Odbudowa organów

W naszym kościele Świętej Trójcy trwają prace związane z przywróceniem świetności organów, instrumentu wykonanego przez Martina Friese.

1% na odbudowę barokowych organów z kościoła Świętej Trójcy –   KRS 0000276836

Wystarczy w formularzu PIT wpisać nazwę stowarzyszenia Stowarzyszenie Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy „Dziedziniec”, podać numer  KRS 0000276836 oraz kwotę, którą chcesz przekazać.

Z serca dziękujemy tym wszystkim, którzy w poprzednich latach naszą wspólną incjatywę! Będziemy wdzięczni za ujawnie danych adresowych. W ten sposób będziemy mogli podziękować za dar listownie.

OO. Franciszkanie i Stowarzyszenie Kościoła Świetej Trójcy „Dziedziniec”

więcej na stronie oficjalnej: http://organy.gda.pl/

 

Jest to instrument wyjątkowy przede wszystkim ze względu na swe położenie we wnętrzu franciszkańskiej świątyni. Prace przebiegają dwutorowo: odnawiana jest zewnętrzna strona instrumentu, a jednocześnie jego serce – mechanizm odpowiadający za dźwięk. Pracami kieruje pan dr Andrzej Szadejko, który sam jest muzykiem. Podobnie o. Tomasz Jank, Rektor kościoła Świętej Trójcy, całym sercem związany ze sztuką. To dzięki staraniom o. Tomasza rozpoczęły się prace odnawiające organy. Część elementów instrumentu odnawiana jest w warsztacie pana Jacka Dyżewskiego.

O pracach renowacyjnych jak i o samym instrumencie opowiadają Andrzej Szadejko, o. Tomasz Jank i Jacek Dyżewski. Warto zaznajomić się z niezwykle ciekawą dawnego instrumentu, który na nowo zadamawia się w kościele Świętej Trójcy, jednym z niewielu niezniszczonych w czasie II Wojny Światowej. Wszystko to na filmie przygotowywanym przez platformę FranciszkanieTV.

Dziękujemy o. Mateuszowi Stachowskiemu za przygotowanie filmu.

Film

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *