierci Św. Ojca Franciszka. Nabożeństwo odbędzie się przy ołtarzu Stygmatyzacji Świętego Biedaczyny z Asyżu w Prezbiterium kościoła Świętej Trójcy.
 5. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywali Uroczystość Św. Ojca Franciszka.
 6. Od przyszłej niedzieli zapraszamy studentów i młodzież pracującą na niedzielne Msze Św. akademickie o godz. 19.15.
 7. Od najbliższego piątku serdecznie zapraszamy do kościoła Świętej Trójcy na koncerty w ramach Festiwalu ORGANy PLUS+. Szczegóły dotyczące festiwalu znajdziemy na plakatach. Dla wiernych z naszego kościoła otrzymaliśmy od organizatorów pakiet darmowych karnetów – do odebrania w zakrystii lub u rektora kościoła.
 8. Misjonarze Oblaci informują, że od jutra ponownie, po okresie kwarantanny, zostanie otworzony dla wiernych kościół św. Józefa.
 9. Administrator Apostolski Archidiecezji Gdańskiej prosi, aby dziś po Mszach św. zorganizować przy kościele zbiórkę do puszek w celu pomocy uchodźcom, którzy ucierpieli w skutek pożaru na greckiej wyspie Lesbos. Zebrane ofiary zostaną przekazane na konto Caritas Archidiecezji Gdańskiej z dopiskiem „Lesbos”. Stosowną ofiarę można złożyć u nas do puszki na dziedzińcu.

23 NIEDZIELA ZWYKŁA 06 IX 2020

 1. Przypominamy, że od wczoraj Msze św. w soboty o godz. 18.00 będą celebrowane w naszym kościele według formularza liturgicznego z niedzieli.
 2. W nadchodzącym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– we wtorek – Święto Narodzenia NMP;

– w środę – wspomnienie bł. Anieli Salawy patronki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce

 • Przy wyjściu z kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

22 NIEDZIELA ZWYKŁA 30 VIII 2020

 1. Przypominamy, że od wczoraj Msze św. w soboty o godz. 18.00 będą celebrowane w naszym kościele według formularza liturgicznego z niedzieli.
 2. W nadchodzącym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej: Pierwszy Czwartek, Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota miesiąca. Z tej racji Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się w sobotę Mszą św. o godz. 12.00.
 3. Przy wyjściu z kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

21 NIEDZIELA ZWYKŁA 23 VIII 2020

 1. W ubiegłą niedzielę do puszek na pomoc dla mieszkańców Bejrutu zebraliśmy 2.500,00 zł. Zebrana kwota została przekazana na wskazany cel.
 2. Od najbliższej soboty Msze św. w soboty o godz. 18.00 będą celebrowane w naszym kościele według formularza liturgicznego z niedzieli.
 3. Przy wyjściu z kościoła na stoliku jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.
 4. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– w poniedziałek – święto św. Bartłomieja Apostoła;

– we wtorek – wspomnienie św. Ludwika IX, króla, patrona FZŚ;

– w środę – uroczystość NMP Częstochowskiej;

20 NIEDZIELA ZWYKŁA 16 VIII 2020

 1. W związku z przejściem arcybiskupa metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia na emeryturę, papież Franciszek ustanowił od dn. 13 sierpnia 2020 r. biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej. Ksiądz biskup będzie kierował naszą archidiecezją do czasu ustanowienia przez Stolicę Apostolską nowego arcybiskupa metropolity gdańskiego. Wspieramy modlitwą biskupa Jacka, wypraszając dla niego potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo.
 2. Zgodnie z ogłoszeniem sprzed tygodnia dzisiaj po Mszach św. na dziedzińcu zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na pomoc dla mieszkańców Bejrutu. Chrześcijańskie współczucie oraz braterska solidarność z osobami, które ucierpiały w wyniku tragicznego wybuchu, skłaniają do podjęcia działań celem okazania konkretnego wsparcia poszkodowanym.

19 NIEDZIELA ZWYKŁA 09 VIII 2020

 1. We czwartek 13 dzień miesiąca, a zatem zapraszamy serdecznie na „Różaniec Fatimski”. O godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i pierwsze części różańca. Po Mszy św. pozostałe tajemnice różańca.
 2. W piątek przypada 79 rocznica męczeńskiej śmierci w niemieckim-nazistowskim obozie koncentracyjnym
  w Oświęcimiu Św. Maksymilian Maria Kolbe, który oddał swoje życie za drugiego człowieka. Dziękując za dar życia Św. Maksymiliana patrona naszej zakonnej, franciszkańskiej prowincji prosimy o błogosławieństwo dla nas, naszej Ojczyzny dla zakonu. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 3. W sobotę obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia NMP Matki Bożej Zielnej. Tego dnia porządek Mszy
  św. niedzielny. Na zakończenie każdej Mszy św. poświęcimy, zgodnie ze staropolską tradycją, kwiaty i zioła. Ze względu na trwającą pandemię wszystkie Eucharystie tego dnia celebrujemy w dużym kościele.
 4. We piątek Filharmonia Bałtycka zaprasza na kolejny koncert z cyklu Muzyka w najpiękniejszych zabytkach Starego Gdańska, który odbędzie się o godz. 19.00 w naszym Kościele Świętej Trójcy. Wystąpi kwartet smyczkowy. Wstęp wolny.
 5. W porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski, w niedzielę 16 sierpnia w Archidiecezji Gdańskiej zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na pomoc dla mieszkańców Bejrutu. Chrześcijańskie współczucie oraz braterska solidarność z osobami, które ucierpiały w wyniku tragicznego wybuchu, skłaniają do podjęcia działań celem okazania konkretnego wsparcia poszkodowanym.

18 niedziela zwykła 2 VIII 2020

 1. Dziś w kościołach Franciszkańskich przeżywamy święto NMP Anielskiej z Porcjunkuli. Z tej racji we wszystkich kościołach franciszkańskich oraz kościołach parafialnych można pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny.
 2. Pragniemy poinformować, że Decyzją wyższego przełożonego naszej zakonnej prowincji w minionym tygodniu posługę w naszym klasztorze zakończyli o. Marek Kiedrowicz, który z dniem 1 sierpnia został skierowany do pracy w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku oraz Marek Dopieralski, który został skierowany do pracy
  w Inowrocławiu. Natomiast do naszego klasztoru zostali oddelegowani: o. Karol Wesołowski z klasztoru w Kwidzynie i o. Janusz Wejman z klasztoru w Gnieźnie. Braciom na nowych placówkach duszpasterskich życzymy Bożego błogosławieństwa oraz życzliwego przyjęcia przez braci i wiernych.
 3. Ze względu na trwającą wciąż pandemię prosimy wiernych o przestrzeganie zasad, które obowiązują w przestrzeniach sakralnych, a zatem o noszenie maseczek i zachowanie odpowiedniego dystansu, co w naszym kościele nie powinno sprawiać kłopotu. Biorąc również pod uwagę prośby niektórych wiernych oraz fakt, że coraz częściej rozliczamy się bezgotówkowo informujemy, że ofiary za intencje mszalne oraz wszelkie inne ofiary, w tym także tzw. tacowe, możemy wpłacać na konto klasztorne przelewem. Niektórzy z naszych wiernych czynią tak zresztą już od kilku lat. Na stoliku przy wyjściu z kościoła są wyłożone kartki z numerem konta klasztornego. Przy ewentualnej wpłacie prosimy zaznaczyć tytuł wpłaty np. „ofiara za intencję z dnia…” lub „ofiara na tacę”. Przy okazji dziękujemy za wszelką życzliwość skierowaną w naszą stronę, także w wymiarze materialnym. W ubiegłą niedzielę do koszyka na kolejne gabloty na wota do kaplicy św. Anny zebraliśmy 2680 zł. Również w dniu dzisiejszym można w kaplicy zostawić swoją ofiarę na ten cel. Mamy nadzieję, że uda się je wykonać na odpust Matki Bożej Miłosierdzia przypadający w połowie listopada.
 4. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej –
  I Czwartek i I Piątek miesiąca.
 5. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy: – we czwartek – święto Przemienienia Pańskiego; – w sobotę – święto św. Dominika – założyciela Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanów);

17 niedziela zwykła 26 VII 2020

 1. Dziś przypada uroczystość św. Anny – a zatem możliwy do uzyskania odpust z racji święta tytularnego naszego małego kościoła. Ze względu na pandemię wszystkie Msze św. sprawujemy w dużym kościele. Zachęcamy jednak do nawiedzenia kościoła św. Anny oraz odmówienia modlitw koniecznych do uzyskania odpustu – a zatem modlitwy w intencji Ojca świętego, modlitwy za Kościół oraz odmówienia Wierzę w Boga.
 2. Na stoliku przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.
 3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– w piątek – wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego – jezuitów;

16 niedziela zwykła 19 VII 2020

 1. Na stoliku przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.
 2. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– w środę – święto św. Marii Magdaleny;

– w czwartek – święto św. Brygidy Szwedzkiej, zakonnicy, patronki Europy;

– w piątek – wspomnienie św. Kingi, dziewicy;

– w sobotę – święto św. Jakuba, Apostoła;

– natomiast w przyszłą niedzielę przypada uroczystość św. Anny – a zatem możliwy do uzyskania odpust z racji święta tytularnego naszego małego kościoła;

15 niedziela zwykła 12 VII 2020

 1. Przypominamy, że w okresie wakacyjnym nie będzie Mszy św. akademickich o godz. 19.15. Msze św. zostaną wznowione w pierwszą niedzielę października.
 2. Jutro 13 dzień miesiąca, a zatem zapraszamy na Różaniec Fatimski. O godz. 17.00 rozpoczniemy odmawianie kolejnych tajemnic przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Dokończenie Różańca po Mszy św. przed figurą MB Fatimskiej w dużym kościele.
 3. Na stoliku przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.
 4. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– w środę – święto św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła;

– w czwartek – wspomnienie NMP z Góry Karmel (Szkaplerznej)

14 niedziela zwykła 05 VII 2020

 1. Przypominamy, że w okresie wakacyjnym nie będzie Mszy św. akademickich o godz. 19.15. Msze św. zostaną wznowione w pierwszą niedzielę października.
 2. Na stoliku przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.
 3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:                                                                                                                     – w sobotę – święto św. Benedykta, opata, patrona Europy

 

13 niedziela zwykła 28 VI 2020

 1. Jutro przypada liturgiczna Uroczystość Św. Ap. Piotra i Pawła. Stąd ks. proboszcz Cezary Annusewicz serdecznie zaprasza na odpust parafialny. Uroczyste Eucharystie odpustowe odbędą się o godz. 9.00 i 17.30.
 2. .
 3. Przypominamy, że w okresie wakacyjnym nie będzie Mszy św. akademickich o godz. 19.15. Msze św. zostaną wznowione w pierwszą niedzielę października.

11 Niedziela Zwykła 14 VI 2020

 1. Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy w naszym kościele codziennie w zwykłe dni po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00,
  w niedzielę po Mszy św. o godz. 18.00.
 2. W najnowszym dekrecie Metropolita Gdański przypomina wiernym o obowiązku zasłaniania na terenie kościoła ust i nosa, poza kapłanami sprawującymi kult religijny. Zostaje też odwołana dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Czas Komunii Św. i spowiedzi wielkanocnej został przedłużony do uroczystości św. Ap. Piotra i Pawła, a zatem do 29 czerwca.
 3. W tym tygodniu przypada 50 rocznica święceń kapłańskich Metropolity Gdańskiego ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.
 4. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– w piątek – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa;

– w sobotę – wspomnienie Niepokalanego Serca Najśw. Maryi Panny

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ TRÓJCY 07 VI 2020

 1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy Uroczystość Świętej Trójcy, a zatem główną, odpustową uroczystość naszego kościoła i klasztoru. Obchodzona uroczystość jest dla nas miłą okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim zaangażowanym na rzecz renowacji kościoła Świętej Trójcy, a zatem wszystkim naszym Wiernym, Dobrodziejom i Darczyńcom, Wykonawcom, Konserwatorom i Nadzorującym. Główna, uroczysta Msza Św. Dziękczynna sprawowana będzie o godz. 12.00.
 2. Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy w naszym kościele codziennie w zwykłe dni po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00, w niedzielę po Mszy św. o godz. 18.00.
 3. We czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało). W tym roku ze względu na trwającą pandemię nie będzie tradycyjnej procesji na terenie parafii św. Piotra i Pawła. Ks. Proboszcz zaprasza jednakże do kościoła parafialnego na Mszę św. o godz. 10.30. Po Mszy będzie procesja wokół kościoła ze stacjami przy czterech ołtarzach. Dla osób, które z różnych względów pragną uniknąć większych skupisk ludzkich zostaną w naszym kościele odprawione Msze św. według porządku niedzielnego: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Pomimo braku tradycyjnej procesji ks. Proboszcz prosi również  udekorowanie okien domów i drogi na znak szacunku dla Jezusa Eucharystycznego.
 4. W najnowszym dekrecie Metropolita Gdański przypomina wiernym o obowiązku zasłaniania na terenie kościoła ust i nosa, poza kapłanami sprawującymi kult religijny. Zostaje też odwołana dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Czas Komunii Św. i spowiedzi wielkanocnej został przedłużony do uroczystości św. Ap. Piotra i Pawła.

W tym roku ze względu na trwającą pandemię nie będzie tradycyjnego, odpustowego poczęstunku i festynu na naszym dziedzińcu. Na stołach przy wyjściu z kościoła są jednak wyłożone odpustowe pierniki świętotrójcowe i książki za złotówkę. Wszelkie składane przy okazji ofiary przeznaczone są jak co roku na dalszą renowację naszego kościoła.

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO 31.05.2020

 1. Zapraszamy dziś na ostatnie nabożeństwo majowe na godz. 17.30. Od jutra nabożeństwa czerwcowe, które będziemy odprawiali w naszym kościele codziennie w zwykłe dni po Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00, w niedzielę po Mszy św. o godz. 18.00.
 2. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca. W sobotę Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na czuwanie modlitewne, które rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.00.
 3. Został zniesiony limit wiernych uczestniczących w nabożeństwach. Stąd od jutra wszystkie Msze św. w ciągu tygodnia będziemy sprawowali w kościele św. Anny. Natomiast na nabożeństwa niedzielne zapraszamy do naszego dużego kościoła.
 4. W przyszłą niedzielę, 7 czerwca, w Uroczystość Świętej Trójcy serdecznie zapraszamy na uroczystą Sumę Odpustową o godz. 12.00, której będzie przewodniczył nasz nowy prowincjał o. Wojciech Kulig. W czasie Eucharystii będziemy dziękowali Bogu za wszystkich Przyjaciół, Dobrodziejów i Wiernych spotykających się na modlitwie w naszym kościele oraz w intencji wszystkich wspierających renowację kościoła Świętej Trójcy. Ofiary złożone na tacę w przyszłą niedzielę, w czasie sumy odpustowej, przeznaczymy tradycyjnie na dalszą renowację naszego kościoła. W tym roku będziemy zbierali ofiary na renowację ocalałego z pożogi wojennej baldachimu z loży patrycjuszy gdańskich, która znajdowała się w północnej części kościoła. Po Mszy św. dokonamy też symbolicznego odsłonięcia odrestaurowanego największego – wschodniego okna kościoła z symbolami franciszkańskimi. W tym roku ze względu na trwającą pandemię nie będzie poczęstunku na dziedzińcu. Będą natomiast wyłożone książki za złotówkę oraz pierniki „świętotrójcowe”.
 5. W tym tygodniu w Liturgii Kościoła obchodzimy:

– w poniedziałek – święto NMP, Matki Kościoła;

– we czwartek – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana;

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE 24 maja 2020

 1. Ze względu na małą przestrzeń zakrystii sprawy kancelaryjne, w tym zamawianie intencji, prosimy przedstawiać przy wystawionym stoliku przed zakrystią wewnątrz kościoła.
 2. W ubiegłą niedzielę wznowiliśmy odprawianie Mszy św. akademickich o godz. 19.15.
 3. Zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie na godz. 17.30.
 4. W najbliższą sobotę przypada wigilia Zesłania Ducha Świętego. Z tej racji w naszym kościele Świętej Trójcy gromadzą się na czuwaniu grupy misyjne, Żywy Różaniec i Rycerstwo Niepokalanej. Początek czuwania o godz. 20.00 zakończenie o 23.00 indywidualnym przejściem do Bazyliki Mariackiej. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy. Miejsca modlitwy innych grupy i pozostałe kościoły stacyjne znajdziemy wypisane na plakatach w gablocie.
 5. W nadchodzącym tygodniu nasza zakonna prowincja odbędzie kolejną sesję kapituły, podczas której zostaną wybrani, na czteroletnią kadencję, nowi przełożeni naszych klasztorów, proboszczowie oraz odpowiedzialni za dzieła prowincji. Kapitułę i całą naszą zakonną posługę polecamy życzliwej modlitwie wiernych.
 6. Aby uniknąć tłoku przy wychodzeniu z kościoła można korzystać również z bocznych wejść.

6 NIEDZIELA WIELKANOCNA 17 maja 2020

 1. Zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami władz państwowych liczba uczestniczących w liturgii uzależniona jest od powierzchni kościoła według przelicznika 1 osoba na 10 m2. Do tej liczby nie wlicza się kapłanów. Należy przy tym pamiętać o zachowywaniu odstępu między wiernymi wynoszącego minimum 2 m. Przypominamy również o obowiązku zakrywania ust i nosa. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie duchowni, którzy sprawują obrzędy. Zgodnie z przytoczonymi wyżej wytycznymi, w kaplicy św. Anny jednocześnie może przebywać 21 osób; w prezbiterium kościoła św. Trójcy 33 osoby; natomiast w hali kościoła św. Trójcy może to być aż 148 osób. Zapraszamy zatem na Msze św. w dni powszednie na godz. 12.00 do naszego dużego kościoła, zaś na godz. 18.00 do kościoła św. Anny. W niedziele i uroczystości wszystkie Msze św. będziemy celebrowali w kościele św. Trójcy.
 2. Ze względu na małą przestrzeń zakrystii sprawy kancelaryjne, w tym zamawianie intencji, prosimy przedstawiać przy wystawionym stoliku przed zakrystią wewnątrz kościoła.
 3. Od dzisiejszej niedzieli wznawiamy odprawianie Mszy św. akademickich o godz. 19.15.
 4. Zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie na godz. 17.30.
 5. Jutro przypada setna rocznica urodzin naszego Wielkiego Rodaka Świętego Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy na uroczyste Msze św. na godz. 12.00 i 18.00 do naszego dużego kościoła.
 6. Aby uniknąć tłoku przy wychodzeniu z kościoła można korzystać również z bocznych wejść.

5 NIEDZIELA WIELKANOCNA 10 maja 2020

 1. Z serca dziękujemy wszystkim, którzy w ostatnich tygodniach, w tym trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii, wsparli i wspierają utrzymanie naszych kościołów i klasztoru poprzez ofiary składane w zakrystii i wpłacane na konto klasztoru. Dziękujemy też za ofiary składane przy okazji zamawianych intencji mszalnych. To nieoceniona dla nas pomoc…
 2. Ks. Proboszcz parafii św. Piotra i Pawła zaprasza w przyszłą niedzielę na doroczny odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Stanisławowskiej w 83 rocznicę koronacji. Szczegóły informacji znajdziemy na plakatach w gablocie.
 3. Ze względu na małą przestrzeń zakrystii sprawy kancelaryjne, w tym zamawianie intencji, prosimy przedstawiać przy wystawionym stoliku przed zakrystią wewnątrz kościoła.
 4. Zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie na godz. 17.30.
 5. Aby uniknąć tłoku przy wychodzeniu z kościoła można korzystać również z bocznych wejść.

4 NIEDZIELA WIELKANOCNA 3 maja 2020

 1. Metropolita gdański odnosząc się do decyzji władz państwowych w dekrecie z dnia 24 kwietnia przypomina, że liczba uczestniczących
  w liturgii uzależniona jest od powierzchni kościoła według przelicznika 1 osoba na 15 m2. Do tej liczby nie wlicza się kapłanów. Należy przy tym pamiętać o zachowywaniu odstępu między wiernymi wynoszącego minimum 2 m. Ks. Arcybiskup przypomina również o obowiązku zakrywania ust i nosa. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie duchowni, którzy sprawują obrzędy. Do odwołania obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Dotyczy ona wszystkich wiernych Archidiecezji Gdańskiej i osób czasowo przebywających na jej terenie. Mając jednak na uwadze wprowadzone przez prawo zmiany, Metropolita zachęca wiernych, aby korzystali z możliwości, jakie dają nowe przepisy i uczestniczyli w Eucharystii w swoich kościołach, zarówno w niedziele, jak i dni powszednie. O skorzystanie z niedzielnej dyspensy prosi zwłaszcza osoby chore, noszące objawy infekcji dróg oddechowych, starsze, będące w grupie ryzyka zarażenia wirusem oraz tych wszystkich, którzy czują obawę przed zarażeniem. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do uczestnictwa we Mszy Świętej w domu, transmitowanej za pomocą środków społecznego przekazu i przyjęcia Komunii duchowej oraz do pogłębionej modlitwy osobistej i rodzinnej. Całość dekretu znajdziemy w gablocie informacyjnej oraz na stronach internetowych klasztoru.
 2. Zgodnie z przytoczonymi wyżej wytycznymi, w kaplicy św. Anny jednocześnie może przebywać 14 osób; w prezbiterium kościoła
  św. Trójcy 22 osoby; natomiast w hali kościoła św. Trójcy może to być aż 98 osób. Zapraszamy zatem na Msze św. w dni powszednie na godz. 12.00 do naszego dużego kościoła, zaś na godz. 18.00 do kościoła św. Anny. W niedziele i uroczystości wszystkie Msze św. będziemy celebrowali w kościele św. Trójcy.
 3. Ze względu na małą przestrzeń zakrystii sprawy kancelaryjne, w tym zamawianie intencji, prosimy przedstawiać przy wystawionym stoliku przed zakrystią wewnątrz kościoła.
 4. Zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie na godz. 17.30.
 5. Aby uniknąć tłoku przy wychodzeniu z kościoła można korzystać również z bocznych wejść.

3 NIEDZIELA WIELKANOCNA 26 kwietnia 2020

 1. Metropolita gdański odnosząc się do decyzji władz państwowych w dekrecie z dnia 24 kwietnia przypomina, że liczba uczestniczących w liturgii uzależniona jest od powierzchni kościoła według przelicznika 1 osoba na 15 m2. Do tej liczby nie wlicza się kapłanów. Należy przy tym pamiętać o zachowywaniu odstępu między wiernymi wynoszącego minimum 2 m. Ks. Arcybiskup przypomina również o obowiązku zakrywania ust i nosa. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie duchowni, którzy sprawują obrzędy. Do odwołania obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii. Dotyczy ona wszystkich wiernych Archidiecezji Gdańskiej i osób czasowo przebywających na jej terenie. Mając jednak na uwadze wprowadzone przez prawo zmiany, Metropolita zachęca wiernych, aby korzystali z możliwości, jakie dają nowe przepisy i uczestniczyli w Eucharystii w swoich kościołach, zarówno w niedziele, jak i dni powszednie. O skorzystanie z niedzielnej dyspensy prosi zwłaszcza osoby chore, noszące objawy infekcji dróg oddechowych, starsze, będące w grupie ryzyka zarażenia wirusem oraz tych wszystkich, którzy czują obawę przed zarażeniem. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do uczestnictwa we Mszy Świętej w domu, transmitowanej za pomocą środków społecznego przekazu i przyjęcia Komunii duchowej oraz do pogłębionej modlitwy osobistej i rodzinnej. Całość dekretu znajdziemy w gablocie informacyjnej oraz na stronach internetowych klasztoru.
 2. Zgodnie z przytoczonymi wyżej wytycznymi, w kaplicy św. Anny jednocześnie może przebywać 14 osób; w prezbiterium kościoła św. Trójcy 22 osoby; natomiast w hali kościoła św. Trójcy może to być aż 98 osób. Zapraszamy zatem na Msze św. w dni powszednie na godz. 12.00 do naszego dużego kościoła, zaś na godz. 18.00 do kościoła św. Anny. W niedziele i uroczystości wszystkie Msze św. będziemy celebrowali w kościele św. Trójcy.
 3. Od najbliższego piątku zapraszamy na nabożeństwa majowe codziennie na godz. 17.30.
 4. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej – I Piątek i I Sobota miesiąca.

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA 19 kwietnia 2020

 1. Konferencja Episkopatu Polski zaprasza dziś wszystkich wiernych do szczególnej modlitwy o godz. 15.00, Koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji ustania epidemii.
 2. Zmieniają się przepisy sanitarne dotyczące ilości wiernych przebywających w kościołach i kaplicach. Od jutra wewnątrz kościołów w czasie nabożeństw może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Stąd pragniemy poinformować, że w kaplicy św. Anny jednocześnie może przebywać 14 osób; natomiast w kościele św. Trójcy może to być aż 98 osób. Zapraszamy zatem na Msze św. w dni powszednie do kościoła św. Anny, a w niedziele i uroczystości do naszego dużego kościoła.
 3. Pragniemy przypomnieć, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów na terenie kościoła, także podczas liturgii, musimy mieć zasłonięte usta i nos. Zwolnieni z tego obowiązku są tylko kapłani podczas sprawowania obrzędów liturgicznych.
 4. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy:

– we czwartek – uroczystość św. Wojciecha biskupa i męczennika, głównego patrona archidiecezji gdańskiej;

– w sobotę – święto św. Marka Ewangelisty;

 1. Z racji uroczystości patronalnej o. Marka Kiedrowicza i o. Marka Dopieralskiego zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji solenizantów w sobotę na godz. 12.00 do naszego dużego kościoła.

 

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 13 KWIETNIA 2020

Msze św. o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18,00 (kościół św. Anny – tylko 5 osób – w pierwszej kolejności osoby zamawiające intencję mszalną) jeśli przyjdzie więcej wiernych równolegle odbędzie się Msza św. w kościele św. Trójcy – również tylko 5 osób (nie ma Mszy św. akademickiej o 19.15)

Prosimy o korzystanie z Mszy św. transmitowanych w telewizji i radio oraz przyjmowanie Komunii św. duchowo. Transmisja z naszego kościoła o godz. 12.00.

NIECH DOBRY BÓG MA NAS W SWOJEJ OPIECE! – z darem modlitwy za każdego, zwłaszcza za wiernych związanych z naszym Kościołem – gdańscy franciszkanie

LITURGIA ŚWIĘTEGO TRIDUUM PASCHALNEGO 2020

Wielki  Czwartek (liturgia w kościele Świętej Trójcy)

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej – godz. 18.00 (liturgia zamknięta dla celebransów i służby liturgicznej)

 Dyżur Spowiedzi 9.00-13.00; 14.00 – 17.45

możliwość modlitwy i indywidualnego przyjęcia Komunii św. od 9.00 do 17.45 (z przerwą od 13 do 14.00)

Wielki  Piątek  Męki  Pańskiej (Liturgia Godzin w kościele Św. Anny)

Jutrznia – godz. 8.30

Godzina Czytań, Modlitwa w ciągu dnia – 12.00

Droga Krzyżowa z Koronką do Bożego Miłosierdzia – godz. 15.00

 Liturgia Męki Pańskiej – godz. 18.00 – liturgia w kościele Św. Trójcy (liturgia zamknięta dla celebransów i służby liturgicznej)

Dyżur Spowiedzi 9.00-13.00; 14.00 – 17.45

możliwość modlitwy i indywidualnego przyjęcia Komunii św. od 9.00 do 17.45 (z przerwą od 13 do 14.00)

Wielka  Sobota 

 godz. 8.00 – wystawienie Najświętszego Sakramentu

Jutrznia – godz. 8.30

Godzina Czytań, Modlitwa w ciągu dnia – godz. 12.00

Nieszpory – godz. 17.00

Dyżur Spowiedzi 9.00-13.00; 14.00 – 17.45

możliwość modlitwy, Adoracji i indywidualnego przyjęcia Komunii św. od 9.00 do 17.45 (z przerwą od 13 do 14.00)

NIE MA POŚWIĘCENIA POKARMÓW

Wigilia Paschalna w Wielką Noc – godz. 21.00 (liturgia w kościele Św. Anny)

 (liturgia zamknięta dla celebransów i służby liturgicznej)

 Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia
w kościele, poza służbą liturgiczną, może przebywać jednocześnie jedynie 5 osób.

  

NIEDZIELA PALMOWA – MĘKI PAŃSKIEJ 5 kwietnia 2020

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Wielki Tydzień, który zanurza nas w tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Zapraszamy do duchowego udziału w liturgii Świętych Dni, a w sposób szczególny do domowej celebracji Świętego Triduum Paschalnego, które stanowi szczyt całego roku liturgicznego.
 2. Liturgię Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku sprawować będziemy o godz. 18.00. Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy w sobotę
  o godz. 21.00. Zgodnie z rozporządzeniem Metropolity Gdańskiego wyżej wspomniane liturgie będziemy przeżywali w zamkniętej – zakonnej wspólnocie z wąskim gronem posługujących w liturgii. Zapraszamy do duchowej z nami łączności. Zapraszamy też do osobistej modlitwy i adoracji w ciągu dnia. Nasze kościoły pozostają otwarte przez cały dzień od godz. 9.00 do 19.00. Przypominamy, że w każdym z kościołów, w jednym momencie, może przebywać jedynie 5 osób oraz służba liturgiczna.
 3. W tym tygodniu spowiadamy i udzielamy Komunii św. na prośbę wiernych przez cały dzień w godzinach otwarcia kościołów, poza porą obiadową i zakonnymi modlitwami południowymi od 13.00 do 14.00.
 4. W Wielką Sobotę nie święcimy pokarmów. Można jednak przychodzić na indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu przy tzw. Grobie Pańskim.
 5. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego celebrujemy Msze Św. o godz. 6.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. (Co do ilości wiernych mogących jednocześnie uczestniczyć w świątecznej liturgii prosimy śledzić portale informacyjne).
 6. Z serca dziękujemy za wszelką okazywaną nam – franciszkanom życzliwość oraz zrozumienie i dostosowanie się do bolesnych i trudnych decyzji, mających na względzie nasze wspólne dobro, władz kościelnych i państwowych, związanych z wędrującą przez świat zarazą. NIECH DOBRY BÓG KAŻDEMU Z NAS OKAŻE SWOJE MIŁOSIERDZIE.

5 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 29 marca 2020

 1. Msze św. o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18,00 (kościół św. Anny – tylko 5 osób – w pierwszej kolejności osoby zamawiające intencję mszalną) jeśli przyjdzie więcej wiernych równolegle odbędzie się Msza św. w kościele św. Trójcy – również tylko 5 osób
 2. Dekret Metropolity Gdańskiego (zobacz na stronie tytułowej)
 3. W związku z koronawirusem wszystkie inicjatywy duszpasterskie (poza Mszami św. oraz środową, indywidualną adoracją od 15.00 do 21.00) zostają zawieszone aż do odwołania. Zawieszona zostaje również Msza św. akademicka o 19.15 – do momentu powrotu studentów.

4 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 22 marca 2020

 1. Msze św. o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18,00, 19.15 (kościół św. Anny – do 50 osób) jeśli przyjdzie więcej wiernych równolegle odbędzie się Msza św. w kościele św. Trójcy – do 50 osób
 2. Dekret Metropolity Gdańskiego (zobacz na stronie tytułowej)
 3. W związku z koronawirusem wszystkie inicjatywy duszpasterskie (poza Mszami św. oraz środową, indywidualną adoracją od 15.00 do 21.00) zostają zawieszone aż do odwołania.

3 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 15 marca 2020

 1. Msze św. o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18,00, 19.15 (kościół św. Anny – do 50 osób) jeśli przyjdzie więcej wiernych równolegle odbędzie się Msza św. w kościele św. Trójcy – do 50 osób
 2. Dekret Metropolity Gdańskiego (zobacz na stronie tytułowej)
 3. W związku z koronawirusem wszystkie inicjatywy duszpasterskie (poza Mszami św. oraz środową, indywidualną adoracją od 15.00 do 21.00) zostają zawieszone aż do odwołania.
 4. Planowane na niedzielę 15 marca (po Mszy św. o godz. 12.00) symboliczne odsłonięcie po renowacji największego okna naszego kościoła, z powodu epidemii koronawirusa, przekładamy na dalszy termin. Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy pomogli nam w tym dziele renowacji!!!

W związku z sytuacją związaną z zagrożeniem koronawirusem oraz zaleceniami tego dotyczącymi, przypominamy o naszych franciszkańskich inicjatywach internetowych:

1) tegoroczne rekolekcje wielkopostne „Wykonało się!” – http://franciszkanie.tv/category/film/slowo-boga/wielki-post-2020/

2) niedzielne rozważanie Liturgii Słowa – http://franciszkanie.tv/category/film/slowo-boga/daje-slowo/

3) codzienne homilie do wysłuchania – https://soundcloud.com/franciszkanie

Zachęcamy do przekazania tej informacji wiernym.

2 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 8 marca 2020

 1. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:

– Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30 i 17.30 oraz dla studentów i młodzieży pracującej o godz. 19.15.

– Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.30 (dziś wyjątkowo o 17.45).

 1. Rozpoczęliśmy rekolekcje wielkopostne z naukami ogólnymi w naszej świątyni. Zamyślenia wielkopostne – na dobry początek – głosi o. Marek Dopieralski. Nauki od jutra będą głoszone na Mszach św. o godz. 12.00 i 18.00. Rekolekcje potrwają do środy włącznie. Szczegółowe informacje o wydarzeniach wielkopostnych
  w naszym kościele znajdziemy na żółtych kartkach wyłożonych na stolikach przy wyjściu z kościoła.
 2. Ponadto dziś o godz. 17.00 zapraszamy na słowno-muzyczne wydarzenie pasyjne pt. „Droga Krzyżowa” w wykonaniu kwartetu wokalnego FLORIDUS.
 3. Nasza Wspólnota Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji „Kana” zaprasza na weekendowe rekolekcje nazywane kursem „Nowe Życie”. Termin – 27-29 marca w Domu Św. Maksymiliana na ul. Św. Trójcy. Szczegóły znajdziemy na plakatach.
 4. Jutro w domu rekolekcyjnym w Białogórze nasza zakonna prowincja, pod przewodnictwem generała zakonu o. Karlosa Trovarellego z Rzymu, rozpoczyna pierwszą część kapituły prowincjalnej, na której m.in. zostanie wybrany i zatwierdzony nowy zarząd prowincji. Kapitułę i całą naszą prowincję polecamy życzliwej pamięci modlitewnej wiernych, tak abyśmy jako franciszkanie dobrze służyli Bogu, Kościołowi i ludziom do których Pan nas posyła.
 5. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00 przejdziemy w procesji z Krzyżem z San Damiano do prezbiterium naszego kościoła, gdzie nastąpi symboliczne odsłonięcie po renowacji największego okna naszego kościoła.

1 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 1 marca 2020

 1. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:

– Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30 i 17.30 oraz dla studentów i młodzieży pracującej o godz. 19.15.

– Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.30

 1. Rekolekcje wielkopostne z naukami ogólnymi w naszej świątyni odbędą się od przyszłej niedzieli. Zamyślenia wielkopostne – na dobry początek – będzie głosił o Marek Dopieralski. Ponadto od Niedzieli Palmowej odbędą się rekolekcje akademickie. Szczegółowe informacje o wydarzeniach wielkopostnych
  w naszym kościele znajdziemy na żółtych kartkach wyłożonych na stolikach przy wyjściu z kościoła.
 2. W najbliższą sobotę o godz. 20.30 zapraszamy do kaplicy św. Anny na wielkopostną adorację franciszkańskiego Krzyża z San Damiano.
 3. W przyszłą niedzielę w ramach naszych rekolekcji o godz. 17.00 zapraszamy na słowno-muzyczne wydarzenie pasyjne pt. „Droga Krzyżowa” w wykonaniu kwartetu wokalnego FLORIDUS.
 4. Cezary Annusewicz proboszcz parafii św. Piotra i Pawła przypomina, że w parafii od czwartej niedzieli Wielkiego Postu odbędą się misje parafialne.

7 NIEDZIELA ZWYKŁA 23 lutego 2020

 1. Najbliższa środa – to środa popielcowa, którą rozpoczynamy
  w Kościele okres Wielkiego Postu. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły. Podczas Mszy świętych, które tego dnia sprawujemy
  o godz. 7.00, 12.00 i 18.00, nastąpi obrzęd posypania głów popiołem na znak rozpoczęcia pokuty. W środę zapraszamy również na adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00 do godz. 21.00 oraz do spowiedzi świętej od godz. 17.30.
 2. Nabożeństwa wielkopostne w naszej świątyni odprawiamy:

– Drogę Krzyżową – w piątki o godz. 11.30 i 17.30

– Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym w niedziele o godz. 17.30

 1. W przyszłą niedzielę 1 marca Towarzystwo Miłośników Wilna
  i Ziemi Wileńskiej serdecznie zaprasza na 32. edycję „Kaziuka”, czyli uroczystości ku czci Świętego Kazimierza patrona Litwy. Po raz drugi uroczystości kaziukowe odbędą się tu – u nas, w kościele św. Anny przed wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia. O godzinie 12.00 zostanie odprawiona Msza święta w intencji członków i sympatyków Towarzystwa. Serdecznie zapraszamy wszystkich, a zwłaszcza związanych z Wilnem i Ziemią Wileńską.
 2. Na stolikach przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

6 NIEDZIELA ZWYKŁA 16 lutego 2020

 1. 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej też okazji w wybranych muzeach
  i kościołach Trójmiasta organizowane jest darmowe oprowadzanie przez profesjonalnych przewodników. W naszym ośrodku duszpasterskim taka możliwość – zwiedzenia kościoła Świętej Trójcy w towarzystwie przewodnika – będzie w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00 – czyli około godziny 13.00. Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów – gdańskiego koła PTTK.
 2. Miło nam poinformować, że w minionym tygodniu zostały zakończone trudne i żmudne prace konserwatorskie w prezbiterium przy największym oknie naszego kościoła. Jednocześnie zostały też zakończone prace konserwatorskie prowadzone przy wschodniej elewacji kościoła. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom i rzetelnym konserwatorom, dzięki którym prace te mogły zostać zrealizowane. W najbliższym czasie, po ostatecznym konserwatorskim odbiorze, poinformujemy o dniu i godzinie uroczystego odsłonięcia okna.
 3. Na stolikach przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego.

5 NIEDZIELA ZWYKŁA 9 lutego 2020

 1. Jutro w Pucku odbędą się Uroczystości z okazji obchodów 100. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. O godz. 11.00 w Farze Puckiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny i Ludzi Morza pod przewodnictwem Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego z udziałem prezydenta Polski. Szczegółowy program uroczystości jest wywieszony w gablocie.
 2. We wtorek, 11 lutego, przypada wspomnienie NMP z Lurdes – patronalne święto wszystkich chorych oraz Apostolstwa Chorych. Po Mszy św. o godz. 12.00 będziemy udzielali namaszczenia chorych. Serdecznie zapraszamy wszystkich pragnących umocnienia tym sakramentem. Jednocześnie prosimy – pomóżmy tego dnia dotrzeć do kościoła jak największej liczbie chorych i starszych osób.
 3. Podobnie, jak w poprzednich latach prosimy i zachęcamy do odpisywania 1% od podatku dochodowego, tym razem na rzecz gruntownego remontu organów z kościoła Świętej Anny. Z serca dziękujemy wszystkim, którzy na nasz apel odpowiedzieli w poprzednich latach. Prosimy jednocześnie wszystkich, którzy pragną otrzymać stosowne podziękowanie, aby w zeznaniu podatkowym zaznaczyli, że adres ofiarodawcy może być podany do wiadomości Stowarzyszenia Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy, poprzez które prowadzimy wspomnianą akcję. W przeciwnym razie ofiarodawca pozostaje dla nas anonimowy.

4 NIEDZIELA ZWKŁA 2 lutego 2020

 1. Dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego, jest obchodzone również jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Stąd zachęcamy do serdecznej modlitwy w intencji wszystkich osób konsekrowanych, w tym także za naszą franciszkańską wspólnotę w Gdańsku.
 2. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej
  I Czwartek i I Piątek miesiąca.
 3. Serdecznie dziękujemy, za wszystkie ofiary składane na rzecz utrzymania i konserwacji naszych średniowiecznych kościołów i klasztoru. Przed dwoma tygodniami do puszki na nowe nagłośnienie w kaplicy św. Anny zebraliśmy 1280 zł. Ponadto w składanych kopertach na ten cel otrzymaliśmy kolejne 830 zł. Całość inwestycji wyniesie ponad 20 tys. zł. Na ogrzewanie od początku roku otrzymaliśmy w kopertach i na konto 1010 zł. Dodatkowo pragniemy poinformować, że na remont organów w kościele św. Anny mamy w tej chwili na koncie zebrane około 40 tys. zł. Całość remontu wyniesie około 100 tys. zł. Z serca dziękujemy za wszystkie ofiary, składane też na inne cele. Dziękujemy za tyle życzliwości i zrozumienia dla naszej troski o Dom Boży. Bóg zapłać!
 4. Na stolikach przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”.

3 NIEDZIELA ZWKŁA 26 stycznia 2020

 1. W przyszłą niedzielę 2 lutego Kościół będzie celebrował święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzone również jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.
 2. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. Z tej racji Rycerstwo Niepokalanej zaprasza na godz. 12.00 na czuwanie modlitewne.
 3. Na stolikach przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”.

2 Niedziela zwykła 19 STYCZNIA 2020

 1. Zgodnie z ogłoszeniem z poprzedniej niedzieli po mszach św. będziemy zbierali ofiary na spłatę naszego nowego nagłośnienia w kaplicy św. Anny. Nagłośnienie, wraz z wymianą całej aparatury zostało zamontowane jeszcze przed świętami. Całość instalacji zostanie zakończona na wiosnę. Całkowity koszt inwestycji to ok. 22 tys. zł.
 2. Młodzież męską szukającą własnej drogi życia zapraszamy na kolejny „Franciszkański Weekend Powołaniowy”. Celem tych rekolekcji jest zbliżenie człowieka do Boga i pomoc w rozeznaniu drogi życiowej. W tym czasie może się również dowiedzieć i zobaczyć, jak wygląda nasze franciszkańskie życie. Rekolekcje odbędą się w najbliższy weekend od 24 do 26 stycznia  przy naszym franciszkańskim klasztorze w Dobrej pod Szczecinem. Szczegółowe informacje w zakrystii lub w klasztorze.
 3. Przy wyjściu z kościoła jest wyłożony najnowszy numer Gościa Niedzielnego oraz biuletyn informacyjny z naszego kościoła – Gazeta Franciszkańska.

 

 

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *